تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۲ - ۹:۲۰
کد خبر : 599528

هایپرپرو چیست؟ شبکه هوش مصنوعی وب۳ برای ارزهای دیجیتال

هایپرپرو چیست؟ شبکه هوش مصنوعی وب۳ برای ارزهای دیجیتال

پلتفرم هایپرپرو اِی‌آی (HyperproAI) یکی از پروژه‌های پیشتازی است که روی ترکیبی از بلاک چین و هوش مصنوعی کار می‌کند. شبکه نوظهور هایپرپرو اِی‌آی تلاش می‌کند تا چهارچوب جدیدی ایجاد کند که به کاربران اجازه می‌دهد روی پلتفرمی واحد به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبتنی‌بر بلاک چین و ابزارهای هوش مصنوعی دسترسی داشته باشند. دو فناوری نوظهور

پلتفرم هایپرپرو اِی‌آی (HyperproAI) یکی از پروژه‌های پیشتازی است که روی ترکیبی از بلاک چین و هوش مصنوعی کار می‌کند. شبکه نوظهور هایپرپرو اِی‌آی تلاش می‌کند تا چهارچوب جدیدی ایجاد کند که به کاربران اجازه می‌دهد روی پلتفرمی واحد به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبتنی‌بر بلاک چین و ابزارهای هوش مصنوعی دسترسی داشته باشند.

دو فناوری نوظهور بلاک چین و هوش مصنوعی در مسیرهای جداگانه به‌سرعت در حال تکامل و توسعه هستند. دستاوردهای هریک از این دو حوزه می‌توانند به‌تنهایی تحولاتی اساسی در سبک زندگی و کار و تفکر ما ایجاد کنند. بااین‌حال، پروژه‌هایی هم وجود دارند که دو فناوری مجزای بلاک چین و هوش مصنوعی را با‌هم ادغام می‌کنند و با بهره‌گیری از مزایای هریک، قابلیت‌های شگرفی در‌اختیار صنایع مختلف قرار می‌دهند. هایپرپرو یکی از همین پروژه‌هاست.

در این مقاله، ابتدا ساختار پروتکل هایپرپرو و کارکردها و ویژگی‌های آن را بررسی می‌کنیم. سپس، کاربردهای این پلتفرم در صنایع مختلف را به‌اختصار توضیح می‌دهیم و درنهایت، با توکن بومی پلتفرم مذکور، یعنی HPO، بیشتر آشنا می‌شویم. برای شناخت زوایای مختلف پروتکل هایپرپرو اِی‌آی، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

هایپرپرو چیست؟

هایپرپرو اِی‌آی (HyperproAI) یا هوش مصنوعی هایپرپرو شبکه‌ای باز و غیرمتمرکز در فضای وب۳ است که فناوری‌های بلاک چین و هوش مصنوعی را ترکیب می‌کند. هدف از این ادغام ایجاد سیستمی بلاک چینی و غیرمتمرکز با قابلیت‌های کاربردی هوش مصنوعی است. ارائه مجموعه کاملی از ابزارها و اپلیکیشن‌های دیفای با استفاده از هوش مصنوعی هم بخشی از چشم‌انداز و ماموریت این پلتفرم به‌شمار می‌رود.

هایپرپرو ویژگی‌ها و روش‌های جدیدی برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد کریپتو ارائه می‌دهد که می‌تواند بر جذابیت ترکیب فناوری‌های بلاک چین و هوش مصنوعی بیفزاید. درواقع، علاقه‌مندانِ ارزهای دیجیتال به‌کمک هایپرپرو می‌توانند علاوه‌بر درآمدزایی، قابلیت‌های هوش مصنوعی را کشف کنند.

بیشتر بخوانید: ارزهای دیجیتال حوزه هوش مصنوعی؛ با مطرح‌ترین کوین‌های AI آشنا شوید

همچنین، فناوری بلاک چین به صنعت هوش مصنوعی اجازه می‌دهد تا به‌جای فضای بسته فعلی، در اکوسیستمی باز با قابلیت تعامل‌پذیری رشد کند. درواقع، پروتکل هایپرپرو روی توسعه هر دو صنعت بلاک چین و هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کند و این فناوری‌ها را با ویژگی‌هایی در سطح سازمانی دراختیار مشتریانش قرار می‌دهد.

تاریخچه هایپرپرو

پلتفرم هوش مصنوعی هایپرپرو اواخر سال ۲۰۲۲ روی بلاک چین برتر دیفای، یعنی اتریوم، عرضه شد. در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ (زمستان‌۱۴۰۱)، تیم توسعه جزئیاتی همچون وایت پیپر و وب‌سایت پروژه را تکمیل کرد. پروژه مذکور اکنون (اوایل تابستان۱۴۰۲) در مرحله پیش‌فروش توکن بومی HPO به‌سر می‌برد. گفتنی است در نقشه مسیر این پروژه پویا عرضه دارایی‌هایی همچون توکن‌های غیرمثلی و فهرست‌شدن HPO در صرافی‌های مختلف به‌چشم می‌خورد.

