تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۸:۴۲
کد خبر : 591765

مشکلات صرافی‌های غیرمتمرکز چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را حل کرد؟

مشکلات صرافی‌های غیرمتمرکز چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را حل کرد؟

مشکلات صرافی‌های غیرمتمرکز چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را حل کرد؟ ظهور صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) بسیاری از پیش‌فرض‌های رایج را در فضای ارزهای دیجیتال تغییر داد و به کاربران کمک کرد تا دارایی‌های خود را بهتر کنترل کنند. در‌عین‌حال، صرافی‌های غیرمتمرکز نیز با مشکلات ویژه‌ای همچون کمبود نقدینگی و کارمزدهای زیاد و تجربه کاربری گیج‌کننده

مشکلات صرافی‌های غیرمتمرکز چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را حل کرد؟

ظهور صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) بسیاری از پیش‌فرض‌های رایج را در فضای ارزهای دیجیتال تغییر داد و به کاربران کمک کرد تا دارایی‌های خود را بهتر کنترل کنند. در‌عین‌حال، صرافی‌های غیرمتمرکز نیز با مشکلات ویژه‌ای همچون کمبود نقدینگی و کارمزدهای زیاد و تجربه کاربری گیج‌کننده روبه‌رو هستند.

ارزش اقتصادی این صرافی‌ها به‌هیچ‌وجه انکارپذیر نیست. گزارش بایننس حاکی از آن است که حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز فقط در سال ۲۰۲۱ معادل ۱تریلیون دلار بوده است. با‌این‌همه، برخی از مشکلات صرافی‌های غیرمتمرکز مانع از رشد امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) می‌شود. نیاز به پردازش سفارش‌ها از‌طریق قراردادهای هوشمند باعث تأخیر در پردازش‌ تراکنش‌ها می‌شود و لغزش قیمت (Slippage) به‌‌دلیل کمبود نقدینگی در‌کنار کارمزدهای فراوان تراکنش‌ها، همگی موانع مهمی بر سر پذیرش گسترده‌تر این صرافی‌ها هستند.

در‌این‌میان، برخی پلتفرم‌ها همچون آروکس (Aurox) تلاش می‌کنند تا به ترکیب کارآمدی از عناصر پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز دست پیدا کنند. در این مطلب که با تکیه بر مقاله‌ای از وب‌سایت «دیکریپت» نوشته شده است، ابتدا به مشکلاتی از‌جمله پل‌زدن میان‌زنجیره‌ای، کمبود نقدینگی، کارمزد زیاد و تجربه کاربری پردردسر در پلتفرم‌های غیرمتمرکز اشاره می‌کنیم. سپس، راهکاری را توضیح می‌دهیم که پایانه آروکس برای دورزدن این مشکلات ارائه می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله خواندنی با ما همراه باشید.

بریجینگ (پل‌زدن) بین‌زنجیره‌ای چیست؟

اگرچه برخی صرافی‌های غیرمتمرکز راهکارهایی برای کاهش موانع ورود سرمایه‌گذاران خُرد ارائه کرده‌اند، فرایند دموکراتیک و همگانی‌ کردن دسترسی به اقتصاد مبتنی‌بر ارزهای دیجیتال مسئله جدی دیگری نیز بر سر راه صرافی‌های غیرمتمرکز قرار داده است: پل‌زدن (Bridging) میان‌زنجیره‌ای.

بریجینگ یا پل‌زدن میان‌زنجیره‌ای به انتقال دارایی از بلاک چینی به بلاک چین دیگر می‌گویند. پل‌های میان‌زنجیره‌ای با بهبود نقدینگی میان‌زنجیره‌ای، می‌توانند کاربردپذیری توکن‌ها را افزایش دهند. علاوه‌بر بهبود نقدینگی، کارایی بسیاری از پروتکل‌های دیفای نیز نیازمند انتقال بی‌دردسر ارزهای دیجیتال بین زنجیره‌های مختلف است. در‌حال‌حاضر، این انتقال با تجربه کاربری خوشایندی همراه نیست و می‌تواند پرهزینه باشد.

بیشتر بخوانید: دارایی نقدپذیر (Liquid Asset) و نقدینگی (Liquidity) چیست؟

گیورگی خازارادزه (Giorgi Khazaradze)، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار پلتفرم معاملاتی آروکس است. این پلتفرم ترکیبی از صرافی متمرکز با پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز است. خازارادزه می‌گوید:

گاهی کاربر مجبور می‌شود بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار فقط برای انتقال دارایی‌ها از زنجیره‌ای به زنجیره دیگر هزینه کند و این تازه پیش از پرداخت کارمزد اصلی تراکنش‌هاست. مثل این است که من پولم را به بانک دیگری انتقال دهم و سپس، مجبور باشم صدها دلار هزینه کنم تا دوباره آن را به‌دست آورم.

