تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲
کد خبر : 54753

وزیری که هنوز در مظان رأی اعتماد است بعید به نظر می‌رسد مخالفت جدی با طرح صیانت از فضای مجازی داشته باشد

وزیری که هنوز در مظان رأی اعتماد است بعید به نظر می‌رسد مخالفت جدی با طرح صیانت از فضای مجازی داشته باشد

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران گفت: ما دغدغه‌های طرح صیانت را می‌فهمیم و مخالف همه آن نیستیم؛ اما این طرح با شکل فعلی نه دغدغه‌ها را رفع می‌کند و نه باعث اعتبار دولت می‌شود. به گزارش خبرنگار حوزه رایانه و فناوری کافه دانش، نشست خبری اعضای هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان …

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران گفت: ما دغدغه‌های طرح صیانت را می‌فهمیم و مخالف همه آن نیستیم؛ اما این طرح با شکل فعلی نه دغدغه‌ها را رفع می‌کند و نه باعث اعتبار دولت می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه رایانه و فناوری کافه دانش، نشست خبری اعضای هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران(سازمان نصر تهران)، بعد از ظهر امروز یکشنبه ۳۱ مرداد ماه ۱۴۰۰، با حضور حسین اسلامی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، به شکل آنلاین با خبرنگاران، در محل سازمان برگزار شد.

حسین اسلامی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران

حسین اسلامی، در ابتدا این نشست خبری گفت:همه اعضای نصر تهران باید عضو کمیسیون تخصصی هم باشند.

وی ادامه داد: تلاش می کنیم که نمایشگاه الکامپ را در شرایط مناسب و با شیوه‌های خاص، در آینده برگزار کینم.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، با تأکید به نقش تسهیل‌گر سازمان نصر و تلاش برای تسهیل‌گری این سازمان در رابطه با موضوع طرح صیانت به ذکر نکاتی پرداخت.

اسلامی بیان داشت: دولت نباید به یک وزاتخانه ارتباطات محدود شود و باید پیرامون ارتباطات و فناوری اطلاعات در کل دستگاه‌های دولتی تحولاتی رخ بدهد و ما آمادگی خودمان را اعلام کرده‌ایم.

وی در خصوص نحوه تعامل نصر با انجمن‌هایی مانند انجمن بلاکچین گفت: نگاه ما در نصر راجع به‌تمامی تشکل‌ها و تمامی مجموعه‌های قانونی همراهی است. تا جایی که می‌دانیم انجمن بلاکچین انجمن صنفی نیست و بیشتر در مجموعه‌های علمی متمرکز خواهد بود. ما در تهران کمیسیون فین‌تک را داریم و احتمالاً کارگروهی با موضوع بلاکچین و رمز ارز تشکیل می‌دهیم و از همراهی متقابل استقبال می‌کنیم. این انجمن انتخاباتی دارد که امیدواریم نتایج مناسبی داشته باشد.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در مورد انتخابات داخلی کمیسیون‌های نصر هم توضیح داد: ظرف یک هفته آتی این اتفاق می‌افتد و اعلام می‌کنیم که چه روزی دوستان می‌توانند وارد پنل شده و رای بدهد.

اسلامی، در ادامه سخنان خود، برگزاری الکامپ را وابسته به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا دانست و گفت: با انجام واکسیناسیون و فروکش کردن شرایط کرونا الکامپ برگزار خواهد شد.

وی خصوص رویکرد وزیر پیشنهادی دولت جدید به مجلس در خصوص طرح صیانت نیز گفت: وزیری که هنوز در مظان رأی اعتماد است، بعید به نظر می‌رسد مخالفت جدی با طرح صیانت از فضای مجازی داشته باشد آن هم در حالی که اکثریت نمایندگان مجلس با طرح صیانت فضای مجازی موافقت کرده‌اند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در ادامه گفت: آنچه ما از مشی عیسی زارع‌پور تابه‌حال متوجه شده‌ایم این است که او اعتقاد دارد بعد از استقرار در جایگاه وزارت لایحه‌ای را تبیین کند. البته این پیشنهاد ما هم بوده و وزیر آتی می‌تواند با کمک بخش خصوصی پیشنهادش را در قالب لایحه اعلام کند. ما هنوز جلسه‌ای با این وزیر نداشته‌ایم و بهتر است خودش در مورد صیانت صحبت کند.

اسلامی، با اشاره به دغدغه‌های که در خصوص طرح صیانت وجود دارد نیز گفت: ما دغدغه‌های طرح صیانت را می‌فهمیم و مخالف همه آن نیستیم، اما این طرح با شکل فعلی نه دغدغه‌ها را رفع می‌کند و نه باعث اعتبار دولت می‌شود. ما معتقدیم هرکس جای وزیر ارتباطات بنشیند نمی‌تواند نسبت به این طرح به شیوه‌ای که اکنون مطرح هست اقدامات لازم را انجام بدهد.

