تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۲
کد خبر : 600776

NFT چیست؟ راهنمای جامع توکن‌های غیرمثلی + کاربردها

NFT چیست؟ راهنمای جامع توکن‌های غیرمثلی + کاربردها

توکن غیرمثلی یا NFT چیست؟ NFT مخفف عبارت Non-Fungible Token به‌معنای توکن غیرمثلی است. به‌بیان ساده، یک توکن غیرمثلی توکنی است که هر واحد از آن متمایز از سایر توکن‌هاست. بنابراین، قابل‌تعویض با هر توکن دیگر نیست. طوفان NFT طی چندسال اخیر جهان را درنوردیده و به یکی از موضوعات داغ عصر دیجیتال تبدیل شده

توکن غیرمثلی یا NFT چیست؟ NFT مخفف عبارت Non-Fungible Token به‌معنای توکن غیرمثلی است. به‌بیان ساده، یک توکن غیرمثلی توکنی است که هر واحد از آن متمایز از سایر توکن‌هاست. بنابراین، قابل‌تعویض با هر توکن دیگر نیست.

طوفان NFT طی چندسال اخیر جهان را درنوردیده و به یکی از موضوعات داغ عصر دیجیتال تبدیل شده است. با ورود برخی از چهره‌های مشهور و سلبریتی‌ها مانند پاریس هیلتون، جیم کری، اِمینم، لینونل مسی، اسنوپ داگ و جاستین بیبر به دنیای خریدوفروش توکن‌های غیرمثلی (NFT)، موضوع داغ سرمایه‌گذاری روی این توکن‌های غیرقابل‌معاوضه هم از گستره کاربران و سرمایه‌گذاران علاقمند به ارزهای دیجیتال فراتر رفت و به یکی از پدیده‌های مدرن و عادی عصر فناوری بلاک چین تبدیل شد. اما، NFT چیست و چه‌چیز آن را تا این حد ارزشمند می‌کند؟

در این مقاله، تعریف می‌کنیم که ماهیت و نحوه کارکرد NFT چیست. سپس، به تفاوت توکن‌های قابل‌معاوضه با توکن‌های غیرقابل‌معاوضه اشاره می‌کنیم و مروری بر برخی کاربردهای NFT داریم. پس از بررسی مزایا و معایب توکن‌های غیرمثلی، توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توان NFT ساخت و چگونه می‌توان NFT فروخت.

در پایان نیز، نگاهی به برخی از روش‌های کسب درآمد با این توکن‌ها داریم و به چند مورد از گران‌قیمت‌ترین و بهترین NFTهای تاریخ اشاره می‌کنیم. برای شناخت بیشتر این دارایی‌های ارزشمند و کنجکاوی‌برانگیز، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

NFT چیست؟

توکن غیرمثلی یا توکن غیرقابل‌معاوضه (non-fungible token) یا به‌اختصار NFT، یک دارایی دیجیتال منحصربه‌فرد است که با استفاده از فناوری بلاک چین توکنیزه می‌شود. برخلاف ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین یا اتریوم که قابل‌معاوضه هستند و می‌توان آنها را به‌صورت یک‌به‌یک مبادله کرد، NFTها غیرقابل‌جایگزینی هستند و نمی‌توان آنها را مستقیماً با یکدیگر مبادله کرد. هر NFT کد شناسایی و ابَرداده ویژه‌ای دارد که آن را از سایر توکن‌ها متمایز می‌کند.

بیشتر بخوانید: چهار تصور غلط درباره توکن‌های غیرمثلی؛ NFTها را بهتر بشناسیم

ترکیب فناوری رمزنگاری بلاک چین با خصوصیات منحصربه‌فرد NFTها کمک می‌کند تا ویژگی‌های کلیدی هر دارایی توکنیزه‌شده تأیید و اثبات شود. همچنین، توکن‌های غیرمثلی را می‌توان خریدوفروش کرد. ارزش این توکن‌ها که اغلب با واسطه ارزهای دیجیتال مبادله می‌شوند، به ارزش‌گذاری بازار و صاحبان توکن‌ها بستگی دارد.

این توکن‌ها به‌طور ویژه در حوزه‌هایی مورد توجه قرار گرفته‌اند که یگانگی و اصالت حائز اهمیت است. به‌عنوان مثال در دنیای هنر، هنرمندان می‌توانند اثر خود را با استفاده از فناوری بلاک چین توکنیزه و به NFT تبدیل کنند تا راه را بر جعل و کپی‌برداری از آثار خود ببندند.

درواقع، توکن‌های غیرمثلی به هنرمندان و خالقان آثار هنری کمک می‌کنند تا از خلاقیت خود به‌شیوه‌ای درآمد کسب کنند که پیش‌تر امکان‌پذیر نبود. این توکن‌ها ضامن صحت، اصالت، ارزش، اعتبار، یکپارچگی، کمیاب‌بودن و مالکیت دارایی‌ها هستند. حوزه‌هایی مانند املاک و مستغلات هم که با دارایی‌های ارزشمند و یگانه سروکار دارند، به قابلیت‌های NFTها علاقمند شده‌اند.

