تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۲
کد خبر : 600627

ورج (Verge) چیست؟ کاربردها و خرید ارز ورج

ورج (Verge) چیست؟ کاربردها و خرید ارز ورج

ارز ورج (Verge) چیست و چه کاربردی دارد؟ ورج یک ارز دیجیتال حریم خصوصی یا اصطلاحاً پرایوسی کوین است. می‌دانید که پرایوسی کوین به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که تراکنش‌های آن‌ها غیرقابل‌ردیابی هستند. اگرچه برای انجام تراکنش‌های بیت کوین و اتریوم نیازی به ارائه نام و مشخصات ندارید، اما ماهیت شفاف و قابل‌ردیابی بلاک چین

ارز ورج (Verge) چیست و چه کاربردی دارد؟ ورج یک ارز دیجیتال حریم خصوصی یا اصطلاحاً پرایوسی کوین است. می‌دانید که پرایوسی کوین به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که تراکنش‌های آن‌ها غیرقابل‌ردیابی هستند.

اگرچه برای انجام تراکنش‌های بیت کوین و اتریوم نیازی به ارائه نام و مشخصات ندارید، اما ماهیت شفاف و قابل‌ردیابی بلاک چین باعث می‌شود مشخصات اینترنتی طرفین تراکنش مانند IP یا آدرس کیف پول قابل‌شناسایی باشد. اینجاست که کوین‌های حریم خصوصی همچون ورج وارد صحنه می‌شوند تا هرگونه ردپای قابل‌شناسایی را از شبکه پاک کنند و فضایی کاملاً شخصی و محرمانه در اختیار کاربران خود قرار دهند.

ورج درکنار نام‌های قدیمی و بزرگی در زمینه حفظ حریم خصوصی همچون مونرو، زی‌کش و دش می‌ایستد و از سال ۲۰۱۴ یکی از بازیگران جنجال‌برانگیز بازار ارزهای دیجیتال بوده است. اما راز مخفی‌ماندن تراکنش‌های ورج چیست و این دادوستدهای محرمانه چه کاربردهایی می‌توانند داشته باشند؟

در این مقاله از ارز دیجیتال، بررسی می‌کنیم که شبکه ورج چیست و به‌سراغ فناوری‌ها و کارکردهای بلاک چین ورج می‌رویم. همچنین، با فناوری‌های پیشرفته شبکه ورج تاحدی آشنا می‌شویم و توضیح می‌دهیم که مزایا و معایب ورج چیست.

درپایان، مرور کوتاهی بر بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال ورج و شیوه خرید این ارز دیجیتال داریم. بنابراین، اگر قصد دارید با یکی از کهنه‌کارترین و جالب‌ترین کوین‌های حفظ حریم خصوصی بازار ارزهای دیجیتال آشنا شوید، مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.

ورج چیست؟

ورج یک ارز دیجیتال متن‌باز و غیرمتمرکز است که حفظ حریم خصوصی کاربران را درکنار تراکنش‌های سریع و ارزان در اولویت قرار می‌دهد. این کوین حریم خصوصی با تأکید بر تمرکززدایی و امنیت کار می‌کند و به‌گونه‌ای طراحی شده که بتواند به جایگزینی سریع‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر برای شبکه‌های پرترافیک و گران‌قیمتی همچون بیت کوین و اتریوم تبدیل شود.

شبکه ورج با ادغام فناوری‌های مختلفی از جمله سرویس تور (Tor)، آی‌توپی (I2P) و تراکنش‌های محرمانه رینگ (RingCT)، مجموعه‌ای از ویژگی‌های متمرکز بر حفظ حریم خصوصی و ناشناس‌بودن فرستنده و گیرنده را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. این فناوری‌ها داده‌های تراکنش ازجمله آدرس‌های IP فرستنده و گیرنده یا مبلغ تراکنش را نامشخص و غیرقابل‌ردیابی می‌کنند.