اگرچه هایپرپرو روی اتریوم ساخته شده است، این پروتکل قصد دارد در مراحل بعدی توسعه از وابستگی خود به بلاک چین اتریوم بکاهد. برای این منظور، تیم توسعه هایپرپرو تصمیم گرفته است از الگوریتم اثبات سهام اتریوم به نوعی از الگوریتم اثبات اعتبار کوچ کند. هدف از این تغییر زیرساخت، امکان کار روی بلاک چین‌های مختلف و کاهش نگرانی‌های توسعه‌دهندگان و کاربران هایپرپرو بابت کارمزدهای سنگین بلاک چین اتریوم است.

علاوه‌براین، هایپرپرو از روش‌هایی همچون کانال‌های پرداخت برون‌زنجیره‌ای و قراردادهای هوشمند برای کاهش کارمزد تراکنش‌های شبکه استفاده می‌کند. با کاهش هزینه‌ها، شرکت‌های هوش مصنوعی بیشتری برای استفاده از توان محاسباتی هایپرپرو وارد همکاری با این پروتکل می‌شوند. بخشی از درآمد حاصل از این همکاری‌ها به نودهای شبکه تعلق می‌گیرد. این منبع درآمد درکنار پاداش الگوریتم شبکه، می‌تواند انگیزه و مشوق لازم را برای عملکرد قدرتمند و صادقانه نودهای هایپرپرو فراهم کند.

بیشتر بخوانید: چه ارتباطی میان هوش مصنوعی و ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

در این بخش، لازم است اشاره کنیم که به‌غیر از تصویر زیر، جزئیات دقیق و کاملی از سابقه اعضای تیم توسعه هایپرپرو در وب‌سایت رسمی این پروژه ارائه نشده است.

تصویر موجود از تیم توسعه هایپرپرو در وب‌سایت اصلی این پلتفرم

هدف‌ها و ویژگی‌های هایپرپرو

یکی از اهداف مهم هایپرپرو ارائه قدرت محاسباتی ایمن و خصوصی و کم‌هزینه برای صنایع مختلفی است که قصد دارند از ابزارهای هوش مصنوعی برای توسعه خود بهره ببرند. چهارچوب غیرمتمرکز هایپرپرو مسیری هموار برای توسعه وب۳ ایجاد می‌کند و به بازارها و صنایع مختلفی همچون گردشگری، املاک و مستغلات، گیمینگ و ارتباطات اجازه می‌دهد از اپلیکیشن‌های یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی استفاده کنند.

سه دستاورد مهم ترکیب بلاک چین و هوش مصنوعی در پروتکل هایپرپرو عبارت‌اند از:

ایجاد شبکه‌های عصبی مبتنی بر هوش مصنوعی

هایپرپرو برای توانمندسازی سازوکار شبکه‌های عصبی مبتنی‌بر هوش مصنوعی از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. بلاک چین می‌تواند عملیات‌های مختلف را به‌صورت توزیع‌شده در شبکه‌های گسترده جهانی توزیع و پردازش کند. علاوه‌براین، در‌مقایسه‌با راه‌اندازی سرورهای واحد، بلاک چین می‌تواند به‌کمک سرورهای شبکه عصبی که به‌دست کاربران اداره می‌شوند، تا ۷۰درصد از هزینه‌های مدیریت شبکه را کاهش دهد.

حفظ حریم خصوصی داده‌ها به‌کمک قراردادهای هوشمند

هایپرپرو برای حفظ حریم خصوصی داده‌ها، قراردادهای هوشمند پیشرفته را به‌کار می‌گیرد. بدین‌ترتیب، ارائه‌دهندگان داده می‌توانند از حریم خصوصی بهینه و مطمئن بهره ببرند. حفاظت از حریم خصوصی در پیشبرد محصولات مبتنی‌بر هوش مصنوعی حیاتی است؛ زیرا به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا با خیال آسوده بابت حفظ حریم خصوصی داده‌ها، بتوانند مدل‌ها و الگوریتم‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی با قابلیت‌های چشمگیر بسازند.

بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و بلاک چین: ابزارهایی برای افزایش اعتماد در داده‌ها

افزایش مشارکت کاربران هوش مصنوعی

به‌کمک اقتصاد توکنی ارز بومی HPO، هایپرپرو فضایی برای دسترسی بیشتر جامعه روبه‌رشد کاربران هوش مصنوعی فراهم می‌کند. این کاربران شامل طیف گسترده‌ای از توسعه‌دهندگان، مؤسسه‌های آموزش عالی و دانشگاه‌ها، ارائه‌دهندگان توان محاسباتی، شرکت‌های کوچک و متوسط، مؤسسه‌های مالی، ارائه‌دهندگان داده و… می‌شوند.