بیشتر بخوانید: NFT ۲.۰ چیست؟ ظهور نسل جدید توکن‌های غیرمثلی

اگرچه توکن‌ها و دارایی‌های قابل‌معاوضه‌ همچون بیت کوین و اتریوم هم مشابه با دارایی‌های غیرقابل‌معاوضه مانند NFTها از فناوری بلاک چین بهره می‌برند، اما تفاوت‌های اساسی و کلیدی با یکدیگر دارند.

تفاوت توکن قابل معاوضه و غیرقابل معاوضه چیست؟

توکن‌های غیرقابل‌معاوضه (non-fungible) و توکن‌های قابل‌معاوضه (fungible) هردو از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند؛ اما شباهت آنها تقریباً به همین مورد ختم می‌شود.

توکن‌های قابل معاوضه را می‌توان با توکن دیگری از همان نوع و ارزش جایگزین و تعویض کرد، بدون اینکه در ارزش آنها خللی وارد شود. درمقابل، NFTها غیرقابل‌معاوضه و غیرقابل‌تعویض هستند، به این معنی که هر توکن ویژگی متمایز و منحصربه‌فردی دارد و نمی‌توان بدون ازدست‌دادن ارزش آن را با توکن دیگری از همان نوع عوض کرد.

همچنین، توکن‌های قابل معاوضه اغلب قابل‌تقسیم هستند و می‌توان این توکن‌ها را به واحدهای کوچکتر تقسیم کرد. درمقابل، توکن‌های غیرمثلی تقسیم‌پذیر نیستند و نمی‌توان برای استفاده از ارزش بخشی از توکن غیرمثلی، واحدهای کوچک‌تر آن را به کار برد.

بیشتر بخوانید: پول‌شویی در صنعت توکن‌های غیرمثلی چگونه انجام می‌شود؟

توکن‌های قابل معاوضه مانند اتر یا تتر واسطه مبادله هستند و از آنها برای خرید کالا، خدمات و مبادله دارایی استفاده می‌شود. همچنین، این توکن‌ها نقشی حیاتی درراستای تسهیل تراکنش‌ها در اپلیکیشن‌های امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) ایفا می‌کنند. درمقابل، از توکن‌های غیرقابل‌معاوضه برای نشان‌دادن مالکیت دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فرد، مانند آثار هنری، آیتم‌های درون‌بازی، زمین‌های مجازی و کلکسیون‌ها استفاده می‌شوند و خود اغلب واسطه مبادله ارزش نیستند.

NFTها چگونه کار میکنند؟

توکن‌های غیرمثلی روی بلاک چین ایجاد و ثبت می‌شوند تا تغییرناپذیر و ایمن باقی بمانند. فرایند ایجاد هر توکن غیرمثلی «مینتینگ» (minting) نامیده می‌شود و شامل اعتبارسنجی و ثبت اطلاعات توکن در بلاک چین است. فرایند مینتینگ توکن NFT اغلب به‌کمک قراردادهای هوشمند انجام می‌شود تا به هر NFT یک شناسه منحصربه‌فرد تعلق بگیرد که مستقیماً به یک آدرس بلاک چینی مرتبط است.

درواقع، اطلاعات NFT به‌صورت عمومی دسترس‌پذیر است. حتی اگر چندین توکن غیرمثلی از یک آیتم واحد ایجاد شوند، هر توکن شناسه‌ای مجزا و متمایز از دیگر توکن‌ها دارد که روی بلاک چین ثبت می‌شود. بلاک چین و قراردادهای هوشمند از طریق کدگذاری توکن‌های غیرقابل‌معاوضه تضمین می‌کنند که هر NFT درهرزمان تنها یک مالک داشته باشد.

توکن‌های غیرمثلی را نمی‌توان بدون اجازه مالک توکن کپی یا منتقل کرد. کد و فایل‌های مرتبط با این توکن‌ها به‌شکلی شفاف، غیرمتمرکز و تغییرناپذیر روی بلاک چین ثبت شده‌اند. بنابراین، تاریخچه، اصالت و منشا هر توکن قابل‌ردیابی است.

استانداردهای NFT چیست؟

چارچوب‌های بلاک چینی مختلفی برای ایجاد و عرضه توکن‌های غیرقابل‌معاوضه وجود دارند که فرایند ایجاد و پیاده‌سازی NFTها را تسهیل می‌کنند. محبوب‌ترین استانداردهای NFT در بلاک چین اتریوم شامل ERC721 و ERC1155 می‌شوند. سایر بلاک چین‌ها نیز استاندارد ویژه خود را برای مینت NFTها دارند؛ به‌عنوان مثال، زنجیره هوشمند بایننس از استاندارد BEP721 استفاده می‌کند.