همچنین، ورج از تأیید پرداخت ساده (SPV) پشتیبانی می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد با عدم نیاز به دانلود کل بلاک چین، تراکنش‌های سریع‌تری را با نیاز کمتر به داده‌های شبکه انجام دهند. همچنین، باید اشاره کنیم ورج ساختاری جامعه‌محور دارد و برای توسعه و پذیرش اساساً متکی به کاربران وفادار و متعهد خود است.

این شبکه ویژگی مبادلات اتمی (atomic swap) هم در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد که دادوستد همتابه‌همتا را امکان‌پذیر می‌کند و به کاربران ورج اجازه می‌دهد کنترل بیشتری روی تراکنش‌های خود داشته باشند.

ویژگی منحصربه‌فرد دیگر در شبکه ورج، به‌کارگیری الگوریتم‌های چندگانه استخراج است. ورج از پنج الگوریتم استخراج مختلف Scrypt، X۱۷، Lyra2REv2، myr-groestl، و blake2s برای افزایش امنیت و تمرکززدایی استفاده می‌کند. هدف از استفاده الگوریتم‌های چندگانه جلوگیری از استخراج متمرکز و حملات ۵۱ درصدی است، زیرا الگوریتم‌های مختلف به سخت‌افزارهای تخصصی مختلف هم نیاز دارند و کار حمله به شبکه را برای هکر دشوار می‌کنند.

بیشتر بخوانید: حمله ۵۱ درصد در بلاک چین چیست؟

تاریخچه و تیم توسعه ورج

جاستین والو، بنیان‌گذار ورج

شبکه ورج در اکتبر ۲۰۱۴ توسط جاستین والو (Justin Valo) راه‌اندازی شد که در آن زمان به نام مستعار سانروک (Sunerok) معروف بود. ورج فورکی از بلاک چین پیِر کوین (Peercoin) و زیرشاخه‌ای از کد منبع دوج کوین معروف به شمار می‌رود. به‌ همین ‌علت، این شبکه تا فوریه ۲۰۱۶ دوج‌کوین‌دارک (DogeCoinDark) نامیده می‌شد؛ اما پس از آن برای تسهیل پذیرش و متمایزکردن خود از دوج‌ کوینی که هیچ ارتباط مستقیمی با آن ندارد، نام تجاری خود را به ورج تغییر داد. درحال‌حاضر، ورج از کد منبع بیت کوین استفاده می‌کند.

جالب است بدانید وایت پیپر ورج تحت عنوان بلک پیپر (Blackpaper) عرضه شد و توضیح مفصل و جامعی درخصوص فناوری‌های این شبکه ارائه داد. بااین‌حال، ورج ساختار سنتی سایر شرکت‌ها را ندارد و به‌صورت متن‌باز عمل می‌کند. درواقع، کار مدیریت و توسعه ورج را جامعه‌ای از کاربران و طرفداران وفادارش انجام می‌دهند.

همچنین، باید اشاره کنیم که ورج بدون عرضه اولیه کوین یا پیش‌استخراج کار خود را شروع کرد و ادعا می‌کند که حتی تیم توسعه معرفی‌شده در وب‌سایت رسمی این شبکه هم دستمزد خاصی دریافت نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: پرایوسی کوین‌ها علیه ارزهای دیجیتال دولتی؛ نبردی برای روح جهان

ورج چگونه کار میکند؟

اما نحوه کارکرد ورج چیست و چگونه از حریم خصوصی کاربران محافظت می‌کند؟ اوایل سال ۲۰۱۸، شبکه ورج با پروتکل ریث (Wraith Protocol) ادغام شد تا فناوری‌های حفظ حریم خصوصی را راحت‌تر و به‌صورت اختیاری در اختیار کاربرانش قرار دهد.

