تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۲
کد خبر : 600985

سرمایه‌گذاری روی دامنه‌های اتریومی؛ راهنمای گام به گام

سرمایه‌گذاری روی دامنه‌های اتریومی؛ راهنمای گام به گام

دامنه اتریومی خود را ثبت‌ کرده‌اید؟ اگر نه، شاید اکنون زمان آن باشد. در این مقاله، توضیحات اضافی را دور ریخته‌ام و مستقیم به‌سراغ اصل مطلب رفته‌ام. چگونه دامنه .eth ثبت کنیم و چرا این کار می‌تواند فرصتی هم برای سرمایه‌گذاری باشند؟ این مقاله پاسخی است به این دو پرسش. دامنه بلاکچینی چیست؟ آدرس‌های اتریوم

دامنه اتریومی خود را ثبت‌ کرده‌اید؟ اگر نه، شاید اکنون زمان آن باشد.

در این مقاله، توضیحات اضافی را دور ریخته‌ام و مستقیم به‌سراغ اصل مطلب رفته‌ام. چگونه دامنه .eth ثبت کنیم و چرا این کار می‌تواند فرصتی هم برای سرمایه‌گذاری باشند؟ این مقاله پاسخی است به این دو پرسش.

دامنه بلاکچینی چیست؟

آدرس‌های اتریوم این شکلی هستند:

۰xd۸da۶bf۲۶۹۶۴af۹d۷eed۹e۰۳e۵۳۴۱۵d۳۷aa۹۶۰۴۵

توجه: این آدرسِ کیف پول ویتالیک بوترین، خالق اتریوم است و فقط برای مثال اینجا آورده شده است. به آن پول نفرستید!

یعنی اگر کسی بخواهد از شما اتریوم دریافت کند، اول باید آدرس کیف پولش را کپی کند (طبیعتاً نمی‌تواند این آدرس را حفظ کند)، بعد برای شما بفرستد، این بار شما آن را کپی کنید، در بخش ارسال جایگذاری کنید و درنهایت اتریوم را برای شخص بفرستید.

در این بین، اگر مراقب نباشید یا درگیر بدافزار شوید یا به‌ هر دلیلی، آدرسِ کیف پول در هنگام ارسال کوچکترین تغییری کند، احتمالاً‌ برای همیشه باید با آن اترها خداحافظی کنید.

اما اگر به‌جای این آدرس طولانی، در کادر آدرس، این را می‌نوشتیم چه؟ :

vitalik.eth

این همان دامنه بلاکچینی است. خودمانی بگویم: آدرسِ کیف پول به آن متصل می‌شود، به‌جای آدرس این دامنه را وارد می‌کنید و دیگر نیاز نیست یک آدرس طولانی را حفظ کنید: واضح، شفاف، مشخص و راحت.

سال‌ها پیش هم زمانی که در کل دنیا اینترنت ذغالی بود، برای ورود به سایتی مثل گوگل باید تایپ می‌کردید «۱۴۲.۲۵۱.۴۶.۲۰۶»؛ اما حالا راحت google.com را باز می‌کنید.

البته فراموش نکنید در اینجا برای اینکه مقاله را از هدف اصلی‌اش دور نکنم، خیلی از مفاهیم فنی را حذف کردم؛ اما ساده‌اش همین بود که نوشتم.

چرا دامنه‌های اتریومی؟

اکنون طیف وسیعی از دامنه‌های بلاکچینی از طرف شرکت‌های و تیم‌های مختلف عرضه شده‌اند؛ از دات‌ بی‌تی‌سی (.btc) گرفته تا دات‌کریپتو (.Crypto) و دات‌‌سول (.sol) و صدها پسوند دیگر.