مشکلات پلزدن بین زنجیرههای مختلف

صرافی‌های غیرمتمرکز و به‌طور‌کلی امور مالی غیرمتمرکز با مشکلات متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و عجیب نیست که این پلتفرم‌ها تاکنون نتوانسته‌اند به پذیرش جریان اصلی و عمومی بازار دست یابند. یکی از مشکلات صرافی‌های غیرمتمرکز کارمزد زیاد و بسیار متغیر درکنار تجربه کاربری گیج‌کننده و مبهم است.

خازارادزه می‌گوید:

سازمان‌ها احتمالاً با نگاهی [به پلتفرم‌های معاملاتی]، آن‌ها را عجیب و پیچیده می‌بینند و ترجیح می‌دهند نزدیکشان نشوند. این مسئله برای کاربران خُرد هم صدق می‌کند و آن‌ها احتمالاً وقتشان را صرف سروکله‌زدن با این فناوری جدید نمی‌کنند.

این سناریو را تصور کنید: دارایی‌های معامله‌گری در شبکه پالی‌گان تمام می‌شود. این کاربر مقداری اتریوم در پلتفرم کوین‌بیس می‌خرد تا آن را به پالی‌گان بیاورد. برای انجام چنین کاری، معامله‌گر باید از فرایندی چندمرحله‌ای عبور کند و کارمزد پل‌زدن را بپردازد. در چنین شرایطی، احتمال دارد کاربر به‌کل از تصمیمش منصرف شود.

بیشتر بخوانید: ۳ تهدیدی که باید در مورد وام گرفتن از دیفای بدانید

خازارادزه در‌این‌باره بیان می‌کند:

این مشکل بسیار بزرگ با ایجاد مانع بین زنجیره‌های مختلف، تعامل کاربران را تضعیف می‌کند. اگر تجربه کاربری بهتر باشد، دردسرهای بین‌زنجیره‌ای هم کمتر خواهد بود.

جاستین وو (Justin Wu)، مدیر‌عامل و بنیان‌گذار «نشست دیفای» (DeFi Summit) می‌گوید:

رسیدگی به مشکل پل‌زدن میان‌زنجیره‌ای «گام مهم بعدی» به‌منظور ایجاد جامعه ارز دیجیتال است. توانایی انجام معاملات در زنجیره‌های متفاوت و تعامل‌پذیری آن‌ها ایدئال و هدف همه ماست؛ اما هنوز با آن فاصله زیادی داریم. با افزایش تعداد زنجیره‌هایی که خود را با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار می‌کنند، این روزها راحت‌تر می‌توان دارایی‌ها را [بین بلاک چین‌های مختلف] انتقال داد. با‌این‌حال، هنگامی‌که نوبت به سایر بلاک چین‌های لایه‌اول و لایه‌دوم می‌رسد که مبتنی‌بر دیگر اکوسیستم‌ها نیستند، [انتقال دارایی‌ها] به مشکلی بزرگ تبدیل می‌شود.

آروکس؛ ترکیبی از پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز

آروکس یکی از پلتفرم‌هایی است که تلاش می‌کند مشکلات مربوط به پل‌زدن میان‌زنجیره‌ای را رفع کند و به کاربرانش امکان بدهد تا بدون نیاز به پرداخت هزینه اولیه پل‌زدن، توکن‌های مختلف را بین زنجیره‌ها مبادله و معامله و سرمایه‌گذاری کنند.

مشکلات کاربردپذیری، از‌جمله کارمزدهای متغیر صرافی‌ها، از موانع اولیه استقبال سرمایه‌گذاران سنتی از صرافی‌های غیرمتمرکز هستند. خازارادزه به اهمیت تجربه کاربری ساده و یکدست در تمام پلتفرم‌های معاملاتی اشاره و اظهار می‌کند:

ظاهر پلتفرم‌های معاملاتی باید مشابه هم و برای کاربران آشنا باشد و آن‌ها را سردرگم نکند.

هدف پایانه معاملاتی آروکس که با سوخت توکن بومی URUS تغذیه می‌شود، تبدیل‌شدن به پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتالی است که بتواند تمام خدمات این حوزه را پوشش دهد و با ایجاد رابطی میان زنجیره‌های مختلف به کاربران کمک کند تا معاملات و سرمایه‌گذاری‌های خود را آسان‌تر انجام دهند.

جاستین وو هم با ایده‌ای مشابه می‌گوید:

اگر بخواهیم به پذیرش عمومی دست یابیم، باید روی کاربردپذیری بیشتر تمرکز کنیم.

سیستم معاملاتی متمرکز آروکس پلتفرمی واحد در‌اختیار کاربران قرار می‌دهد که می‌توانند از آن برای معامله انواع مختلف دارایی استفاده کنند. علاوه‌بر‌این، پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز آروکس نیز به تریدرها کمک می‌کند تا دارایی‌های دیجیتال وام بگیرند یا به‌عنوان اهرم معاملات خود از آن‌ها استفاده کنند. این پروتکل وام‌دهی از‌طریق استخر وام‌دهی دیفای با قیمت‌های تضمین‌شده برای سفارش‌هایی با حجم زیاد تغذیه می‌شود.