پروتکل ریث گزینه‌ای اختیاری محسوب می‌شود و درصورت نیاز باید توسط کاربر فعال شود. این پروتکل مزایایی همچون امکان فعالیت روی دو بلاک چین مجزا، گزینه اختیاری حفظ حریم خصوصی و انعطاف‌پذیری بیشتر، امکان استفاده از آدرس‌های مخفیانه و یک‌بار مصرف و امکان ارسال پیام‌های ایمن و ناشناس را برای کاربران دسترس‌پذیر می‌کند.

بلاک چین ورج همچنین از چندین پروتکل دیگر نیز بهره می‌برد که هریک لایه محافظتی ویژه‌ای برای حفظ محرمانگی اطلاعات کاربران محسوب می‌شوند. در ادامه، به شیوه کارکرد برخی از این پروتکل‌ها اشاره می‌کنیم.

سرویس تور

در معماری شبکه ورج، سرویس آنیون روتر (The Onion Router) یا به‌اختصار تور (Tor) به‌عنوان اولین خط دفاع عمل می‌کند و ترافیک کاربران را از طریق یک شبکه جهانی شامل بیش از ۷۰۰۰ نود هدایت می‌کند.

اطلاعات رمزگذاری‌ می‌شوند و از یک نود به نود دیگر منتقل می‌شوند تا زمانی‌که به مقصد برسند. در طول این فرایند، فقط نود نهایی می‌تواند اطلاعات را رمزگشایی کند و مطمئن شود که IP مبدا پنهان باقی می‌ماند. سرویس تور به شبکه ورج کمک می‌کند تا مبدا و مقصد تراکنش‌ها قابل‌ردیابی نباشند.

فناوری آی‌توپی

به موازات آن، ورج از فناوری آی‌توپی (I2P) هم استفاده می‌کند. این فناوریِ مسیریابی، اطلاعات را با امنیت بیشتری در شبکه‌های شلوغ جابه‌جا می‌کند. درواقع، هنگامی‌که کاربران اطلاعاتی را ارسال می‌کنند، هم فرستنده و هم گیرنده مجموعه‌ای تونل ایجاد می‌کنند. سپس، داده‌ها به‌صورت تصادفی از طریق این تونل‌ها ارسال می‌شوند تا به مقصد مورد نظر خود برسند. آی‌تو‌پی شبکه‌ای همتابه‌همتا و قدرتمند ایجاد می‌کند که می‌تواند آدرس‌های IP و فعالیت‌های کاربران را ناشناس نگه دارد.

آدرس‌های مخفی

فناوری دیگر به‌کارگرفته‌شده در شبکه ورج، آدرس‌های مخفی (Stealth Addresses) با کلیدهای دوگانه است که به کاربران اجازه می‌دهد چندین پرداخت را به آدرس‌های مختلفی ارسال کنند که همگی به یک مکان هدایت می‌شوند.

این فناوری‌ با ایجاد آدرس‌های یک‌بار مصرف برای هر تراکنش، پیوند فرستنده و گیرنده را غیرقابل‌رهگیری می‌کند. به‌این‌ترتیب، حریم خصوصی تراکنش‌ها افزایش می‌یابد و از اطلاعات مربوط به تاریخچه تراکنش‌ها در برابر چشم‌های کنجکاو محافظت می‌شود.

تراکنش‌های محرمانه

فناوری تراکنش‌های محرمانه حلقه (Ring Confidential Transactions) یا به‌اختصار RingCT در عین حفظ اعتبار و امنیت تراکنش، جزئیاتی مانند مبلغ تراکنش یا هویت طرفین تراکنش را مخفی می‌کند. به‌این‌ترتیب، تعیین ارزش درحال‌انتقال‌ هم برای ناظران خارجی دشوارتر می‌شود و تراکنش‌ها به‌صورت محرمانه انجام می‌شوند.