درکل، باید توجه داشته باشیم که توکن‌های غیرقابل‌معاوضه درمقایسه با سایر ارزهای دیجیتال زیرساخت متمایزی دارند و در بازارهای تخصصی NFT مانند اوپن‌سی (OpenSea) و رریبل (Rarible) خریدوفروش می‌شوند. این بازارها با فراهم‌کردن بستری برای اتصال خریداران و فروشندگان، تبادل NFTها را براساس ارزش‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردشان تسهیل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: معرفی بزرگ‌ترین بازارهای توکن‌های غیرمثلی

کاربردهای NFT چیست؟

توکن‌های غیرمثلی موارد استفاده فراوانی دارند و در صنایع و حوزه‌های متعددی موردتوجه قرار گرفته‌اند. از آیتم‌ها و شخصیت‌های درون‌بازی گرفته تا زمین‌های مجازی در جهان‌های متاورسی همگی از توکن‌های غیرقابل‌تعویض بهره می‌برند. در فهرست زیر، به چند مورد از کاربردهای NFT اشاره می‌کنیم:

هنر دیجیتال و مجموعه‌های کلکسیونی

توکن‌های غیرمثلی با ارائه روشی برای اعتبارسنجی و احراز هویت آثار هنری، دنیای هنر را متحول کردند. هنرمندان می‌توانند با توکنیزه‌کردن اثر خود، منشا، اصالت و مالکیت آن را اثبات کنند. بازارهای NFT هم به مجموعه‌داران امکان خرید، فروش و تجارت این آثار هنری دیجیتال را می‌دهند. گفتنی است توکن‌های غیرمثلی می‌توانند نقش سند حق امتیاز یا مالکیت معنوی آثار دیجیتال را هم بازی کنند.

بیشتر بخوانید: توکن‌های غیرمثلی فیلمی (Film NFT) چیست؟

بازی و گیم‌فای

صنعت گیمینگ هم با ظهور توکن‌های تعویض‌ناپذیر دستخوش تحولات انکارناپذیری شده است. توکن‌های NFT به گیمرها اجازه می‌دهند از راه بازی‌کردن درآمد به دست آورند و آیتم‌ها، شخصیت‌ها و سرزمین‌های مجازی درون‌بازی را ترید کنند. درواقع، این توکن‌ها راه را برای نوع جدیدی از درآمدزایی مبتنی بر بلاک چین به‌نام «بازی برای کسب درآمد» (P2E) باز کردند.

کلکسیون‌های ورزشی

توکن‌های غیرمثلی به‌ دنیای ورزش هم راه یافته‌اند و نماینده مجموعه‌ها و کلکسیون‌های دیجیتال ورزشی شده‌اند. این توکن‌ها می‌توانند تصاویر ورزشکاران و شخصیت‌های ورزشی محبوب را نشان دهند یا صحنه‌های هیجان‌انگیز ورزشی را به تصویر بکشند. این NFTها روش جدیدی برای تعامل، جمع‌آوری و ترید آیتم‌های ورزشی مختلف در اختیار طرفداران دنیای ورزش قرار داده‌اند.

کارت‌های قابل‌معامله و آیتم‌های کلکسیونی

توکن‌های غیرمثلی همچنین می‌توانند نماینده کارت‌های دیجیتالی قابل‌معامله‌، کمیاب و ارزشمندی باشند که پیش‌تر در قالب کارت‌های کلکسیونی سنتی عرضه می‌شد. افراد می‌توانند این کارت‌های دیجیتالی را جمع‌آوری یا در بازارهای آنلاین خریدوفروش کنند.

بیشتر بخوانید: ۴ کاربرد واقعی NFT چیست؟

همچنین، NFTها می‌توانند شکل‌دهنده کلکسیون‌های دیجیتالی منحصربه‌فردی همچون مجموعه‌های کریپتوپانکس (Crypto Punks) یا بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) باشند. این مجموعه‌های دیجیتالی با جوامع و بازارهای ویژه خود به اقلامی پرطرفدار تبدیل شده‌اند.

دارایی‌ها در جهان‌های مجازی

توکن‌های غیرقابل‌تعویض مالکیت زمین، املاک و اموال مجازی را در جهان‌های مجازی و متاورسی امکان‌پذیر می‌کنند. کاربران می‌توانند دارایی‌های مجازی خود را در قالب این توکن‌ها بخرند، بفروشند یا توسعه دهند. علاوه‌براین، توکن‌های NFT می‌توانند آیتم‌های مجازی مُد یا محصولات برندهای مشهور را هم توکنیزه و اصالت کالاها و خدمات را در دنیای مجازی تضمین کنند. این مسئله اقتصاد مجازی و تجربیات منحصربه‌فردی را در متاورس و محیط‌های واقعیت مجازی امکان‌پذیر می‌کند که بدون NFTها قابل‌اجرا نبود.

بیشتر بخوانید: ۱۰ برند معروف که در NFT سرمایه‌گذاری کرده‌اند

هنر و موسیقی

اعتبار و اصالت آثار هنری در رشته‌های مختلف هنر دیجیتال وام‌دار کارایی توکن‌های غیرمثلی است. هنرمندان می‌توانند آثار خود را توکنیزه کنند و به خریداران، حقوق مالکیت یا دسترسی ویژه ارائه دهند. مجوزها و بلیت‌های رویدادهای مجازی موسیقی هم اغلب درقالب توکن‌های غیرمثلی عرضه می‌شوند. درواقع، طراحان هنر دیجیتال و موسیقی‌دانان از جمله هنرمندانی هستند که راحت‌تر می‌توانند از قابلیت‌های توکن‌های غیرمثلی بهره ببرند.

علاوه‌براین، تأثیر شگفت‌انگیز توکن‌های غیرمثلی در تسهیل ارتباط مستقیم بین هنرمندان و طرفداران یا خریداران آثار هنری را نباید دست کم گرفت. این مسئله سبب شده هنرمندان برخلاف روش سنتی بتوانند مستقیماً و بدون نیاز به واسطه‌های شخص ثالث از خلق آثار هنری خود کسب درآمد داشته باشند.

