تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۸:۰۷
کد خبر : 594959

مدیران ضعیف در سازمان محیط‌زیست جابجا می‌شوند

مدیران ضعیف در سازمان محیط‌زیست جابجا می‌شوند

مدیران ضعیف در سازمان محیط‌زیست جابجا می‌شوند به گزارش منیبان؛ علی سلاجقه در ابلاغ برنامه های عملیاتی این سازمان در سال ۱۴۰۲ ، با تاکید بر لزوم اجرای کامل و دقیق این برنامه ها تصریح کرد: اجرای این برنامه ها توسط کانون ارزیابی شایستگی مدیران سازمان حفاظت محیط زیست به صورت کمی و کیفی، سنجش

مدیران ضعیف در سازمان محیط‌زیست جابجا می‌شوند

به گزارش منیبان؛ علی سلاجقه در ابلاغ برنامه های عملیاتی این سازمان در سال ۱۴۰۲ ، با تاکید بر لزوم اجرای کامل و دقیق این برنامه ها تصریح کرد: اجرای این برنامه ها توسط کانون ارزیابی شایستگی مدیران سازمان حفاظت محیط زیست به صورت کمی و کیفی، سنجش و مدیران با عملکرد ضعیف جابجا خواهند شد.

در این ابلاغیه رئوس برنامه های عملیاتی سازمان حفاظت محیط زیست به تفکیک معاونت های مختلف این سازمان آمده است.

رئوس برنامه های معاونت توسعه مدیریت ، حقوقی و امور مجلس

ارتقاء شایستگی مدیران سازمان یکی از بندهای برنامه این معاونت است که در این برنامه، کانون ارزیابی شایستگی مدیران در سازمان راه اندازی و دوره های ارزیابی شایستگی از میان ۳۰۰ نفر نیروهای مستعد سازمان، برای ۵۰ نفر برگزار خواهد شد تا در یک دوره ۴ ساله، ۲۰۰ مدیر جوان تربیت شوند.

ارتقاء سامانه ها و بهره برداری کامل از دولت الکترونیک و رفع موانع و تنگناهای آن از دیگر برنامه های این معاونت است که بر اساس آن تکمیل و بهره برداری از سامانه های موجود سازمان از جمله سامانه جام، سامانه جامع خدمت، سامانه GIS ، درگاه بررسی و تصویب پیشنهادات، بهره برداری کامل از درگاه ملی کسب و کار و بهره برداری کامل از حدود ۳۰ خدمت در سامانه خدمات هوشمند دولت انجام خواهد شد، همچنین اخذ مجوز برگزاری آزمون برای جذب و استخدام ۵۷۰ نفر و پیگیری اخذ مجوز برای استخدام کارشناس نخبه ۱۰۰۰ نفر برای سازمان نیز در دست اقدام است.

رئوس برنامه های سال ۱۴۰۲ معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی

ارزیابی سریع شبکه مناطق چهارگانه شامل ۱۲۰ منطقه حفاظت شده برای بازنگری و اصلاح نقاط پرتعارض به منظور رفع مشکلات مردم و توان اکولوژیک مناطق چهارگانه ، راه اندازی مراکز تکثیر و پرورش و همچنین احیاء ۱۰ گونه درخطر انقراض حیات وحش در زیستگاههای طبیعی استان های مختلف و ایجاد ۵۰۰ شغل محیط زیستی و سهیم کردن مردم در حفاظت تنوع زیستی در صورت تایید مصوبه پیشنهادی به دولت تحت عنوان مشارکت در حفظ تنوع زیستی و کسب و کارهای محیط زیستی از جمله برنامه های این معاونت اعلام شده است.

رئوس برنامه های سال ۱۴۰۲ معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها

انجام مطالعات ارزیابی توان اکولوژیکی توان خودپالایی، ظرفیت برد و پهنه بندی حساسیت های محیط زیستی مناطق ساحلی دریایی و به روزنمایی نقشه حساسیت های محیط زیستی این مناطق برخی از برنامه های این معاونت است که بر اساس آن برنامه مطالعات پهنه بندی محیط زیستی و ارزیابی ریسک زیستگاهی استقرار صنایع در مناطق ساحلی دریایی مکران در استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان انجام خواهد شد.

پایش، کنترل و کاهش انواع آلودگی های دریایی با همکاری دستگاه های مسئول نیز از دیگر برنامه ها است که بر اساس این برنامه، منشاءیابی و پهنه بندی منابع آلاینده دریای عمان در سواحل استان های سیستان و بلوچستان و شرق استان هرمزگان، ایجاد و راه اندازی سامانه پایش، نظارت و کنترل آلودگی های خلیج فارس و همچنین پایش و مدیریت آلودگی های میکروبی، کیفیت و سلامت آب سواحل و شناگاه های دریای خزر در استان های گیلان، مازندران و گلستان اقدام خواهد شد.