رضا قربانی، عضو هیئت مدیره سازمان نصر

رضا قربانی، در ادامه این نشست خبری، درباره اینماد و طرح صیانت و مذاکراتی که این نهاد صنفی با سازمان‌ها و نهادهای مربوطه در این خصوص داشته، مواردی را بیان نمود.

وی با اشاره به برخی فضاسازی‌ها در خصوص رویکرد نصر نسبت به اینماد گفت: «متأسفانه برخی رسانه‌ها یک خبر غلط مبنی بر اینکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به دنبال اجباری کردن اینماد است! منتشر کرده‌اند. من به‌عنوان عضوی از این خانواده ۷هزارنفری اعلام می‌کنم هیچ‌کدام از ما به دنبال اجباری کردن هیچ مجوز و طرحی نیستیم که فضای کسب‌وکار را سخت‌تر کند. آنچه ما این مدت دنبال کردیم تسهیل کردن دریافت نشان اینماد برای کسب‌وکارها و به طور خاص کسب‌وکارهای عضو نصر بوده است.

عضو هیئت مدیره سازمان نصر ادامه داد: صرافی‌های رمز ارز یکی از کسب‌وکارهایی است که تلاش شده تا اینماد دریافت کند.

قربانی، افزود: با هماهنگی همه تشکل‌ها سعی کردیم راه را برای صرافی‌های رمز ارز بازکنیم. موضوع رمز ارز موضوع پیچیده‌ای است. هیچ‌کدام از رگولاتورهای موجود در کشور از بانک مرکزی تا سازمان بورس تا نهادهای دیگر حاضر نشدند مسئولیت صرافی‌های رمز ارز را بر عهده بگیرند. ما در سازمان نصر با همه رگولاتورها ازجمله بانک مرکزی، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و قانون‌گذاران در مجلس صحبت کردیم و می‌خواستیم دغدغه‌ها را بشنویم. دغدغه‌های جدی وجود دارد و کار ما در نصر این است که مسیر را برای کسب‌وکارها بازکنیم.

رئیس کمیسیون فین‌تک نصر تهران اعلام کرد: متأسفانه برای برخی کسب‌وکارها به دلیل محدودیت‌های گرفتن اینماد یک نوع انحصار خلق‌شده است. زیرا طبق آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ قانون مبارزه با پول‌شویی، هر کسب‌وکاری برای اینکه بتواند از خدمات پرداخت در فضای آنلاین استفاده کند باید اینماد داشته باشد. همین موضوع باعث شده برخی کسب‌وکارها به دلیل اینکه در حوزه‌های تاریک قانون‌گذاری هستند، مجبور شوند از بعضی ارائه‌دهنده‌های خدمات پرداخت به‌صورت انحصاری استفاده کنند. این به معنای غیرقانونی بودن نیست مثل صرافی‌های رمز ارز که چنین مشکلاتی دارند.

قربانی توضیح داد: عده‌ای در پی همین مسئله گمان کردند که سازمان نصر به دنبال اجباری کردن اینماد است و دروغ‌هایی منتشر کردند.

وی در ادامه گفت: با دبیر کمیسیون فین‌تک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران مصاحبه‌ای انجام داده‌اند و نظر او را به‌عنوان نظر کمیسیون منتقل کردند. فارغ از اینکه نظر ایشان چه بوده، دبیر کمیسیون وقتی مورد پرسش قرار می‌گیرد، اگر قرار است نظر کمیسیون را منتقل بکند، باید از او پرسید که آیا این نظر کمیسیون است یا خیر. ما در کمیسیون فین‌تک ۳۰ عضو و هفت عضو مهمان‌داریم. من از همه آن‌ها سؤال کرده‌ام و موافقت خود را با تسهیل دریافت اینماد توسط نصر اعلام کرده‌اند.

قربانی، در خصوص جلساتی که در خصوص طرح صیانت با نمایندگان مجلس برگزار شدهف بیان داشت: ما در کمیسیون اصل ۹۰ صریح و بی‌پرده مخالفت خودمان را با طرح صیانت اعلام کردیم و گفتیم که سازمان نصر با طرح صیانت موافق نیست. ما با تنظیم‌گری موافق هستیم، اما خواهش کردیم که طرح به چند طرح کوچک‌تر شکسته شود و برای موضوعاتی مثل حفاظت از اطلاعات اشخاص و امنیت سایبری به‌صورت جداگانه و به‌صورت لایحه جلو برود.