کاربردهای ورج چیست؟

ورج کاربردهای مختلفی با تمرکز بر حفظ حریم خصوصی، کارایی و دسترس‌پذیری ارائه می‌دهد که برخی از آنها شامل موارد زیر می‌شوند:

تراکنش‌های خصوصی

مهم‌ترین کاربرد ورج را می‌توان انجام تراکنش‌های محرمانه و ناشناس دانست. ورج با استفاده از فناوری‌هایی مانند TOR و I۲P تضمین می‌کند که آدرس‌های IP و داده‌های تراکنش‌ها مخفی و ناشناس باقی می‌مانند و از حریم خصوصی کاربران تا حد زیادی محافظت می‌شود.

تجارت الکترونیک

ورج مدعی است که می‌تواند تا ۱۰۰ تراکنش در ثانیه پردازش کند. همچنین، کارمزد این شبکه برای هر تراکنش حدود ۰.۱ واحد ارز دیجیتال XVG است. سرعت بالا و کارمزد اندک این کوین را به گزینه مناسبی برای تجارت الکترونیک و پرداخت‌های اینترنتی تبدیل کرده است.

ویژگی حفظ حریم خصوصی نیز مزیت دیگری است که ورج را برای صاحبان کسب‌وکار و مشاغل آنلاین جذاب می‌کند. علاوه‌براین، ورج نسبت به کارت‌های اعتباری که ممکن است داده‌های شخصی و مالی کاربران را در معرض نقض‌های امنیتی قرار دهند، جایگزین ایمن‌تری به شمار می‌رود.

پرداخت‌های خرد

تراکنش‌های کارآمد و کم‌هزینه ورج انجام پرداخت‌های خرد را هم آسان و ارزان کرده است. به‌عنوان مثال، ارائه‌دهندگان خدمات آنلاین و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی می‌توانند از ورج برای ارائه پاداش‌‌های اندک به کاربرانشان استفاده کنند. همچنین، برای مواردی مانند خریدهای درون‌بازی یا پشتیبانی از کار تولیدکننده‌های محتوا هم ورج می‌تواند واسطه پرداخت کارآمدی محسوب شود.

تراکنش‌های بین‌المللی

دسترس‌پذیری بین‌المللی ورج و تأکید آن بر حفظ حریم خصوصی، این دارایی دیجیتال را به گزینه‌ای مطلوب برای تراکنش‌ها و تسویه‌حساب‌های بین‌المللی تبدیل کرده است. کاربران می‌توانند بدون نیاز به سیستم‌‌های زمان‌بر و گران‌قیمت بانکی برای پرداخت‌های بین‌المللی، از تراکنش‌های سریع، ارزان و غیرمتمرکز ورج برای انتقال دارایی‌ بین کشورهای مختلف استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: چرا پرایوسی کوین‌ها آن‌طور که باید رشد نکردند؟

مزایا و معایب ورج چیست؟

مانند سایر ارزهای دیجیتال، فناوری به‌کاررفته در ورج هم با مزایا و معایبی برای کاربران همراه است. در ادامه، به برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب این ارز دیجیتال اشاره می‌کنیم.

حریم خصوصی پیشرفته

اساساً، شهرت ورج وام‌دار تأکید آن بر حفظ حریم خصوصی و ناشناس‌بودن است. ورج با ادغام فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند TOR و I۲P در بلاکچین خود تضمین می‌کند که آدرس‌های IP کاربران و داده‌های تراکنش پنهان می‌مانند و سطح بالایی از حریم خصوصی برای طرفین تراکنش فراهم می‌شود.

جامعه فعال و تمرکززدایی

ورج به‌عنوان یک پروژه متن‌باز عمل می‌کند که به کمک جامعه‌ای از کاربران داوطلب و وفادار با رعایت اصول تمرکززدایی مدیریت می‌شود. حذف مدیریت مرکزی به تقویت احساس مسئولیت و مالکیت جمعی در شبکه ورج کمک می‌کند و هم‌راستا با اصول اخلاقی تمرکززدایی در بلاک چین و شبکه‌های توزیع‌شده پیش می‌رود.