اما شخصاً فقط روی دامنه‌های اتریومی یا همان دامنه‌های Ethereum Name Service (به‌اختصار ENS) متمرکز هستم و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌ام؛ یعنی دامنه‌های دات‌ای‌تی‌اچ یا همان .eth

چرا؟

 • اتریوم اولین و فعال‌ترین بلاکچین در وب‌۳ است.
 • از نظر مقبولیت، تفاوت سایر دامنه‌ها با دامنه‌های اتریومی از زمین تا آسمان است. (به‌عبارتی، شبکه‌های دیگر در مقابل اتریوم از نظر پایگاه کاربری مانند کویر خشک هستند.)
 • نام‌های اتریومی فقط کاربرد آدرس ندارند و در حال تبدیل‌شدن به یک شناسه دیجیتال منحصربه‌فرد هستند؛ حتی در آینده ممکن است وب‌سایتتان را روی آن‌ها پیاده کنید.
 • در تمام کیف پول‌ها پشتیبانی می‌شوند.
 • در لایه دوها (مانند آربیتروم، آپتیمیزم و …) و همه شبه‌اتریوم‌ها هم فعال هستند.
 • بعید است که در آینده وب‌۳، آدرس‌های طولانی جایی داشته باشند.

شخصاً معتقدم هرکسی که به آینده اتریوم کمی امیدوار است، باید حداقل یک دامنه اتریومی برای خود ثبت کند.

اکنون که در حال نگارش این مقاله هستم، کارمزدهای شبکه اتریوم عالی هستند و این فرصتی کم‌نظیر را ایجاد کرده است تا بتوانیم با کمترین هزینه دامنه .eth ثبت کنیم.

چگونه دامنه اتریومی خود را ثبت کنیم؟

مواد لازم:

 • یک کامپیوتر شخصی یا تلفن‌همراه هوشمند (اگر با لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی باشید، خیلی راحت‌تر هستید)
 • یک کیف پول تعامل‌پذیر با Dapp‌ها. بهترین گزینه: متامسک (افزونه مرورگر – اندروید – iOS)
 • اتر به‌مقدار لازم برای پرداخت هزینه ثبت و کارمزد (هزینه برحسب تعداد کارکتر متغیر است. مثال: دامنه ۶ کارکتری (۶ حرفی) در زمان نگارش این مقاله، کمتر از ۱۰ دلار اتریوم هزینه دارد.)

راهنمای گام‌به‌گام ثبت دامنه اتریومی

توجه: قبل از ثبت، تا پایان مقاله را بخوانید؛ چراکه ممکن است بتوانید دامنه بهتری ثبت کنید.

۱. در کیف پول خود اتریوم واریز کنید. (روی شبکه اصلی)

۲. وارد سایت app.ens.domains شوید و با زدن روی «Connect» کیف پول (مثلاً متامسک) خود را به سایت متصل کنید.

۳. نام دلخواه را در کادرمشخص‌شده جستجو کنید. مثال: Dgcash.

۴. اگر نام مدنظر شما دردسترس باشد، با رنگ سبز و عبارت «Available» مشخص شده است.

۵. نام‌ دردسترس را انتخاب کنید.

۶. در بخش بعدی، مدت‌زمان ثبت دامنه را انتخاب کنید. مثلاً اگر یک‌ساله انتخاب کنید، بعد از یک‌سال باید دوباره دامنه را تمدید کنید. در زمان‌هایی که کارمزدها پایین است، بهتر است مدت‌زمان بالاتر باشد تا بعداً که کارمزدها بالاتر رفت، به چالش نخورید.

۷. در مرحله بعد، با زدن «Begin» یک تراکنش با کیف پول خود انجام می‌دهید و یک تایمر ۶۰‌ثانیه‌ایآغاز می‌شود. هدف تایمر این است که از ثبت همزمان دو نام در یک زمان جلوگیری شود. پس از گذشت زمان اعلام‌شده، با انجام تراکنش دوم، دامنه روی آدرس کیف پول شما ثبت می‌شود.

۸. تبریک. حالا شما نام‌دامنه شخصی خود را روی اتریوم دارید. آدرس شما به این نام‌دامنه متصل می‌شود و از طریق همین سایت می‌توانید آدرس خود را به‌دلخواه سفارشی‌سازی کنید.