کاربردهای هوش مصنوعی هایپرپرو

دستاوردهای مهم حاصل از ترکیب هوش مصنوعی و بلاک چین به هایپرپرو کمک می‌کنند تا راه خود را در زندگی روزمره کاربران باز کند. این پروژه می‌تواند به پروژه‌ها و ابزارها و محصولات مبتنی‌بر هوش مصنوعی کمک کند تا به منابع محاسباتی لازم دسترسی داشته باشند. برخی از این کاربردها عبارت‌اند از:

تحلیل و ترید خودکار

فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به تریدرها کمک می‌کند الگوها و روندهای نمودارهای قیمت دارایی‌های دیجیتال را سریع‌تر تشخیص دهند و تحلیل کنند. بدین‌ترتیب، تریدرها حتی کسانی که درک و دانش کاملی از بازارها ندارند، به‌کمک استراتژی‌های خودکار ترید می‌توانند در سرمایه‌گذاری‌های خود بهتر تصمیم‌گیری‌ و افت‌وخیز بازار را راحت‌تر دنبال کنند.

بیشتر بخوانید: ۴ روشی که از هوش مصنوعی می‌توان برای افزایش سود در سرمایه‌گذاری استفاده کرد

گفتنی است دارندگان توکن بومی HPO هم به ابزارهای متعددی دسترسی دارند که تجارت موفق بازار را ممکن می‌سازد. این موارد شامل ویژگی ساخت استراتژی و امکان بک‌تست‌گرفتن (آزمون استراتژی طبق داده‌های تاریخی بازار) و ربات‌های خودکار مبتنی‌بر هوش مصنوعی است.

بازار غیرمتمرکز هایپرپرو

بازارهای غیرمتمرکز از‌جمله نوآوری‌های برتر هستند که با توسعه فناوری بلاک چین ایجاد شده‌اند و رشد کرده‌اند. هوش مصنوعی هایپرپرو نیز محصولات خود را از‌طریق بازار هوش مصنوعی خود ارائه می‌دهد که شامل تمام سرویس‌های موجود در این پلتفرم می‌شود. قراردادهای هوشمند این بازار نیز ارتباط لازم را بین داده‌های درون‌زنجیره‌ای و برون‌زنجیره‌ای برقرار می‌کنند.

گفتنی است کاربران این بازار به‌کمک کیف پول‌هایی همچون متامسک از خدمات بازار غیرمتمرکز هایپرپرو و سرویس‌های هوش مصنوعی آن بهره‌مند می‌شوند و حتی می‌توانند به سرویس‌های ارائه‌شده امتیاز دهند. در این زمینه نیز دارندگان توکن بومی HPO می‌توانند از خدمات ویژه‌‌ای برخوردار شوند.

املاک و مستغلات

کاربران هایپرپرو می‌توانند از خریدوفروش املاک و مستغلات هم درآمد منفعل کسب کنند. این پروتکل راه‌حل‌ها و ابزار غیرمتمرکز متعددی دراختیار کاربرانش قرار می‌دهد که کمک می‌کند تا افراد دارای کمترین سرمایه، معاملاتی مشابه با سرمایه‌گذاران سازمانی را تجربه کنند.

مشابه سایر کاربردهای هایپرپرو، دارندگان توکن HPO به گزینه‌های برتری دسترسی دارند که صرفاً برای سرمایه‌گذاران سازمانی و خُرد با سرمایه زیاد دسترس‌پذیر است. این گزینه‌ها شامل مالکیت کسری و داده‌های بازار و خریدوفروش خودکار برای کسب درآمد می‌شوند.

گردشگری

هوش مصنوعی هایپرپرو تلاش می‌کند تا با مفهوم «سفر‌ برای کسب درآمد» آینده گردشگری را تغییر دهد. گردشگران به‌کمک این پروتکل هوش مصنوعی می‌توانند جاذبه‌های گردشگری جدیدی کشف کنند و از حضور در محیط جدید لذت ببرند. علاوه‌براین، با رسیدن به هر مقصد مسافران می‌توانند پاداش‌های توکنی دریافت کنند که قابل‌معامله با ارزهای فیات هستند.

گفتنی است هوش مصنوعی هایپرپرو در صنایع متعددی همچون امور مالی و بهداشت و آموزش نیز فعالیت می‌کند و خدمات متعددی برای فعالیت‌های روزمره در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد.

توکن HPO

توکن کاربردی و حاکمیتی بومی پلتفرم هایپرپرو HPO نام دارد و روی بلاک چین اتریوم با استاندارد ERC۲۰ ساخته شده است.