تدوین و اجرای برنامه حفاظتی گونه های مهم و در معرض خطر انقراض دریایی شامل تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت از فوک خزری، لاک پشتان دریایی ایران و دلفین گوژپشت در خلیج فارس، تعیین نیاز آبی برای پنج حوضه و همچنین پیگیری تامین حقابه محیط زیستی تمامی حوزه ها، برنامه مدیریت زیست بومی با مشارکت تمام ذینفعان برای ۳۱ تالاب کشور از دیگر برنامه های ابلاغی این معاونت است.

رئوس برنامه های سال ۱۴۰۲معاونت محیط زیست انسانی

نظارت بر حسن اجرای قوانین حفاظت خاک، مدیریت پسماند و هوای پاک در این بخش بسیار تاکید شده است که ۲۱ دستگاه در اجرای آنها دخیل هستند و وظیفه مندی هر یک از دستگاه های اجرایی مرتبط بر اساس قوانین حفاظت خاک، مدیریت پسماند، هوای پاک تعریف و تکالیف هر کدام در سامانه مرتبط با موضوع مشخص و بر همین اساس ارزیابی و رصد می شوند.

پایش و نظارت بر اجرای خود اظهاری منابع آلاینده شامل ذرات و گازهای خروجی دودکش ها و پساب از دیگر برنامه های این معاونت است، مستند قانونی این شاخص قانون هوای پاک بوده و برای سال ۱۴۰۲ حدود ۲۰ هزار پایش خوداظهاری و نظارتی پیش بینی شده است. فعالیت واحدهای صنعتی، خدماتی، تولیدی، بر اساس خود اظهاری و پایش از طریق سامانه الکترونیکی کنترل خواهند شد و امکان برنامه ریزی در جهت کاهش آلایندگی آنها صورت خواهد گرفت.

کاهش سطح کانون های گرد و غبار مناطق تحت مدیریت محیط زیست از دیگر برنامه ها است که مستند قانونی آن، قانون برنامه ششم و آیین نامه پدیده گرد و غبار بوده و بر اساس این برنامه ۱۰۰هزار هکتار از کانون های گرد و غبار بر اساس عملیات ( مالچ پاشی ، بوته کاری و غیره) تعریف شده برای استان های مشمول کاهش خواهد یافت.

از دیگر برنامه های این معاونت، ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA) طرح‌ها و پروژه‌های مشمول ارزیابی و صدور مجوز پروژه های مشمول ماده ۲۳ قانون الحاق( ۲) است که این برنامه بر اساس وظایف سازمانی و قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (الحاق۲) پیش بینی شده است، مطابق این اقدام به تمامی درخواست متقاضیان پروژه های مشمول ارزیابی در فرصت زمانی دو ماهه مشخص شده در قانون، پاسخ داده خواهد شد، همچنین به تمام پروژه های مشمول ماده ۲۳ قانون الحاق( ۲) در موعد مقرر پاسخ داده می شود.

بازنگری ضوابط و معیارهای استقرار واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی که برای تعادل بخشی و توازن بین صنعت و محیط زیست بوده به طوری که با حفظ محیط زیست، توسعه تولید و خدمات نیز تسهیل شود یکی دیگر از برنامه های این معاونت است، همچنین با توجه به تهدیدات منابع محیط زیست و پیشگیری از بهره کشی از مواهب طبیعی ضرورت دارد ضوابط به گونه ای تدوین شود که با محوریت شناخت تهدیدات و پیامدهای نوظهور، پاسخگوی توسعه و حفظ محیط زیست باشند.

رئوس برنامه های سال ۱۴۰۲ معاونت آموزش و مشارکت های مردمی

کمی سازی مکانی و تهیه نقشه ارزش خدمات اکوسیستمی اولویت دار در مرز پنج استان کرمان، خراسان جنوبی، قزوین، کردستان و لرستان در سال ۱۴۰۰ تکمیل و در سال ۱۴۰۱ در مرز استان های اردبیل، گلستان، مازندران و گیلان در دست انجام است، طرح های مشابه در مرز استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و آذربایجان شرقی در سال ۱۴۰۲ ادامه خواهد یافت.

طرح عملیاتی خانه های محیط زیست در نیمه اول سال ۱۴۰۱ شروع و در نیمه دوم سال، ۱۴۰۱ خانه در سراسر کشور تجهیز شد، در سال ۱۴۰۲ برنامه اصلی سازمان، گسترش کمی و کیفی خانه های محیط زیست، تامین محتوای مورد نیاز و تبدیل خانه های محیط زیست، به مهمترین مرکز برای فعالیت های محیط زیستی در سطح کشور از جمله برنامه های این معاونت تعیین شده است.