بیشتر بخوانید: ان‌اف‌تی‌فای (NFTfi) چیست؟

نام‌های دامنه و اسناد هویتی

یکی از کاربردهای جدید توکن‌های غیرمثلی مالکیت نام‌های دامنه برای وب‌سایت‌ها و آدرس‌های اینترنتی مختلف است. به‌این‌ترتیب، افراد می‌توانند آدرس اینترنتی مخصوص خود را درقالب NFT مینت کنند یا با ایجاد و ترید نام‌های مشهور سود کسب به دست آورند.

به‌طور کلی، هرنوع سندی که نشان‌دهنده هویت، نشانی اینترنتی، مجوزهای ویژه و گواهینامه‌های حرفه‌ای افراد باشد، قابل‌تبدیل به توکن غیرمثلی است.

مزایا و معایب NFT چیست؟

توکن‌های غیرمثلی مانند هر دارایی دیجیتال دیگری نقاط مثبت و منفی متعددی دارند. شناخت و آشنایی با مزایا و معایب NFTها می‌تواند به کاربران در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری‌های آتی کمک کند. درادامه، به برخی از مزایا و معایب توکن‌های غیرمثلی اشاره می‌کنیم:

مزایای NFTها

 • کارایی بازار: توکنیزه‌کردن دارایی‌های فیزیکی می‌تواند فرایند خریدوفروش را ساده‌تر و واسطه‌ها را حذف کند. به‌این‌ترتیب در بازارهای مختلف، فرصت‌های جدید و بی‌سابقه‌ای برای ارتباط مستقیم بین فروشندگان و خریداران فراهم می‌شود. همچنین، افراد در سرتاسر جهان و بدون توجه به مرزهای جغرافیایی می‌توانند این دارایی‌های تعویض‌ناپذیر را با هم مبادله کنند و دسترسی گسترده‌تری به دارایی‌های یگانه و ارزشمند داشته باشند.
 • درآمدزایی: توکن‌های غیرمثلی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود تحولی در بسیاری از حوزه‌ها مانند گیمینگ و بازار آثار هنری ایجاد کرده‌اند و روش‌های متعدد و نوینی برای کسب درآمد در اختیار کاربران قرار داده‌اند.
 • تأیید مالکیت و اصالت: توکن‌های غیرمثلی شفافیت و اعتبار اسناد مالکیت را تضمین می‌کنند و خطر ایجاد دارایی‌های جعلی و تقلبی را کاهش می‌دهند.
 • افزایش نقدینگی: توکن‌های غیرقابل‌معاوضه ترید آیتم‌های کمیاب و منحصربه‌فرد را به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر می‌کنند. به‌این‌ترتیب، کالاها و خدمات برای مخاطبان وسیع‌تری دسترس‌پذیر هستند و به‌صورت دموکراتیک در اختیار افراد بیشتری قرار می‌گیرند. همچنین، با افزایش مشارکت افراد در بازارهای ترید این دارایی‌های ویژه، ارزش آنها هم بیشتر خواهد شد.
 • شفافیت و امنیت: تمام داده‌های مربوط به NFTها در بلاک چین ذخیره می‌شوند؛ بنابراین، قابل‌تأیید، تغییرناپذیر و ایمن هستند و امکان تقلب و جعل را کاهش می‌دهند. همچنین، این مسئله از اطلاعات شخصی و حقوق مالکیت افراد محافظت می‌کند.

معایب NFTها

 • نوسانات بازار: توکن‌های غیرمثلی پس از سروصدای بازار NFT در سال ۲۰۲۰ تاکنون، نوسانات قیمتی سریعی را تجربه کرده‌اند. این مسئله تعیین ارزش واقعی توکن‌های غیرمثلی را دشوار می‌کند و ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را افزایش می‌دهد. همچنین، رشد سریع بازار NFTها نگرانی‌هایی هم در مورد شکل‌گیری احتمالی حباب‌های قیمت و اشباع بازار ایجاد می‌کند که می‌تواند در طول زمان، بر ارزش NFTها تأثیرگذار باشد.
 • نبودِ قانون‌گذاری: بازار NFT هنوز از قوانین مشخصی تبعیت نمی‌کند. به‌این‌ترتیب، راه برای ورود پروژه‌های کلاهبرداری‌ آسان‌تر می‌شود و این امر سرمایه خریداران اولیه را در معرض خطر قرار می‌دهد. همچنین، در برخی موارد حق امتیاز و مالکیت توکن‌های غیرمثلی با قوانین دنیای واقعی همخوانی ندارد و ممکن است منجر به سردرگمی و اختلافات حقوقی شود.

بیشتر بخوانید: توکن‌های غیرمثلی چقدر اعتبار قانونی دارند؟

 • کارمزد زیاد: بسیاری از NFTها روی شبکه‌های پرترافیکی مانند اتریوم مینت می‌شوند. این مسئله باعث می‌شود کارمزد تراکنش توکن‌های غیرقابل‌معاوضه به‌ویژه در زمان شلوغ‌بودن شبکه، تا حد زیادی افزایش یابد و محدودیت‌هایی برای دسترسی به این توکن‌ها را برای توسعه‌دهندگان، هنرمندان و خریداران ایجاد کند.
 • دسترسی انحصاری: اگرچه NFTها پتانسیل دموکراتیک‌کردن بازار آثار هنری و کلکسیونی را دارند، اما در شرایط فعلی بازار، مینت و معامله این توکن‌ها ممکن است منحصر به افراد خاصی با دانش فنی و منابع مالی برتر شود.