گفتنی است جامعه ورج هم در طول سال‌ها به‌طور قابل توجهی رشد کرده و به‌طور مدام حامیان و توسعه‌دهندگان وفادار بیشتری پیدا می‌کند. بد نیست اشاره کنیم که ورج با فراهم‌کردن ویژگی مبادلات اتمی و همتابه‌همتا هم نیاز به نهادهای مرکزی را از میان برمی‌دارد و کنترل کاربران بر تراکنش‌هایشان را افزایش می‌دهد.

تراکنش‌های سریع و ارزان

همان‌طور که اشاره کردیم، ورج می‌تواند در هر ثانیه ۱۰۰ تراکنش پردازش کند. سرعت تراکنش‌های ورج در مقایسه با برخی دیگر از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم بالاست. این ویژگی ورج را به گزینه‌ای کاربردی برای کاربرانی تبدیل می‌کند که به دنبال تراکنش‌های دیجیتال سریع و کارآمد هستند. همچنین، کارمزد بسیار اندک ورج که تقریباً نزدیک به صفر است، آن را به یک واسطه پرداخت مقرون‌به‌صرفه تبدیل کرده است.

استخراج امن

رویکرد استخراج چند الگوریتمی ورج مزایای متعددی برای ماینرها و اعضای شبکه ایجاد می‌کند. مهم‌ترین مزیت این ویژگی، کاهش خطر حملات ۵۱ درصد است. در حمله ۵۱ درصد، یک یا گروهی از ماینرهای مخرب با کنترل بیش از ۵۰ درصد از نرخ هش شبکه می‌توانند تراکنش‌ها را دستکاری کنند. الگوریتم‌های چندگانه استخراج کار را برای بازیگران مخرب بسیار دشوار می‌کند، زیرا هکرها مجبورند کنترل اکثریت قدرت محاسباتی را در همه الگوریتم‌ها به دست بگیرند.

علاوه‌براین، امکان استفاده از الگوریتم‌های مختلف به ماینرها اجازه می‌دهد با سخت‌افزارهای مختلف کار خود را پی بگیرند. این مسئله شبکه را غیرمتمرکزتر و توزیع‌شده‌تر می‌کند، زیرا راه مشارکت را برای استخراج‌کنندگان بیشتر در مقیاس کوچک‌تر باز می‌کند و سلطه استخرهای استخراج را کاهش می‌دهد.

بااین‌همه، ورج با مشکلات و چالش‌های مختلفی هم روبه‌رو است که تعدادی از آنها را هم مرور می‌کنیم.

پذیرش محدود

اگرچه ورج در میان جامعه کاربران خود محبوب و مشهور است، هنوز با توجه به مقیاس‌های پذیرش جریان اصلی با چالش‌هایی مواجه است. بازار ارزهای دیجیتال رقابتی است و ورج باید بر موانع متعددی غلبه کند تا به‌عنوان واسطه پرداخت روزمره به رسمیت شناخته شود.

همچنین، مانند بسیاری از شبکه‌های بلاک چین، ورج هم با افزایش حجم تراکنش‌ها با چالش‌هایی در زمینه مقیاس‌پذیری مواجه است. این مسئله ممکن است توانایی بلاک چین ورج را برای پردازش سریع در زمان اوج ترافیک شبکه دچار اختلال کند.

نگرانی‌های امنیتی

ورج در تاریخچه ۹ ساله خود، آسیب‌پذیری‌هایی درمقابل حملات و هک‌ها نشان داده است که سبب بروز نگرانی‌ها و دغدغه‌های امنیتی در این شبکه می‌شوند. یکی از مهم‌ترین موارد، به آوریل ۲۰۱۸ و حمله به نسخه قدیمی پروتکل ریث ورج برمی‌گردد که در آن، هکر توانست برتری قدرت هش شبکه را در دست بگیرد. در این حمله، صرافی‌ها و کاربران بسیاری متضرر شدند و انتقادهای فراوانی نسبت به الگوریتم‌ها و پروتکل‌های به‌کاررفته در این شبکه مطرح شد. بد نیست اشاره کنیم، تیم توسعه ورج از آن زمان تاکنون تلاش گسترده‌ای درجهت رفع آسیب‌پذیری‌های شبکه انجام داده است.

