تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
کد خبر : 9502

چرا سینماگرها به سراغ "فلاکت" رفته‌اند؟/ شهرام شاه‌حسینی: نباید به سلیقه مبتذل باج بدهیم

چرا سینماگرها به سراغ "فلاکت" رفته‌اند؟/ شهرام شاه‌حسینی: نباید به سلیقه مبتذل باج بدهیم

چرا سینماگرها به سراغ “فلاکت” رفته‌اند؟/ شهرام شاه‌حسینی: نباید به سلیقه مبتذل باج بدهیم کارگردان سینما و تلویزیون اعتقاد دارد که ژانر جدیدی به نام “فلاکت” را ایجاد کرده‌اند و همه به سراغش می‌روند؛ سینما هنوز بچگی می‌کند و بالغ نشده است. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ سریال‌هایی همچون “همه‌چیز آنجاست”، “هشت و نیم دقیقه” و… دارد و از سال ۱۳۷۷ کار خود را در تئاتر استاد کسایی آغاز کرده و در حال حاضر نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون است. شهرام شاه‌حسینی این روزها “پرگار” را در کارنامه‌اش دارد که البته نامش “آسمان هوای باران دارد” بود. ترافیک کنداکتوری تلویزیون، باعث شد تا پخش سریال جدید شهرام شاه‌حسینی در هاله‌ای از ابهام بماند. مقطعی برای مهرماه سال گذشته در نظر گرفته شد که با آغاز سال تحصیلی روی آنتن برود و حالا در بهمن‌ماه، شبکه یک سیما پخش این سریال تلویزیونی را آغاز می‌کند.
سریالی که در ۲۹ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای، نحوه برخورد با فرزندان را آموزش می‌دهد؛ زیرا قصه‌اش به خانواده‌ای برمی‌گردد که برای ادامه تحصیل دختر بزرگشان در مقطع دکتری راهی تهران و خو..

چرا سینماگرها به سراغ "فلاکت" رفته‌اند؟/ شهرام شاه‌حسینی: نباید به سلیقه مبتذل باج بدهیم

کارگردان سینما و تلویزیون اعتقاد دارد که ژانر جدیدی به نام "فلاکت" را ایجاد کرده‌اند و همه به سراغش می‌روند؛ سینما هنوز بچگی می‌کند و بالغ نشده است.

چرا سینماگرها به سراغ "فلاکت" رفته‌اند؟/ شهرام شاه‌حسینی: نباید به سلیقه مبتذل باج بدهیم – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ سریال‌هایی همچون "همه‌چیز آنجاست"، "هشت و نیم دقیقه" و… دارد و از سال ۱۳۷۷ کار خود را در تئاتر استاد کسایی آغاز کرده و در حال حاضر نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون است. شهرام شاه‌حسینی این روزها "پرگار" را در کارنامه‌اش دارد که البته نامش "آسمان هوای باران دارد" بود. ترافیک کنداکتوری تلویزیون، باعث شد تا پخش سریال جدید شهرام شاه‌حسینی در هاله‌ای از ابهام بماند. مقطعی برای مهرماه سال گذشته در نظر گرفته شد که با آغاز سال تحصیلی روی آنتن برود و حالا در بهمن‌ماه، شبکه یک سیما پخش این سریال تلویزیونی را آغاز می‌کند.

سریالی که در ۲۹ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای، نحوه برخورد با فرزندان را آموزش می‌دهد؛ زیرا قصه‌اش به خانواده‌ای برمی‌گردد که برای ادامه تحصیل دختر بزرگشان در مقطع دکتری راهی تهران و خواسته یا ناخواسته درگیر موضوعاتی می‌شوند.

یکی از جذابیت‌های این سریال، علاوه بر آموزشی و کاربردی بودن موضوع و سوژه‌اش، حضور برخی از بازیگران پیشکسوت و کاربلد تلویزیون است. این روزها بازیگران پیشکسوت و کاربلد تلویزیون کمتر این ریسک را می‌پذیرند هر فیلمنامه‌ای را قبول کنند و جلوی دوربین هر کارگردانی بروند. مصداق بارز آن فریبا کوثری است که بارها اعلام کرده یا فیلمنامه‌ها تکراری‌اند و یا سوژه‌ها و نقش‌ها کمتر درگیرش می‌کنند؛ به همین‌خاطر در تلویزیون کم‌کار شده است. او در این سریال تلویزیونی نقش مدیر مدرسه‌ را بازی می‌کند که بخشی از قصه به زندگی کاری و شخصی او مربوط می‌شود.

مرجانه‌گلچین دیگر بازیگر این سریال تلویزیونی است که نقش طنز و جدی را توأمان پیش می‌برد؛ این روزها درگیر "موچین" در شبکه نمایش‌ خانگی است و چندی پیش بعد از چندین اثر طنز با "نفس گرم" به تلویزیون آمد و مخاطب را شگفت‌زده کرد. البته بعد از آن در نقش «آفاق» سریال تلویزیونی "زوج یا فرد" به ایفای نقش پرداخت و حالا مخاطب او را با نقش جدید و متفاوتی در سریال "پرگار" می‌بیند.

این بازیگر سینما و تلویزیون در خصوص اینکه چه‌طور بازیگر می‌تواند نقش‌های طنز و جدی را توأمان پیش ببرد به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: بازیگر حتماً باید موقعیت‌های جدید و کاراکترهای مختلفی را تجربه کند و مخاطب هم این انتظار را دارد. اگر تکرار شویم حتماً مورد انتقاد خواهیم بود. یک‌روال بودن، بازیگر را هم خسته می‌کند؛ ناگفته نماند که بازیگران جدی نمی‌توانند کمدی کار کنند اما طنازان می‌توانند هم کمدی کار کنند و هم تراژدی.