چگونه NFT بسازیم؟

اکنون که می‌دانیم NFT چیست و چه کاربردهایی دارد، بد نیست با شیوه ساخت و فروش این نوع توکن هم آشنا شویم. روش‌های مختلفی برای ساخت توکن‌های غیرمثلی وجود دارد. در این بخش به‌صورت کلی به چند مرحله اصلی برای مینت‌کردن NFTها اشاره می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت NFT؛ چگونه توکن غیرمثلی خود را بفروشیم؟

۱. مشخص کنید که نوع NFT چیست

پیش از هر اقدامی برای مینت، قالب NFT خود را انتخاب کنید. آیا به‌دنبال ایجاد یک مجوز دسترسی، اثر هنری یا آیتم مجازی درون‌بازی هستید یا با داده‌های موسیقی یا فیلم سروکار دارید؟ آیا برای ایجاد NFT خود به کمک یک توسعه‌دهنده احتیاج دارید یا وب‌سایت‌های معمول مینت NFT هم می‌توانند به‌تنهایی برای توکن موردنظر شما کافی باشند؟

۲. پلتفرم موردنظر خود را انتخاب کنید

با تحقیق و مطالعه کافی، پلتفرم و بازار NFT موردنظر خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که پلتفرم انتخابی شما باید با نیازها و اهدافتان همسو باشد. عواملی مانند کارمزدها، الزامات احراز هویت کاربران و میزان شهرت و محبوبیت بازار را در نظر داشته باشید.

بسیاری از کاربران NFT از بازارهایی مانند اوپن‌سی، رریبل و سول‌سی (SolSea) استفاده می‌کنند. البته، باید یادآور شویم که به‌علت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، برخی پلتفرم‌های ساخت و فروش NFT مانند اوپن‌سی راه را بر کاربران ایرانی بسته‌اند. بااین‌حال، با یک نرم‌افزار تغییر IP مناسب هنوز می‌توانید از گزینه‌های دیگری مانند رریبل استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ۸ جایگزین قوی اوپن سی

۳. کیف پول دیجیتال راه‌اندازی کنید

کیف پولتان باید با بلاک چین و پلتفرم NFT که از آن استفاده می‌کنید، سازگار باشد. برخی از کیف پول‌های رایج برای مینت NFT شامل متامسک، تراست والت و آلفا والت می‌شوند. برای بهبود امنیت دارایی خود می‌توانید به فکر استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری هم باشید.

پس از راه‌اندازی کیف پول سازگار، از طریق گزینه «Connect» کیف پولتان را به پلتفرم NFT موردنظرتان متصل کنید.

۴. از طریق یک صرافی‌، ارز دیجیتال بخرید

در اغلب موارد، برای ایجاد NFT باید علاوه بر هزینه تراکنش، مبلغی کارمزد به پلتفرم موردنظر بپردازید. پس ابتدا، با ایجاد یک حساب کاربری در یک صرافی معتبر مبلغی از توکنی را بخرید که پلتفرم NFT موردنظرتان می‌پذیرد. مثلاً، ممکن است به اتر یا سولانا برای ایجاد NFT احتیاج داشته باشید. پس از خرید توکن موردنیاز، دارایی‌های دیجیتالتان را از صرافی به کیف پول متصل به پلتفرم NFT منتقل کنید.

۵. برای ساخت NFT دست به کار شوید

اگر کیف پولی حاوی مبلغی توکن سازگار با پلتفرم را باموفقیت به آن متصل کرده‌اید، اکنون می‌توانید با کلیک روی دکمه «Create» مینت توکن را شروع کنید. ابتدا، نوع NFT را انتخاب و سپس، دستورالعمل‌های پلتفرم را دنبال کنید. در ادامه، تصاویری از مراحل ساخت NFT در وب‌سایت رریبل را مشاهده می‌کنید. کار ساخت NFT در پلتفرم‌های دیگر هم کم‌وبیش مشابه پلتفرم رریبل است.

در صفحه ساخت NFT جدید، محتوای دیجیتالی‌ای را که قصد دارید به توکن خود پیوست کنید، بارگذاری کنید.

۶. قیمت NFT خود را تعیین کنید

اکنون، باید توکنتان را ارزش‌گذاری کنید. در زمان قیمت‌گذاری، می‌توانید عواملی مانند میانگین قیمت ۳۰روزه، کمیاب‌بودن و شهرت مجموعه توکن را درنظر بگیرید. توجه داشته باشید که قیمت‌گذاری می‌تواند بر علاقه خریدار و ارزش توکن شما تأثیرگذار باشد.

