تاریخ انتشار : شنبه ۳ دی ۱۴۰۱ - ۵:۳۳
کد خبر : 588855

علت چاق شدن در زمستان + روش‌های پیشگیری از اضافه وزن در زمستان

علت چاق شدن در زمستان + روش‌های پیشگیری از اضافه وزن در زمستان

وقتی صحبت از زمستان می‌شود، علاوه‌بر سرمای هوا باید به فکر افزایش وزن هم بود. این یک اتفاق رایج فصلی است که همه‌ساله رخ می‌دهد. عمده علت اضافه وزن در زمستان به عواملی همچون سطح پایین فعالیت جسمی و مصرف بیش از اندازه کالری در روزهای تعطیل مربوط است. اگرچه بالا یا پایین‌شدن جزئی وزن

وقتی صحبت از زمستان می‌شود، علاوه‌بر سرمای هوا باید به فکر افزایش وزن هم بود. این یک اتفاق رایج فصلی است که همه‌ساله رخ می‌دهد. عمده علت اضافه وزن در زمستان به عواملی همچون سطح پایین فعالیت جسمی و مصرف بیش از اندازه کالری در روزهای تعطیل مربوط است. اگرچه بالا یا پایین‌شدن جزئی وزن در فصل زمستان جایی برای نگرانی ندارد، اما چاق شدن در زمستان می‌تواند نگران‌کننده باشد.

خوشبختانه روش‌های بسیاری برای حفظ وزن در فصل زمستان وجود دارند؛ کنترل تغذیه و استفاده از یک رژیم غذایی خوب یکی از آنهاست.

از طرفی اگر شما در فصل زمستان فعالیت بدنی خوبی داشته باشید، میزان کالری اضافه در بدن خود را می‌سوزانید. این مقاله به‌صورت تخصصی در مورد علت اضافه وزن در زمستان و نحوه پیشگیری از آن می‌پردازد. پس تا انتها همراه ما باشید.

فهرست مطالب (کلیک کنید)

 • علت اضافه وزن در زمستان چیست؟
  • علل دیگر افزایش وزن در زمستان
  • افسردگی خطرناک‌ترین علت اضافه وزن در زمستان
 • چگونه می‌توان از اضافه وزن در زمستان جلوگیری کرد؟
 • روش‌های مطمئن برای پیشگیری از چاق شدن در زمستان
 • برای پیشگیری از اضافه وزن در زمستان چه غذاهایی بخوریم؟
 • آیا کاهش‌وزن در زمستان سخت است؟

علت اضافه وزن در زمستان چیست؟

تحقیقات نشان می‌دهند افزایش وزن در انسان‌ها معمولاً درطول فصول سرد مثل پاییز یا زمستان رخ می‌دهد.

البته ناگفته نماند خطر افزایش وزن در تمامی فصول و ماه‌های سال وجود دارد، اما احتمال افزایش وزن در 6 ماه آخر سال بسیار بیشتر است. نکته مهم این است که اگر افزایش وزن در 6 ماه آخر سال، به‌خصوص در زمستان رخ بدهد، تا ماه‌های بعدی سال هم حفظ می‌شود و دیگر نمی‌توان به‌راحتی از پس مضرات آن برآمد.

در زمستان به دلیل وجود روز‌های کوتاه و شب‌های طولانی و شب نشینی‌ها و دورهمی‌های خانوادگی، انواع غذا‌ها و تنقلات مصرف می‌شود که باعث افزایش وزن در این فصل می‌شود.

تعطیلات و گردهمایی‌هایی که درطول این 6 ماه اتفاق می‌افتند، اکثراً شامل جشن‌ها، دورهمی‌ها و شام‌های خانوادگی هستند.

محققان بر این باورند که علت اضافه وزن در زمستان، عمدتاً به افزایش کالری در بدن مربوط می‌شود. به‌عنوان مثال، در بیشتر گردهمایی‌ها و جشن‌ها غذاهایی سرو می‌شوند که مملو از کالری و چربی‌های مضر هستند؛ غذاهای چرب و شیرینی مثل دسرهای شکلاتی، تخم‌مرغ، انواع کلوچه و نوشیدنی‌های پرکالری از این قبیل هستند.

یکی از علل چاق شدن در زمستان، دور همی‌ها و مهمانی‌های شام خانوادگی است.

یکی از علل چاق شدن در زمستان، دور‌همی‌ها و مهمانی‌های خانوادگی است.

اضافه وزن در زمستان تا ماه‌های بعد هم ادامه دارد

اضافه وزن به دست آمده در زمستان در ماه‌های بعدی سال جبران نمی‌شود. به عبارت دیگر اگر شما در فصل زمستان دچار اضافه وزن شوید، شاید به سختی بتوانید آن را در تابستان یا بهار آب کنید. از طرفی، مقدار اندک افزایش وزن در زمستان، مشکلی ندارد.

علل دیگر افزایش وزن در زمستان

بدیهیست اگر درطول روزهای سرد زمستان، فعالیت کمی داشته باشید، اسیر اضافه وزن خواهید شد. سطوح پایین فعالیت بدن، یعنی کالری بسیار کمی درحال سوخته‌شدن است و افزایش وزن در راه است.