علاوه بر ژانرهای پلیسی و اکشن، همیشه جای خالی سریال‌های تربیتی و آموزشی در تلویزیون خالی است. البته که این شب‌ها سریالی اپیزودی به نام "سرگذشت" به آنتن آمده است و هر قسمت آن معضل، گرفتاری و مشکلی را با نگاه تربیتی بررسی می‌کند، سریال "پرگار" هم همین وظیفه را برعهده دارد. تلویزیون می‌تواند از بستر اپیزود و داستان‌های مختلف با ترکیب بازیگران متنوع،‌ حرف‌های مهمی را بزند و با شرایط اقتصادی سخت تلویزیون، این نوع سریال‌سازی، کاربردی‌تر و مقرون‌ به صرفه‌تر است.

سریال‌هایی که علاوه بر آموزش، وظیفه تربیتی برای فرزندان و والدین را نیز عهده‌دار می‌شوند و در این راستا شاید تا حدودی کمک حال والدین شوند. ۱۰ سال پیش سریالی تحت عنوان "آسمان همیشه ابری نیست" به کارگردانی سعید عالم‌زاده و تهیه‌کنندگی امیر پوررحمانی از شبکه یک سیما پخش شد و بازخوردهای متنوعی داشت. حالا این تهیه‌کننده به همراه شهرام شاه‌حسینی کارگردان، سریال "پرگار" را از ۲۶ بهمن‌ماه به آنتن می‌رسانند و تا اواخر اسفندماه ادامه می‌یابد. مرجانه گلچین، فریبا کوثری، بابک کریمی، فریبا جدیکار، بهرنگ علوی، علی عمرانی و تیما پوررحمانی از بازیگرانی‌اند که در این سریال نقش آفرینی می‌کنند.

البته او در سینما "خانه دختر"، "کلاف"، "آقای هفت رنگ"، "زن‌ها فرشته‌‌اند" و "کلاغ" را کارگردانی کرده است.

شهرام شاه‌حسینی این روزها به چارسوی هنرمندان می‌آید و فیلم‌های جشنواره فیلم فجر را به نظاره می‌نشیند؛ او فیلم "روز صفر" را دید و درباره این فیلم به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: به نظرم سعید ملکان به زودی پشیمان می‌شود چرا که شغل خوبی داشت و معتقدم تهیه‌کنندگی بهتر از کارگردانی است. از آنجا که او عاشق سینما است، این موضوع در فیلمش دیده می‌شود. قدرتی که فیلم دارد، قدرت سینمایی است، فارغ از مشکلاتی که در مورد فیلمنامه با او دارم به نظرم فیلمش کار خودش را می‌کند. در حقیقت، احساس می‌کنم که جای چنین فیلمی در سینما خالی است.

او در مورد تنوع ژانرها گفت: اکنون خیلی به این مسئله معتقد نیستم. هر چند سال موجی ایجاد می‌شود و تلاش می‌کند سینما را به سمت و سویی ببرد. چند سال کمدی است، چند سال اجتماعی است و … به نظرم هنوز صاحبان آثار یعنی تهیه‌کننده و کارگردان درگیر این موج‌سواری‌اند و این مسئله کمی نگران‌کننده است. ناگهان فیلم‌های کمدی خوب فروش می‌رود همه به سراغ ساخت فیلم کمدی می‌روند.

کارگردان سینما و تلویزیون درباره بالغ نشدن سینما و ایجاد ژانر جدیدی به نام "فلاکت" گفت: فیلم اجتماعی به موضوع فلاکت می‌پردازد همه به سراغش می‌روند. البته باید بگویم که جدیداً ژانری به نام فلاکت احداث شده است. سینما هنوز بچگی می‌کند و بالغ نشده است.

شروع "رعد و برق" تلویزیون در اهواز/ کدام بازیگران جلوی دوربین افخمی می‌روند؟چرا تلویزیون از فضای مجازی الگو می‌گیرد؟/ واکنش بازیگر سینما به فیلم‌هایی که روزنه امید ندارندماجرای خداحافظی خودخواسته "فرامرز قریبیان"/ با سریال ماه رمضانی به تلویزیون برمی‌‌گردم

وی درباره راهکارهای بالغ شدن سینما، افزود: نباید به سلیقه مبتذل باج بدهیم، منظورم سلیقه عام نیست و در مورد سلیقه مبتذل صحبت می‌کنم. به نظرم نباید نگران مخاطب باشیم که البته فیلمی که با شکست مواجه می‌شود، خیلی نگران‌کننده است و باعث سرشکستگی می‌شود و پس‌لرزه‌های بدی را به همراه دارد. با این حال این که بخواهیم با فرمولی خاص پیش برویم سینمای ما را بزرگ نمی‌کند.

شاه‌حسینی تأکید کرد: به نظرم با توجه به شرایط حاکم بر چند سال اخیر باید صاحب فیلم، شخص قدرتمندی باشد تا اثرش در چند سینمای کوچک و هنر و تجربه باقی نماند. البته نمی‌خواهم بگویم که هنر و تجربه بد است و از هیچی بهتر است اما به نظرم چنین فیلم‌هایی نیاز به اسم بزرگ و قدرتمند دارند که در محاق نمانند.

او در پایان در مورد فعالیت این‌روزهای خود گفت: بلد نیستم بازی کنم اما می‌خواهم سریال خانگی بسازم؛ تریلر اجتماعی شهری است.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.