در این مرحله می‌توانید بین دو گزینه قیمت ثابت (fixed price) و قیمت حراج (timed auction) یک مورد را انتخاب کنید. با قیمت ثابت، NFT خود را با ارزشی ثابت به‌صورت ساده و خودکار برای فروش قرار می‌دهید. با انتخاب قیمت حراج، توکنتان را وارد مزایده‌ای می‌کنید که خریداران مختلف در بازه زمانی محدودی، قیمت‌های متفاوتی برای آن پیشنهاد می‌دهند و توکن به خریداری تعلق می‌گیرد که بیشترین قیمت را پیشنهاد داده باشد.

۷. می‌توانید گزینه ساخت NFT رایگان را هم درنظر بگیرید

ممکن است تصمیم بگیرید برای ساخت NFT خود کارمزد وب‌سایت را نپردازید و گزینه «Free minting» را انتخاب کنید. دراین‌حالت، خریدار توکن باید کارمزد را به‌جای شما پرداخت کند؛ توجه داشته باشید که این انتخاب از ارزش توکن و تقاضا برای آن می‌کاهد. نام‌گذاری NFT را هم فراموش نکنید.

۸. درصد حق امتیاز NFT را مشخص کنید

توضیحی جذاب برای توکن خود بنویسید و درصد حق امتیاز (Royalties) آن را مشخص کنید. حق امتیاز سودی است که پس از هر فروش ثانویه توکن، می‌توانید به دست آورید. پس از تعیین تمام گزینه‌ها، روی «Create item» کلیک کنید.

۹. کارمزد مینت NFT را بپردازید و تراکنش را تأیید کنید

در مرحله آخر، باید کارمزد گس تراکنش مینتینگ را بپردازید. همچنین، اگر گزینه پرداخت توسط خریدار را کلیک نکرده باشید، پلتفرم هم از حساب شما مبلغی به‌عنوان کارمزد وب‌سایت کسر می‌کند. پس از تأیید ادغام قرارداد هوشمند NFT در کیف پول خود، می‌توانید توکن جدید را در پروفایلتان در پلتفرم موردنظر مشاهده کنید.

مراحل بالا، راهنمایی کلی برای ایجاد NFT هستند. با توجه به پلتفرم و ابزاری که استفاده می‌کنید، ممکن است جزئیات مینت توکن غیرمثلی و کارمزد ایجاد توکن متفاوت باشد. بنابراین، پیش از هر اقدامی برای مینت‌کردن یک NFT در هر پلتفرمی، خودتان تحقیق و مطالعه کافی و لازم را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: بهترین ابزارها برای ساخت NFT چیست؟

چگونه NFT بفروشیم؟

پس از انتخاب پلتفرم و مینت توکن NFT، وقت فهرست‌کردن و فروش توکن فرا می‌رسد. وارد پلتفرم موردنظرتان شوید. با اتصال کیف پول سازگار با پلتفرم و کلیک روی گزینه «Sell» می‌توانید فرایند فروش را آغاز کنید.

توکنی که قصد فروش دارید انتخاب کنید. مواردی همچون عنوان، توضیحات، قیمت و سایر ویژگی‌های توکن را مشخص کنید.

همچنین، اگر به‌دنبال حراج توکن خود هستید، می‌توانید حداقل قیمت (minimum bid)، تاریخ شروع مزایده (starting date) و تاریخ پایان مزایده (expiration date) را هم انتخاب کنید.

درصورتی که توکنتان را برای حراج گذاشته‌اید، می‌توانید پیشنهادات بالقوه را بررسی و موردی را که با قیمت NFT شما مطابقت دارد، انتخاب کنید. پس از تکمیل فرایند تراکنش، مالکیت NFT به خریدار جدید منتقل می‌شود و داده‌های تراکنش در بلاک چین ثبت می‌شوند.

همچنین، اگر توکنتان را در پلتفرم موردنظر (مانند رریبل) ساخته‌اید، فقط کافی است آن را انتخاب و روی گزینه «Put on sale» کلیک کنید.

چگونه با NFT کسب درآمد کنیم؟

از حراج آثار هنری گرفته تا بازی برای کسب درآمد یا سفته‌بازی در بازارهای خریدوفروش NFT، روش‌های مختلفی برای کسب درآمد با توکن‌های تعویض‌ناپذیر وجود دارد. در ادامه، به برخی از راهکارهای کسب درآمد با این دارایی‌های غیرمثلی اشاره می‌کنیم.

مینت و فروش NFT

می‌توانید از طریق فرایند مینتینگ در پلتفرم‌های ایجاد و معامله NFT، توکن غیرمثلی خود را بسازید و آن را برای فروش در بازارهای NFT فهرست کنید. برای بازاریابی و جذب خریداران بیشتر، می‌توانید توکن‌هایتان را در شبکه‌های اجتماعی هم معرفی و تبلیغ کنید.

علاوه‌براین، روی کسب سود از حق امتیاز توکن هم می‌توانید حساب باز کنید. همان‌طور که در بخش ساخت و فروش NFT توضیح دادیم، می‌توانید کد ویژه‌ای برای قرارداد هوشمند توکنی که می‌سازید درنظر بگیرید تا از هر فروش آینده توکن، درصدی سود به‌عنوان حق امتیاز به دست آورید.