دلیل دیگری هم وجود دارد که مربوط به آب‌وهوا می‌شود؛ روزهای زمستان کوتاه و شب‌های آن بلند است و همین، احتمال فعالیت در اجتماع را درطول روز به حداقل می‌رساند.

در یکی از مطالعات که جامعه هدف آن شامل شهروندان بیش از 18 کشور اروپایی بود، نشان داده که سطح فعالیت بدنی در زمستان کم است. همچنین این تحقیق نشان داد مردم عموماً در زمستان بی‌تحرک هستند و عمده فعالیت بدنی آنها در فصل تابستان است.

چاق شدن در زمستان واقعا نگران‌کننده است. تحقیقات نشان داده که مهم‌ترین علت اضافه وزن در زمستان بیشتر دورهمی‌های شبانه خانوادگی است، که معمولا در این دورهمی‌ها، غذاهایی سرو می‌شود که مملو از کالری و چربی‌های مضر هستند.

افسردگی خطرناک‌ترین علت اضافه وزن در زمستان

بعضی از افراد در فصل زمستان دچار نوعی اختلال عاطفی فصلی با عنوان SAD می‌شوند. این اختلال در زبان انگلیسی با عنوان Winter Blues و در جامعه ما با عنوان «افسردگی فصلی» شناخته می‌شود.

اختلال فصلی SAD نوعی حاد از افسردگی است که معمولاً در ماه‌های فصل زمستان رخ می‌دهد. این اختلال می‌تواند خفیف یا شدید باشد و به طور قابل توجهی بر نحوه و کیفیت زندگی افراد تأثیر بگذارد.

تصور می‌شود علت اصلی اختلال SAD به تغییرات هورمونی و عصبی بدن انسان مربوط باشد. در این اختلال و تغییرات هورمونی، پیام‌رسان‌های شیمیایی اعصاب، به از دست‌دادن نور درطول روز واکنش نشان می‌دهند.

یکی از عوارض و علائم بروز اختلال SAD در فصل زمستان، تغییر در الگوهای خواب روزانه و شبانه است. به‌طورکلی، عمده علائم مهم اختلال SAD در فصل زمستان، شامل موارد زیر هستند:

 • اضافه وزن قابل توجه
 • کمبود غیر عادی انرژی
 • غم و اندوه
 • خواب‌آلودگی بیش‌ازحد معمول
 • افزایش کاذب اشتها
 • افزایش میل به استفاده از غذاهای شیرین و مملو از کربوهیدرات

افسردگی خطرناک‌ترین علت اضافه وزن در زمستان محسوب می‌شود.

افسردگی خطرناک‌ترین علت اضافه وزن در زمستان محسوب می‌شود.

چگونه می‌توان از اضافه وزن در زمستان جلوگیری کرد؟

اگرچه افزایش وزن در زمستان محتمل است، اما این‌طور نیست که شما درطول 3 ماه، 20 کیلو وزن اضافه کنید. افزایش وزن در زمستان، می‌تواند زمینه‌ساز چاقی مفرط شما در سال‌های آینده باشد.

اگر متوجه افزایش وزن قابل توجه در زمستان شدید، ممکن است بخواهید در مورد علل آن تحقیق کنید. مطمئناً اگر بدانید علت افزایش وزن شما در سال‌ها اخیر، به‌خصوص در زمستان چیست، می‌توانید بر آن غلبه کنید.

یکی از فعالیت‌هایی که می‌تواند نقش پیشگیرانه در افزایش وزن زمستانه داشته باشد، ورزش متوالی و منظم است. همچنین شما می‌توانید با استفاده از یک رژیم غذایی اصولی، از مصرف کالری اضافه و کربوهیدرات پرهیز کنید.

نکته مهمی که در مورد سلامتی شما وجود دارد، حفظ تعادل و بهداشت روانی در زمستان است. سعی کنید با انجام امور ورزشی و همچنین نشاط‌ آور، از بروز اختلالات فصلی مثل SAD جلوگیری کنید.

روش‌های مطمئن برای پیشگیری از چاق شدن در زمستان

اگر در طول زمستان دچار اضافه وزن قابل توجه شدید و این مسئله باعث نگرانی شما شد، روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند را امتحان کنید.