وی افزود: اگر این موضوع به شکل طرح جلو برود ممکن است ریزه‌کاری‌های اجرا در آن دیده نشود. اصرار مجلسی‌ها این است که موضوع صیانت از فضای مجازی به‌صورت طرح و اصل ۸۵ پیش برود.

قربانی، در ادامه در خصوص احتمال خروج طرح صیانت از دستورکار مجلس گفت: به نظر نمی‌رسد که مجلس قبول کند که این طرح از دستور کار خارج شود. طرح صیانت مربوط به یک کمیسیون نیست. درست است که کمیسیون فرهنگی پیشنهاد دهنده اصلی است، اما افراد از کمیسیون‌های دیگر ازجمله کمیسیون امنیت ملی و کمیسیون صنایع با این طرح مرتبط هستند و این اطمینان را داده‌اند که صحبت‌های اصناف و کسب‌وکارها را می‌شنوند، اما این را نگفته‌اند که هرچه صنف گفت قبول می‌کنیم! به هرحال ما سعی می‌کنیم نظراتمان را با استدلال به دوستان منتقل کنیم و امیدواریم اشکالات این طرح کمتر شود.»

وی پیرامون اینکه، با توجه به نگرانی کسب‌وکارها در خصوص نحوه اجرایی‌سازی توافق مرکز توسعه و بانک مرکزی در خصوص اینماد که نصر نیز در این توافق همکاری داشته، ضمانت اجرایی آن بر عهده کدام نهاد است، توضیح داد: یک تفاهم‌نامه‌ای این روزها در برخی گروه‌ها به‌عنوان توافق‌نامه نصر منتشرشده! این توافق‌نامه تاریخ ندارد و مربوط به حدود سه سال پیش است که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با مرکز توسعه تجارت الکترونیکی آن را منعقد کرده است همچنین محمدباقر عثنی‌عشری، رئیس سابق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور آن را امضا کرده است. امروز اتفاق جدیدی نیفتاده و تا این لحظه هنوز هیچ توافق‌نامه‌ای به صورت مستقیم میان نصر و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی امضا نشده است.

قربانی، در ادامه، به جلسات یک ماه پیش سازمان نصر با مدیران مرکز و کسب‌وکارهای پرداخت‌یار اشاره کرد و گفت: ما بعد از یک ماه حتی در مورد صورت‌جلسه آن جلسه هم به توافق نرسیدیم. ما اکنون سه متن داریم که هیچ‌کدام هم امضا نشده است! اگر می‌پرسید که اراده تعامل وجود دارد؟ باید بگویم بله. بانک مرکزی و مرکز توسعه هم خودشان باید به این سؤال پاسخ بدهند. این‌طور نیست که اینماد را الزامی یا اجباری کنیم بلکه تلاش ما تسهیل‌گری است. آنچه پشتوانه الزام اینماد برای درگاه‌های پرداخت است، آیین‌نامه ماده ۱۴ قانون مبارزه با پول‌شویی است.

وی با اشاره به مطرح شدن شکایت برخی افراد به دیوان عدالت تصریح کرد: گرفتن اینماد برای درگاه پرداخت الزامی است و ما این الزام را نیاورده‌ایم. همه تلاش ما این است که بتوانیم با بانک مرکزی و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ، صحبت کنیم تا آثار سوء را کاهش دهیم. برخی تشکل‌ها آن‌قدر بدرفتار کردند که دیگر حرف ما را هم گوش نمی‌دهند. هیچ تضمینی از طرف ما به بانک مرکزی داده نمی‌شود، اما همین‌که دوستان دنبال راه‌حل هستند یعنی رویکرد بگیروببند ندارند اگر چنین بود که گفتمان نمی‌کردند!

علیرضا کشاورز، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران

علیرضا کشاورز، در ادامه این نشست خبری گفت: نداشتن کمیسیون فضای مجازی در مجلس، ازجمله دلایلی است که باعث شکل گیری طرح صیانت شد.

وی یادآور شد: در برنامه‌های وزیر ارتباطات پیشنهادی دولت جدید تعامل با مجلس برای تشکیل کمیسیون ICT دیده می‌شود و این ایده فضای حوزه فاوا را از چندگانگی بخصوص در مجلس خارج می‌کند.

گفتنی است، موضوعات مربوط به اقدامات سازمان نصر درباره اینماد، توافق با صندوق صحا، اقدامات نصر در مورد طرح صیانت، پیشنهاد‌ها و انتظارات نصر از دولت سیزدهم از جمله مواردی بود که در هفتمین نشست خبری ماهانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران مطرح گردید.

خبرنگار: کوروش جم

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.