ترید NFT

یکی از روش‌های محبوب برای کسب درآمد از توکن‌های غیرمثلی، خرید آنها در قیمت پایین و فروش با قیمتی بالاتر پس از رشد NFT موردنظر است. مشابه با معامله سایر ارزهای دیجیتال، می‌توانید توکن‌های غیرمثلی کم‌ارزش‌گذاری‌شده را که پتانسیل افزایش محبوبیت و قیمت دارند، شناسایی کنید. برای موفقیت بیشتر در ترید NFT، بهتر است روندهای بازار و محبوبیت مجموعه‌های مختلف توکن‌های غیرمثلی را دنبال کنید.

اجاره NFT

می‌توانید توکن‌های غیرقابل‌معاوضه خاصی را که در بازی‌ها یا پلتفرم‌ها کاربرد دارند، به دیگران اجاره دهید. درواقع، اجاره‌دادن توکن غیرمثلی به سایر کاربران روشی برای کسب درآمد از توکن غیرمثلی بدون نیاز به فروش آن است. شرایط اجاره NFT در قراردادهای هوشمند ویژه‌ای در بلاک چین ثبت می‌شوند تا پرداخت خودکار و بازگشت NFT به مالک آن تضمین شود.

بازی برای کسب درآمد (P۲E)

بازی برای کسب درآمد (play-to-earn) یا به‌اختصار P۲E روش نوینی برای کسب درآمد درکنار سرگرم‌شدن با بازی‌های کامپیوتری است. این بازی‌ها از توکن‌های غیرمثلی به‌عنوان امتیازها و آیتم‌های درون‌بازی استفاده می‌کنند. می‌توانید با شرکت در بازی‌های P2E، آیتم‌های درون‌بازی به دست آورید. اگر بازی و توکن‌های غیرمثلی مرتبط با آن محبوب شوند، می‌توانید با فروش این آیتم‌های ارزشمند درآمد داشته باشید.

بیشتر بخوانید: بازی کنید و کسب درآمد کنید؛ بهترین بازی‌های بلاک چینی

سهام‌گذاری NFT

یکی از روش‌های جدید کسب درآمد از طریق توکن‌های غیرقابل‌تعویض، سهام‌گذاری آنها در پلتفرم‌های ویژه سهام‌گذاری NFT مانند اسپلینترلندز (Splinterlands) و ان‌اف‌تی‌اکس (NFTX) به‌منظور دریافت سود سهام‌گذاری است. سود سهام‌گذاری NFT اغلب درقالب توکن بومی پلتفرم مربوطه و باتوجه به مدت‌زمان سهام‌گذاری توکن ارائه می‌شود.

باز هم باید یادآوری کنیم که پیش از به‌کارگیری هریک از روش‌های بالا برای کسب درآمد از توکن غیرمثلی، باید ریسک‌های سرمایه‌گذاری و عدم قطعیت بازارهای NFT را هم در نظر بگیرید و پیش از هرگونه اقدام به سرمایه‌گذاری، خودتان تحقیق کنید.

بهترین NFTهای ساختهشده

شهرت و محبوبیت توکن‌های غیرمثلی اغلب به ویژگی هنری، تاریخچه و خالق اصلی آنها بستگی دارد. در ادامه، به چند مورد از برترین NFTهای ساخته‌شده اشاره می‌کنیم.

کوانتوم

گفته می‌شود توکن کوانتوم (Quantum) ساخته کِوین‌ مک‌کوی (Kevin McCoy) اولین NFT ساخته‌شده با تصویری رنگی و متحرک است. این توکن روی بلاک چین نِیم‌کوین ایجاد شد و در سال ۲۰۲۱ در یک حراجی به قیمت ۱ میلیون دلار به فروش رفت.

کریپتوپانکس

مجموعه NFT کریپتوپانکس شامل ۱۰,۰۰۰ آواتار کامپیوتری است که هریک ویژگی متمایزی دارند. برخی از توکن‌های کمیاب مانند کریپتوپانک‌های زامبی (Zombie) و بیگانه (Alien) با قیمت‌های میلیون دلاری به فروش رفته‌اند و بین مشهورترین و گران‌قیمت‌ترین توکن‌های بازار NFT جای می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با ۱۰ NFT گران‌قیمت تاریخ

بورد ایپ یات کلاب

مجموعه بورد ایپ یات کلاب ساخت شرکت یوگا لبز (Yuga Labs) است. توکن‌های این مجموعه که هریک ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند، دسترسی به یک جامعه انحصاری و محدود را امکان‌پذیر می‌کنند. این پروژه مفهوم مجوز عضویت با NFT را به دنیای توکن‌های غیرمثلی معرفی کرد و الهام‌بخش پروژه‌های مشابه در این فضا بود.

همه‌روز: ۵۰۰۰ روز اول

اثر مشهور همه‌روز: ۵۰۰۰ روز اول (Everydays: The First ۵۰۰۰Days) ساخته هنرمند آثار دیجیتالی مایک وینکلمن (Mike Winkelmann) مشهور به بیپل (Beeple) است. این توکن شامل کلاژی از ۵,۰۰۰ اثر هنری است که درطول ۵,۰۰۰ روز ساخته شده‌اند.

در سال ۲۰۲۱، اثر همه‌روز: ۵۰۰۰ روز اول در یک حراجی با قیمت حیرت‌انگیز ۶۹.۳ میلیون دلار به فروش رفت تا نه‌تنها در دنیای NFTها، بلکه در صدر اخبار فناوری خبرساز شود و نقطه عطف مهمی برای هنر NFT رقم بزند.