بسترسازی برای اشتغال با تقویت ظرفیت های سازمان

در راستای تحقق اهداف اسناد بالادستی و شعار سال ۱۴۰۱، تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین ، تهیه پیش نویس تاسیس سازمان نظام مهندسی محیط زیست با هدف ساماندهی دانش آموختگان محیط زیست و حمایت از اشتغال آنان در دستور کار قرار گرفته و امید است فرایند مذکور در سال ۱۴۰۲ با تصویب قانون در مراجع ذی ربط به مرحله تدوین آیین نامه اجرایی و راه اندازی نظام صنفی تخصصی مورد نظر برسد، همچنین تهیه برنامه تقویت رویکرد محیط زیست (E) در سیستم های مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) نیز در دست اقدام است.

توسعه آموزش رسمی محیط زیست

در راستای سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست و نیز سند تحول بنیادین آموزش و پرورش (ساحت زیستی بدنی) آموزش های محیط زیست باید در همه مقاطع و شاخه های مختلف تحصیلی وارد شود، این آموزش ها محدود به محتواهای آموزشی در کتب درسی (افزایش دانش) نبوده و علاوه بر آن رویکردهای آموزشی که نگرش، تعهد و مهارت های لازم برای حفظ محیط زیست را پشتیبانی می کند، باید تقویت شود که برای این منظور باید به مواردی مانند طرح ریزی برای بهره گیری از توان تخصصی سازمان و امکاناتی نظیر آزمایشگاه ها، موزه ها، زون های آموزشی مناطق تحت مدیریت و نظایر آن، گسترش رشته های تحصیلی مورد نیاز محیط زیست از جمله HSE و دیپلم محیط بانی، گسترش دو واحد درسی (یک واحد نظری و یک واحد عملی) عمومی برای مقاطع کاردانی و کارشناسی تمام رشته ها، توسعه آموزش های عالی مورد نیاز محیط زیست با استفاده از شبکه گسترده دانشگاه های جامع علمی کاربردی و دانشگاه پیام نور و ایفای تعهدات توافق نامه ها با دیگر کشورها از جمله چین، عراق و سوریه با بهره گیری از شعب دانشگاه های ایران در کشورهای یاد شده اشاره کرد.

برگزاری جایزه بین المللی استاد محمود فرشچیان

این جایزه با هدف ترغیب هنرمندان به فعالیت در زمینه محیط زیست و الهام از طبیعت برای اثرگذاری بر عموم مخاطبان حوزه هنر در رشته های مختلف هنرهای ترسیمی؛ تجسمی؛ ادبی و …. در صدد است رهیافتی نو در زمینه آگاهی رسانی و عمومی سازی محیط زیست را به اجرا در آورد، امید است این جایزه در محورهای بحران آب، آلودگی هوا، تنوع زیستی، پسماند، دین و محیط زیست، حکمرانی و محیط زیست بتواند نقش مطلوبی در زمینه ایجاد حس مسئولیت اجتماعی در زمینه محیط زیست ایفا کند.

برگزاری کنفرانس بین المللی حکمرانی و اخلاق محیط زیست در اسلام

برگزاری کنفرانس بین المللی حکمرانی و اخلاق محیط زیست در اسلام در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ با همکاری دانشگاه امام صادق (ع) در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد، این کنفرانس شامل ۲۵ رویداد همچون ۱۵ پیش نشست علمی، هفت کرسی علمی- ترویجی و سه جلسه هم اندیشی در شهرهای منتخب مانند مشهد، قم و سایر شهرهای دارای بستر موضوعی مناسب بوده و برای برگزاری رویدادهای همزمان در کشورهای همسایه یا سایر کشورهای اسلامی نیز برنامه ریزی خواهد شد.

برگزاری اجلاس کنوانسیون تهران

به منظور تقویت جایگاه کنوانسیون تهران و الزام پنج کشور عضو، مبنی بر متعهد بودن به تصمیمات دو دهه پیشین که با اجماع اعضاء کنوانسیون اخذ شده است، برگزاری این اجلاس در دستور کار قرار دارد.

برگزاری اجلاس بین المللی گرد و غبار

با توجه به پیشنهاد وزارت امور خارجه و سازمان حفاظت محیط زیست و تایید سازمان ملل متحد در سال ۱۴۰۲، پیگیری و برنامه ریزی برای برگزاری این اجلاس در دستور کار قرار دارد.

منبع خبر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.