سرمایه‌گذاری روی دامنه‌های اتریومی

دامنه‌های اتریومیِ کمیاب و خلاقانه می‌توانند فرصتی برای سرمایه‌گذاری باشند؛ چراکه هرکدام از آن‌ها یک NFT‌ است و در سایت‌هایی مانند Opensea و Blur می‌شود آن‌ها را به فروش رساند؛ به‌شرطی که واقعاً جذاب و خلاقانه باشند.

به‌عنوان نمونه بارز، اواخر سال ۲۰۲۱ دامنه Paradigm.eth با قیمت ۴۲۰ اتر (نزدیک به ۱.۵ میلیون دلار در آن زمان) به فروش رسید که رکوردی بی‌نظیر محسوب می‌شود.

اکنون که در حال نگارش این مقاله هستم، روند نزولی سنگینی مدت‌هاست که بر بازار ارزهای دیجیتال سایه‌ افکنده است؛ اما شاید چند سال دیگر و در بازار صعودی، قیمت دامنه‌های کمیاب سر‌ به‌ فلک بکشد.

مهم: سلب مسئولیت: این مقاله به هیچ عنوان پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیست. خودتان تحقیقات لازم را انجام دهید. این نوع سرمایه‌گذاری هم مانند هر سرمایه‌گذاریِ سالم دیگری، ریسک‌های خاص خود را دارد و هیچ تضمینی برای بازگشت سرمایه وجود نخواهد داشت.

چه دامنه‌هایی می‌تواند برای سرمایه‌گذاری خوب باشد؟

هر نامی که خلاقانه و جذاب باشد. مثلاً:

 • اسامی کوچک در زبان‌های مختلف (هندی، روسی، ترکی و …)
 • ترکیب واژه‌های حوزه کریپتو
 • نام‌های موزون
 • نام شرکت‌های حوزه کریپتو یا فناوری

پیداکردن سریع دامنه‌های آزاد

چه می‌شد اگر برنامه‌ای وجود داشت که به آن یک لیست طولانی می‌دادیم و این برنامه همه لیست را خیلی سریع بررسی می‌کرد و نام‌هایی که دردسترس بود را نمایش می‌داد؟

خوشبختانه این برنامه وجود دارد.

در سایت ens.vision می‌توانید لیست بدهید و دامنه‌های آزاد را برایتان شناسایی می‌کند.

تست اسامی ایرانی در سایت ens.vision

متاسفانه این سایت هر بار فقط امکان بررسی ۱۰۰۰ نام را به شما می‌دهد.

اما اگر کمی در بحث کامپیوتر فنی باشید (اگر هم نباشید با کمی جست‌وجو، راهش را پیدا می‌کنید) می‌توانید از این برنامه را از گیت‌هاب دانلود کنید، خودتان روی کامپیوتر خودتان اجرایش کنید و لیست‌ها را نامحدود بررسی کنید.

لیست‌ها را از کجا بیاوریم؟

از طریق روش‌ها متعدد. از این چند‌ راه، خودم استفاده کرده‌ام و جواب خوبی گرفته‌ام:

 • جستجو در گوگل: مثلاً‌ من با جست‌وجوی «Persian names txt» به لیست بزرگی از اسامی ایرانی رسیدم. خیلی از آن‌ها هنوز ثبت نشده‌اند.
 • استفاده از چت‌جی‌پی‌تی: این ابزارِ هوش‌مصنوعیِ بی‌نظیر می‌تواند برای شما لیست‌های منحصربه‌فرد ایجاد کند. فقط کافی است از آن بخواهید.
 • استخراج از وب‌سایت‌ها: با نرم‌افزارهای scraper مانند simplescraper می‌توانید از وب‌سایت‌ها محتوا و لیست‌های مدنظر خود را استخراج کنید.

حرف بسیار بود. خلاصه گفتم. جست‌وجوگر باشید.

آرزوی من برای شما: سودی به‌غایت چشم‌گیر!

The post سرمایه‌گذاری روی دامنه‌های اتریومی؛ راهنمای گام به گام appeared first on ارزدیجیتال.

منبع خبر

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.