بیشتر بخوانید: هک، کلاهبرداری، حمله، و سوءاستفاده چه تفاوتی باهم دارند؟

چالش‌های نظارتی

مشکل قانون‌گذاری هم یکی از دغدغه‌های همیشگی فضای ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. این چالش عمده برای کوین‌های حریم خصوصی به‌مراتب دشوارتر است، زیرا توجه قانون‌گذاران را به امکان سواستفاده مجرمان از تراکنش‌های مخفی و غیرقابل‌ردیابی معطوف می‌کند. این مسئله می‌تواند در بلندمدت، بر پذیرش، موفقیت و عملکرد کوین‌های حریم خصوصی مانند ورج تأثیر قابل‌توجهی داشته باشد و آنها را در معرض نوسانات شدید قیمت قرار دهد.

ارز دیجیتال XVG؛ راحت‌ترین روش خرید ورج

ارز دیجیتال ورج دارایی بومی و کاربردی شبکه ورج است و روی بلاک چین ویژه خودش کار می‌کند. این کوین در سال ۲۰۱۴ تحت عنوان دوج‌کوین‌دارک راه‌اندازی شد؛ اما لوگو و نام تجاری آن در سال ۲۰۱۶ به ورج تغییر پیدا کرد. امنیت بلاک چین این ارز دیجیتال مبتنی بر الگوریتم‌های چندگانه اثبات کار است و تراکنش‌های ارز دیجیتال XVG از طریق فرایند استخراج پردازش می‌شوند.

عرضه کل ارز دیجیتال ورج حدود ۱۶.۵ میلیارد واحد است که تقریباً تمام آن در گردش هستند. درحال‌حاضر (اواسط تابستان ۱۴۰۲)، این کوین با قیمت ۰.۰۴ سنت (۲۴۵ تومان) مبادله می‌شود و ارزش کل بازاری معادل با ۸۱.۸ میلیون دلار دارد که آن را در جایگاه ۲۷۶ رتبه‌بندی کوین‌مارکت‌کپ جای می‌دهد.

راحت‌ترین روش خرید ورج کدام است؟

درحال‌حاضر، ۴۳ صرافی بین‌المللی و ۸ صرافی داخلی ورج ارائه می‌کنند. بااین‌همه، برای کاربران داخل ایران، روش بی‌دغدغه خرید ارز دیجیتال ورج و هر ارز دیجیتال دیگری مراجعه به صرافی‌های ایرانی است. در پلتفرم‌های داخلی خریدوفروش کریپتو، با موانعی همچون مشکل احراز هویت یا عدم سازگاری با IP ایران برخورد نمی‌کنید و به‌راحتی می‌توانید با واریز ریال از کارت اعتباری خود، ورج تهیه کنید.

برای آشنایی بیشتر با صرافی‌ها و پلتفرم‌های ایرانی که ارز دیجیتال XVG ارائه می‌دهند، پیشنهاد می‌کنیم سری به صفحه راهنمای خرید ورج در وب‌سایت ارز دیجیتال بزنید. در این صفحه، می‌توانید فهرستی از پلتفرم‌های ارائه‌دهنده این کوین حریم خصوصی همراه با جزئیاتی همچون حجم معاملات پلتفرم یا کارمزد خریدوفروش ورج دریافت کنید. با کلیک روی هر صرافی، اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب خواهید کرد.