ارز دیجیتال HPO سوخت اصلی این پروتکل محسوب می‌شود و تمام تراکنش‌های هایپرپرو به‌کمک این توکن انجام می‌شوند.

همچنین، همان‌طور‌که در بخش کاربردها اشاره کردیم، دارندگان ارز دیجیتال هایپرپرو می‌توانند از خدمات ویژه‌ای برخوردار شوند که دردسترس کاربران معمولی پلتفرم قرار دارد.

ارز دیجیتال HPO عرضه ثابت ۲میلیارد‌واحدی دارد که از این میزان ۵۰درصد در پیش‌فروش یا همان عرضه اولیه ارائه می‌شود. ۱۰درصد از کل عرضه برای تأمین نقدینگی به‌کار گرفته می‌شود و ۲۰درصد به‌عنوان پاداش سهام‌گذاری به کیف پول کاربران وفادار ارسال می‌شود. افزون‌براین، مشاوران و بازاریابان و مشارکت‌کنندگان در حاکمیت شبکه هم به‌ترتیب از ۲ و ۵ و ۱۰درصد از عرضه توکن برخوردار می‌شوند.

تیم توسعه هایپرپرو از تخصیص ۳درصد از عرضه توکن به رویدادهای ایردراپ نیز صحبت کرده است. دارندگان HPO می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها و هدف‌گذاری‌ها و تغییرات پارامترهای شبکه مشارکت کنند. علاوه‌براین، امکان سهام‌گذاری ارز دیجیتال HPO و دریافت پاداش سهام‌گذاری برای خریداران این توکن فراهم شده است.

پیش‌خرید توکن HPO

درحال‌حاضر (اوایل تابستان۱۴۰۲)، وب‌سایت پروژه مرحله دوم پیش‌فروش توکن را مدیریت می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا با اتصال کیف پولی مانند متامسک به شبکه، ارزهای دیجیتال اتر و تتر و بایننس کوین را با ارز HPO مبادله کنند.

پس از پایان پیش‌فروش، کاربران می‌توانند به وب‌سایت پروژه هایپرپرو مراجعه و با کلیک روی گزینه «Claim» و پرداخت اندکی کارمزد، توکن‌های خریده‌شده خود را برداشت کنند. طبق اعلام تیم هایپرپرو، کاربرانی که در پیش‌فروش توکن آن را می‌خرند، از ۲۰درصد تخفیف بهره‌مند خواهند شد.

این مقاله صرفاً برای آشنایی خوانندگان با پروتکل هایپرپرو و ارز دیجیتال HPO نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان توصیه یا مشاوره سرمایه‌گذاری تلقی شود. پیش از هر اقدامی برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، ابتدا خودتان با رجوع به منابع مختلف به‌اندازه کافی درباره پروژه مدنظر باید تحقیق کنید.

جمعبندی

هایپرپرو اِی‌آی یا هوش مصنوعی هایپرپرو پروژه‌ای نوآورانه است که تلاش می‌کند با ادغام فناوری‌های بلاک چین و هوش مصنوعی، دسترسی به خدمات مبتنی‌بر هوش مصنوعی در دنیای واقعی را تسهیل و دریچه جدیدی برای گسترش وب۳ ایجاد کند.

فعالیت‌های روزمره در صنایع مختلف از‌جمله معاملات املاک، تحلیل داده‌ها، ترید خودکار، سهام‌گذاری، گیمینگ، گردشگری، بهداشت، آموزش و بازار املاک‌ومستغلات، تنها بخشی از کاربردهای پروتکل هایپرپرو هستند.

طبق اعلام تیم توسعه هایپرپرو، ارز دیجیتال HPO نیز که فعلاً در مرحله پیش‌فروش قرار دارد، مشوق لازم را برای ادامه فعالیت شفاف شبکه ایجاد خواهد کرد. بااین‌همه، پروتکل هایپرپرو اِی‌آی هنوز به‌طور گسترده استفاده و پذیرش نشده است؛ بنابراین، نمی‌توان درباره میزان تأثیر این پروژه در پیشرفت دو فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی باقطعیت سخن گفت.

همچنین همان‌طورکه پیش‌تر گفتیم، وب‌سایت رسمی هایپرپرو درباره اعضای تیم توسعه این پروژه و سابقه فنی هریک اطلاعات کافی را ارائه نمی‌دهد. درمجموع، می‌توان گفته که هایپرپرو پلتفرمی نوظهور با وعده‌های جاه‌طلبانه است که فقط زمان می‌تواند میزان تحقق این وعده‌ها را مشخص کند.

The post هایپرپرو چیست؟ شبکه هوش مصنوعی وب۳ برای ارزهای دیجیتال appeared first on ارزدیجیتال.

منبع خبر

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.