توجه داشته باشید این روش‌ها لزوماً سریع‌ترین روش نیستند، بلکه می‌توان آنها را به چشم رژیم‌های غذایی پیشگیرانه برای افزایش وزن زمستانه مشاهده کرد. موارد زیر از این قبیل روش‌ها هستند:

 • مصرف موادغذایی مغذی: اگر رژیم غذایی فعلی شما مملو از فست‌فود و غذاهای غیرسالم است، آن را عوض کنید. سعی کنید با اضافه‌کردن انواع سبزیجات، میوه، آجیل و ماهی به یک رژیم غذایی سالم برسید.
 • از مصرف قند پرهیز کنید: محدود‌کردن مصرف شکر و قند، به ویژه نوشیدنی‌های قندی مثل نوشابه یک روش ساده برای کاهش کالری اضافه و کاهش وزن است.
 • فعالیت بدنی: فعال‌ماندن درطول سال می‌تواند همیشه حفظ سلامتی و تندرستی کمک کند. سعی کنید پیاده‌روی یا باشگاه‌رفتن را در ماه‌های زمستان کم نکنید و به انجام‌دادن آنها عادت کنید. فعالیت بدنی را به بخش روتین زندگی خود تبدیل کنید.
 • از افراط بپرهیزید: کاهش‌وزن صرفاً آن کاری که باید انجام دهید، نیست! توجه کنید حفظ سلامتی بر کاهش وزن ارجح‌تر است.
 • حذف عادات غلط: بعضی از عادات اشتباه مثل پرخوری یا اعتیاد به مصرف شیرینی هم از عمده علت اضافه وزن در زمستان محسوب می‌شوند. اگر بتوانید بر عادات اشتباه خود غلبه کنید، می‌توانید در مسیر کاهش وزن در زمستان گام بردارید.

حتما بخوانید:
برنامه غذایی برای لاغری و کاهش وزن + نمونه برنامه غذایی هفتگی دکتر کرمانی

برای پیشگیری از اضافه وزن در زمستان چه غذاهایی بخوریم؟

استفاده از غذاهایی که مصرف آنها در فصل زمستان توصیه شده، ازجمله روش‌های پیشگیری از افزایش وزن زمستانه محسوب می‌شود. بعضی از مواد غذایی مثل بلغور، ازجمله مواد غذایی جدانشدنی از غذاهای زمستانی هستند.

 • سوپ جو: هیچ‌چیز بهتر از یک کاسه سوپ جو داغ در زمستان نمی‌چسبد؛ مخصوصاً وقتی بدانید جو استفاده‌شده در آن به تعدیل وزن انسان کمک شایانی می‌کند. سوپ جو علاوه‌بر خوشمزه‌بودن، سرشار از موادمغذی و فیتوکمیکال است. سوپ جو شما را سیر و درعین‌حال، سرحال نگه می‌دارد.
 • ویتامین C: منابع سرشار از ویتامین C، ازجمله پرتقال، نارنگی و آبمیوه‌ها بسیار حائز اهمیت هستند. اگر قرار است درطول روز از موادغذایی کم‌کالری استفاده کنید، پرتقال را به رژیم غذایی زمستانه خود اضافه کنید.
 • نان غنی‌شده: نان‌های غنی‌شده با دانه‌های آفتاب‌گردان ازجمله غذاهای مغذی و زمستانه هستند. البته می‌توان این نان‌های مغذی را در همه ماه‌های سال به دست آورد، اما استفاده از آنها درطول زمستان به علت ویتامین‌های B و E تخمه آفتاب‌گردان بهتر است.
 • جگر: جگر منبعی سرشار از پروتئین است و ویتامین‌های A و B12 را با خود به همراه دارد. اضافه‌کردن کباب جگر به رژیم غذایی زمستانه می‌تواند یک انتخاب هوشمندانه تلقی شود. البته کلسترول جگر کمی بالاست و این ماده غذایی به افراد حساس توصیه نمی‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که حدود 400 میلی‌گرم کلسترول به ازای هر 115 گرم جگر سرخ‌شده وارد بدن انسان می‌شود.

deit-therapy

آیا کاهش‌وزن در زمستان سخت است؟

اگرچه حالا عمده علت اضافه وزن در زمستان را به خوبی می‌شناسید، اما باید قبول کنید کاهش‌وزن در این فصل سخت خواهد بود. مصرف آب در فصل زمستان بسیار کاهش می‌یابد و این کم‌آبی باعث بی‌حالی و بی‌تحرکی افراد می‌شود. درنهایت، همین که درطول زمستان بی‌حال باشید، کالری کمتری خواهید سوزاند و اضافه وزن زمستانه به سراغتان خواهد آمد.

آنچه از مقاله چاق شدن در زمستان آموختیم:

اصلی‌ترین علت چاق شدن در زمستان، مصرف بیش‌ازحد کالری و انباشته‌شدن آن درطول روزهای تعطیل است؛ اگرچه کاهش فعالیت بدنی و ایجاد اختلال فصلی SAD هم ازجمله دلایل این مشکل هستند، اما نباید از کالری‌ها به آسانی عبور کرد. به منظور کاهش احتمال اضافه وزن در زمستان، بهتر است از یک رژیم غذایی اصولی پیروی کنید. همچنین، تمامی غذاهای مغذی و سالم را در رژیم غذایی خود جای دهید و به افزایش فعالیت‌های ورزشی درطول روز فکر کنید. این مقاله به‌صورت انحصاری به بررسی علت اضافه وزن در زمستان و روش‌های پیشگیری از آن پرداختیم.

منبع:

 • everydayhealth.com
 • healthline.com

5/5 – (1 امتیاز)منبع مقاله

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.