بهترین کیف پول‌های ورج چیست؟

همچون سایر ارزهای دیجیتال، برای نگهداری ایمن ارز دیجیتال XVG هم به کیف پولی سازگار، قابل‌اعتماد و کاربرپسند احتیاج دارید. در جدول زیر، به تعدادی از برجسته‌ترین کیف پول‌های ورج اشاره می‌کنیم. درحال‌حاضر، هیچ کیف پول سخت‌افزاری از ارز دیجیتال XVG پشتیبانی نمی‌کند؛ اما می‌توانید اپلیکیشن کیف پول نرم‌افزاری الکتروم خود را به کیف پول سخت‌افزاری ترزور (Trezor) متصل کنید.

کیف پولنسخه‌های موجودلینک دانلود/دسترسی
کوینومی (Coinomi)اندروید، iOS، ویندوز، مک، لینوکسدانلود
گواردا (Guarda)اندروید، iOS، ویندوزدانلود
الکتروم (Electrum)ویندوز، مک، لینوکسدانلود (امکان اتصال به کیف پول سخت‌افزاری ترزور)
ورج کیوتی (Verge QT)ویندوز، مک، لینوکسدانلود
ورجکیف پول کاغذیلینک دسترسی (باید پس از ایجاد، پرینت گرفته شود و در مکانی امن نگهداری شود)

پیش‌بینی قیمت ورج

اخیراً، در ژوئیه ۲۰۲۳ طی کمتر از ۱۰ روز قیمت ارز دیجیتال XVG از ۰.۰۱ سنت به ۰.۰۸ سنت رسید و و نام این کوین حریم خصوصی را در صدر اخبار نشاند. بااین‌همه، این اولین بار نیست که ورج با نوسانات شدید و ناگهانی خود خبرساز شده است.

ارز دیجیتال ورج از ابتدای عرضه تاکنون افت‌وخیز بسیاری را تجربه کرده است. به‌عنوان مثال، این کوین تا دسامبر ۲۰۱۷ کمتر از یک سنت قیمت داشت؛ اما در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۷، زمانی که بیت کوین تا ۲۰ هزار دلار پیش رفت، ورج هم با رشد خارق‌العاده ۱,۳۸۴,۳۰۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵، تا ۳۰ سنت رشد کرد.

در زمستان کریپتویی که سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ فضای ارزهای دیجیتال را درنوردید، ارز دیجیتال ورج هم دوباره تا زیر ۱ سنت سقوط کرد و پس از رشد مجدد بیت کوین، ورج هم به ۶ سنت رسید. بااین‌حال، خیلی زود در اواسط سال ۲۰۲۲، ورج دوباره تا ۰.۰۴ سنت سقوط کرد تا منتظر فرازوفرودهای بعدی خود بماند.

عملکرد ورج از ابتدای عرضه تاکنون

عوامل تأثیرگذار بر قیمت ورج

عوامل متعددی در نوسانات این ارز دیجیتال دخیل هستند. به‌عنوان مثال، حمایت اخیر بایننس از ترید کوین‌های حریم خصوصی و افزایش حجم معاملات در رشد کوین XVG در ژوئیه ۲۰۲۳ تأثیر بسزایی داشت. بااین‌همه، نباید فراموش کنیم که آینده و نقشه مسیر ورج چندان مشخص نیست و به‌روزرسانی‌های احتمالی آن اعلام نشده است. همچنین، این کوین در گذشته تجربه‌های ناگواری از حمله، هک و اختلافات درون‌جامعه داشته است که بر رشد قیمت آن تأثیر منفی داشته‌اند.

عدم پیشرفت قابل‌توجه، رقابت شدید سایر دارایی‌های دیجیتال، بررسی موشکافانه قانون‌گذاران و چالش‌های قضایی برای کوین‌های حریم خصوصی عوامل دیگری هستند که پذیرش و رشد بازار ارز دیجیتال ورج را تاحدی مختل کرده‌اند. بنابراین، اگرچه به نظر می‌رسد ورج اخیراً در مسیری صعودی قرار گرفته است، سرمایه‌گذاران بالقوه باید جانب احتیاط را حفظ کنند و ریسک‌های موجود را به دقت ارزیابی کنند.