معامله‌گران می‌توانند با وام‌دادن دارایی‌های بلااستفاده خود سود کسب کنند. به‌عبارت دیگر، در این پلتفرم واسطه‌ها فرصتی برای سودجویی از آربیتراژ در وام‌دهی ارزهای دیجیتال ندارند. به‌عقیده خازارادزه، این ویژگی می‌تواند نرخ بهره در آروکس را بهبود ببخشد؛ زیرا کاربران می‌توانند سفارش‌های خود را مستقیماً ازطریق پلتفرم اجرا کنند.

بیشتر بخوانید: آربیتراژ (arbitrage) در ارزهای دیجیتال چیست؟

به‌طورکلی، نقدینگی در صرافی‌های غیرمتمرکز معمولاً بسیار اندک است و حجم معاملات توکن‌ها هم به‌جز برای ارزهای برتر، چندان زیاد نیست. این در حالی است که حجم معاملات در صرافی‌های متمرکز بسیار زیاد است و اغلب جفت‌ارزهای معاملاتی از مزیت نقدشوندگی چشمگیر برخوردارند.

خازارادزه با اشاره به ویژگی‌های هر دو نوع پلتفرم، بهترین شرایط را «ترکیبی از این دو جهان» متمرکز و غیرمتمرکز می‌داند. او توضیح می‌دهد که در چنین شرایطی، وام‌دهندگان می‌توانند با استخر وام‌دهی غیرمتمرکز پول خود را ایمن نگه دارند. در‌عین‌حال، معامله‌گران هم این فرصت را دارند که در بازاری با نقدینگی درخورتوجه معامله کنند.

توکن URUS نیز با هدف تحقق همین ایده کار می‌کند. کاربران برای پرداخت مارجین و کارمزد معاملات خود با URUS تخفیف دریافت می‌کنند. همچنین، معامله‌گران نرخ بهره کمتری می‌پردازند و وام‌دهندگان نیز می‌توانند درآمد و سود خود را در قالب توکن URUS دریافت کنند که با درصد بهره بیشتری همراه است. بد نیست اشاره کنیم که کاربران پلتفرم از گزینه سپرده‌گذاری و کسب سود ازطریق سهام‌گذاری توکن URUS در کیف پول خود هم می‌توانند بهره‌مند شوند.

خازارادزه دیدگاه‌های خود را این‌گونه خلاصه می‌کند:

هدف اصلی ما تسهیل معامله‌گری برای کاربرانمان است؛ به‌همین‌دلیل، گام بعدی تمرکز بر جنبه غیرمتمرکز [پلتفرم آروکس] است؛ چراکه مردم باید بتوانند در صرافی‌های غیرمتمرکز به‌صورت میان‌زنجیره‌ای و با کارمزدهای اندک تراکنش انجام دهند.

جمعبندی

امور مالی غیرمتمرکز هنوز در مراحل ابتدایی حیات خود است؛ ازاین‌رو، با مشکلات متعدد و جدی روبه‌روست. عملکردهای مختلف دیفای، از معامله‌گری تا وام‌دهی و سایر خدماتی که در این فضا عرضه می‌شوند، همگی با مشکلاتی نظیر نبودِ نقدینگی کافی و کارمزدهای متغیر و رابط کاربری پیچیده دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در‌این‌میان، برخی پلتفرم‌ها همچون آروکس تلاش می‌کنند تا بهترین مزیت‌های پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز را با‌هم یک‌جا جمع کنند.

بنیان‌گذاران آروکس راز بهبود کارایی و عملکرد امور مالی غیرمتمرکز برای تریدرها را در ترکیب عناصری همچون نقدینگی چشمگیر پلتفرم‌های متمرکز با دسترس‌پذیریِ پلتفرم‌های غیرمتمرکز می‌دانند. در این زمینه، آروکس می‌کوشد تا با بهبود تجربه کاربری افراد و افزایش دسترسی‌پذیری به پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز، پایانه معاملاتی ویژه‌ای ایجاد کند که پاسخ‌گوی تمام نیازهای معاملاتی کاربران باشد.

بااین‌حال، آنچه در عمل کارایی پایانه‌هایی همچون آروکس را مشخص می‌کند، میزان رشد پایگاه کاربری، استقبال از خدمات معاملاتی و وام‌دهی، دستیابی به توافق‌ها و همکاری‌های گسترده‌تر و درنهایت، ارائه تجربه کاربری مطلوب است که می‌توان آن‌ها را در ارزیابی وضعیت فعلی و آتی این پلتفرم‌ها بررسی کرد.

منبع خبر

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.