کریپتوکیتیز

توکن‌های بامزه کریپتوکیتیز (CryptoKitties)، ساخته دپرلبز (Dapper Labs) یکی از اولین مجموعه‌های NFT و یکی از پیشگامان بازی‌های مبتنی بر NFT به شمار می‌روند. این توکن‌ها متعلق به یک بازی بلاک چینی هستند که به محبوبیت قابل‌توجهی دست یافت و افراد بسیاری را وارد فضای NFT کرد.

بازیکنان در بازی کریپتوکیتیز باید گربه‌های دیجیتالی با ویژگی‌های متمایز را جمع‌آوری کنند و پرورش دهند. سپس، می‌توانند این گربه‌ها را بفروشند و از آنها درآمد کسب کنند.

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای سرمایه‌گذاری در پروژه NFT چیست؟

گربه نیان

توکن گربه نیان (Nyan Cat) ساخته کریس تورِس (Chris Torres) یک میم متحرک نمادین است که به NFT تبدیل شده و نقطه تلاقی فرهنگ مدرن و رسانه NFT محسوب می‌شود. این توکن غیرمثلی نسبتاً قدیمی در آخرین فروش خود رقم ۵۹۰,۰۰۰ دلار را ثبت کرد.

همیشه رُز

توکن همیشه رز (Forever Rose) اثر کِوین ابوش (Kevin Abosch) عکسی از یک گل رز قرمز را نشان می‌دهد و نماد استقبال فضای توکن‌های غیرمثلی از هنر عکاسی است. این توکن در سال ۲۰۱۸ به قیمت ۱ میلیون دلار به فروش رفت.

اولین توییت توییتر

یکی از توکن‌های غیرمثلی جنجالی اولین توییت شبکه اجتماعی توییتر است که توسط جک دورسی در سال ۲۰۰۶ نوشته شده است. این توکن که لحظه مهمی را در تاریخ شبکه‌های اجتماعی به تصویر می‌کشد، ارزشی معادل با ۲.۹ میلیون دلار دارد.

پرسش‌های متداول

درپایان، مروری بر چند مورد از رایج‌ترین سوال‌ها درخصوص NFT داریم.

NFT چیست؟

توکن غیرمثلی (NFT) یک شناسه دیجیتالی منحصربه‌فرد است که روی بلاک چین ثبت می‌شود. توکن غیرمثلی قابل‌تعویض با هیچ توکن دیگری نیست و به‌دلیل تغییرناپذیری داده‌های بلاک چینی، نمی‌توان آن را جعل یا کپی کرد.

توکن‌های غیرمثلی چه کاربردهایی دارند؟

NFTها می‌توانند نشان‌دهنده اصالت و مالکیت باشند و ازاین‌رو، توجه صنایع و حوزه‌های مختلفی را به خود جلب کرده‌اند. آن‌ها همچنین در آثار هنری، کلکسیون‌ دارایی‌های ورزشی، صنعت گیمینگ، متاورس و جهان‌های مجازی کاربرد دارند.

مزایا و معایب NFT چیست؟

از جمله مزایای توکن‌های غیرمثلی می‌توان به بهبود نقدینگی و دسترس‌پذیری دارایی‌های مجازی، شفافیت، امنیت و اصالت کالاها و از جمله معایب آن می‌توان به نوسانات شدید بازار، احتمال شکل‌گیری حباب قیمت و مشکل قانون‌گذاری اشاره کرد.

روش ساخت و فروش NFT چیست؟

مراحل ساخت و فروش توکن‌های غیرقابل‌تعویض شامل انتخاب نوع توکن، انتخاب پلتفرم ساخت NFT، اتصال کیف پول سازگار با پلتفرم با مبلغی توکن برای پرداخت کارمزد و سپس، ورود به مراحل ساخت توکن از طریق دکمه «Create» در پلتفرم است.

جمع‌بندی

در این مقاله بررسی کردیم که توکن غیرمثلی یا NFT چیست و چه کاربردهایی دارد. همچنین با مزایا و معایب NFTها و شیوه تولید و فروش آن‌ها آشنا شدیم.

سال ۲۰۲۱ سال هایپ توکن‌های غیرمثلی بود. در این سال همه درباره NFTها صحبت می‌کردند و افراد زیادی به تولید و فروش آن‌ها روی آوردند. اکنون که دو سال از آن زمان گذشته، تب‌وتاب حول توکن‌های غیرمثلی هم کمتر شده، اما این توکن‌ها همچنان از اهمیت بالایی در دنیای کریپتو برخوردار هستند.

مفهوم NFT دنیای ارزهای دیجیتال را متحول کرد و کاربردهای واقعی را به این دنیا اضافه کرد. توکن‌های غیرمثلی به همه ثابت کردند که بلاک چین و ارزهای دیجیتال می‌توانند کاربردهای متنوعی داشته باشند و تنها نوعی از پول نیستند.

نظر شما درباره توکن‌های غیرمثلی چیست؟ آیا تابه‌حال یک NFT ساخته یا خریده‌اید؟ سؤالات و نظرات خود را درباره این توکن‌ها در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

The post NFT چیست؟ راهنمای جامع توکن‌های غیرمثلی + کاربردها appeared first on ارزدیجیتال.

منبع خبر

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.