همیشه پیش از هر سرمایه‌گذاری، ابتدا خودتان تحقیق کنید و هرگز پولی که توان از دست دادنش را ندارید، وارد بازار نکنید.

سوالات متداول

اکنون، چند پرسش کلیدی مربوط به بلاک چین و ارز دیجیتال ورج را مرور می‌کنیم:

شبکه ورج چیست؟

ورج بلاک چین و ارز دیجیتالی غیرمتمرکز و مبتنی بر حفظ حریم خصوصی است. هدف ورج ارائه تراکنش‌های امن، سریع و ناشناس برای کاربران در سراسر جهان است. این شبکه ابتدا در سال ۲۰۱۴ با نام دوج‌کوین‌دارک راه اندازی شد و بعداً در سال ۲۰۱۶ به ورج تغییر نام داد.

ورج چگونه حریم خصوصی کاربران را تضمین می‌کند؟

بلاک چین ورج پروتکل‌های متعددی از جمله سرویس تور، فناوری I۲P و تراکنش‌های محرمانه با آدرس‌های مخفی به کار می‌گیرد تا داده‌های تراکنش از جمله آدرس فرستنده، آدرس گیرنده و مبلغ تراکنش را پنهان کند.

ویژگی‌های کلیدی ورج چیست؟

ورج با ارائه تراکنش‌های مخفی بر حفظ حریم خصوصی کاربران تأکید دارد و با ارائه الگوریتم‌های چندگانه استخراج، امنیت و تمرکززدایی شبکه را تأمین می‌کند. این بلاک چین جامعه‌محور است و بستر انجام تراکنش‌های سریع و مقرون‌به‌صرفه را برای کاربرانش فراهم کرده است.

کاربردهای شبکه ورج چیست؟

برخی از کاربردهای هدف شبکه ورج انجام تراکنش‌های خصوصی و محرمانه، پرداخت‌های خرد و پرداخت‌های بین‌المللی با محوریت حفظ حریم خصوصی هستند.

کیف پول‌های ورج چیست؟

علاوه بر کیف پول‌های رسمی مانند ورج کیوتی و کیف پول کاغذی ورج، کیف پول‌های نرم‌افزاری کوینومی، گواردا و الکتروم هم از شبکه ورج پشتیبانی می‌کنند.

جمعبندی

در این مقاله، بررسی کردیم که ورج چیست و نگاهی به شبکه ورج، شیوه عملکرد، فناوری‌ها، مزایا، معایب و کارکردهای ورج داشتیم. ورج یک شبکه و کوین حریم خصوصی است که با هدف ارائه تراکنش‌های ایمن و ناشناس برای کاربران خود فعالیت می‌کند. این بلاک چین با پروتکل‌های حفظ حریم خصوصی، استخراج چندالگوریتمی و تمرکز بر تراکنش‌های سریع، جامعه‌ای وفادار پیدا کرده و گام‌های قابل‌توجهی در فضای رقابتی کریپتو برداشته است.

بااین‌حال، چالش‌هایی مانند نگرانی‌های مقیاس‌پذیری و امنیتی درکنار قانون‌گذاری سختگیرانه برای کوین‌های حریم خصوصی ممکن است در آینده برای این ارز دیجیتال مشکل‌ساز شوند. از آنجا که بازار ارزهای دیجیتال به تکامل خود ادامه می‌دهد، آینده ورج به توانایی و پتانسیل این شبکه در مقابله با چالش‌های موجود و توسعه پیشرفته‌تر برای کسب پذیرش گسترده در دنیای واقعی بستگی دارد.

The post ورج (Verge) چیست؟ کاربردها و خرید ارز ورج appeared first on ارزدیجیتال.

منبع خبر

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.