تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۰
کد خبر : 601981

روش مارتینگل چیست؟ کم کردن ضرر با سیستم Martingale

روش مارتینگل چیست؟ کم کردن ضرر با سیستم Martingale

زمان مطالعه: 7 دقیقه انجام معاملات در بازار غیرقابل پیش‌بینی ارزهای دیجیتال کاری چالش‌برانگیز است و به همین دلیل، معامله‌گران به استراتژی‌های معاملاتی و مدیریت ریسک مؤثر نیاز دارند. یکی از این استراتژی‌ها، روش مارتینگل (Martingale) است؛ رویکردی که بر اساس آن، پس از هر ضرر، ارزش سرمایه‌گذاری دو برابر می‌شود. این تکنیک این امکان

زمان مطالعه: 7 دقیقه

انجام معاملات در بازار غیرقابل پیش‌بینی ارزهای دیجیتال کاری چالش‌برانگیز است و به همین دلیل، معامله‌گران به استراتژی‌های معاملاتی و مدیریت ریسک مؤثر نیاز دارند. یکی از این استراتژی‌ها، روش مارتینگل (Martingale) است؛ رویکردی که بر اساس آن، پس از هر ضرر، ارزش سرمایه‌گذاری دو برابر می‌شود. این تکنیک این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا ضررهای خود را جبران کنید و پس از انجام یک معامله برنده، سود بالایی به دست آورید. البته همانند هر استراتژی دیگری، سیستم مارتینگل نیز مزایا و خطرات خاص خود را دارد. در این مقاله قصد داریم نگاهی عمیق‌تر به تکنیک معاملاتی روش Martingale و نحوه عملکرد و مزایا و معایب آن بیندازیم. با همراه باشید.

روش مارتینگل چیست؟

روش مارتینگل یک تکنیک شرط‌بندی شناخته‌شده است که به دست پائول لوی (Paul Levy) در قرن ۱۸ توسعه یافت. لوی معتقد بود که خط شکست در نهایت پایان می‌یابد و از این رو، از افزایش منظم سهام خود برای جبران ضررهای قبلی و به طور بالقوه کسب سود استفاده می‌کرد.

اگرچه سیستم مارتینگل سال‌ها است که به عنوان یک تکنیک شرط‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما سادگی و کارایی آن باعث شده که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کند. این روش در بازارهای مالی مختلف استفاده می‌شود، اما به ویژه در معاملات ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار گرفته است.

سیستم مارتینگل چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که گفته شد، روش Martingale شامل دو برابر کردن ارزش سرمایه‌گذاری پس از هر باخت است. در واقع، پیروان این استراتژی امیدوارند که با برنده شدن بتوانند ضررهای گذشته را جبران کنند. آنها فرض می‌کنند که نتایج معاملات گذشته تأثیری بر نتیجه سرمایه‌گذاری آتی ندارد. بنابراین، معامله‌ای که متحمل یک سری ضرر شده، در نهایت منجر به برد و کسب سود خواهد شد.

روش مارتینگل

برای مثال، فرض کنید که در یک معامله ۱۰ دلاری سرمایه‌گذاری می‌کنید که هدف، دو برابر شدن ارزش اولیه است. با این حال، معامله به نتیجه نمی‌رسد و منجر به ضرر می‌شود. به جای اینکه معامله خود را تغییر دهید، در عوض موقعیت خود را به ۲۰ دلار دو برابر می‌کنید تا معامله دیگری انجام دهید. اگر معامله دوباره منجر به ضرر شود، دوباره موقعیت خود را دو برابر خواهید کرد: این بار به ۴۰ دلار.

همچنین ببینید: وین ریت (Win Rate) چیست و چه رابطه‌ای با ریسک به ریوارد دارد؟

اگر این بار معامله به خوبی پیش برود، ۸۰ دلار از سرمایه‌گذاری ۴۰ دلاری خود درآمد کسب خواهید کرد. اگر ضررهای ۱۰ و ۲۰ دلاری قبلی را حساب کنید، از تمام معاملاتی که انجام داده‌اید، ۱۰ دلار سود خالص به دست می‌آورید.

نحوه استفاده از روش Martingale در معاملات ارزهای دیجیتال

هنگام استفاده از سیستم Martingale، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

۱. با ریسک بسیار کم شروع کنید!

هنگام استفاده از روش مارتینگل، باید معاملات را با حداقل ریسک شروع کنید. این کار از کاهش فرصت‌های شما برای دو برابر کردن سرمایه‌گذاری و انجام معامله دیگری در صورت ضرر مداوم، جلوگیری می‌کند.

به عنوان مثال، اگر ۲ درصد از حساب معاملاتی خود را در سرمایه‌گذاری اولیه سیستم مارتینگل در معرض خطر قرار دهید، پس از پنج ضرر متوالی (۲ درصد + ۴ درصد + ۸ درصد + ۱۶ درصد + ۳۲ درصد)، ۶۲ درصد از کل حساب خود را از دست خواهید داد که باعث می‌شود نتوانید سهام بعدی خود را بدون اضافه کردن وجوه دو برابر کنید.

روش مارتینگل

بنابراین، روش Martingale برای معامله‌گران محافظه‌کار مناسب‌تر است؛ زیرا آنها باریسک کمتر، راحت‌تر معامله می‌کنند و این موضوع، شانس بازیابی آنها را در طول روند باخت افزایش می‌دهد.

۲. نسبت ریسک به ریوارد منطقی داشته باشید!

ایجاد یک نسبت ریسک به ریوارد (Risk to Reward Ratio) عملی برای اجرای موفقیت‌آمیز سیستم Martingale بسیار مهم است. در واقع، صرف متوقف کردن سود در اولین نشانه‌های سوددهی ممکن است برای جبران زیان‌های قبلی کافی نباشد. با اتخاذ یک نسبت ریسک به ریوارد مشخص و مناسب، معامله‌گران می‌توانند در مسیر برنامه معاملاتی خود باقی بمانند و شانس موفقیت خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهند.

همچنین ببینید: نسبت ریسک به ریوارد (پاداش)

۳. موجودی حساب مهم است.

روش مارتینگل برای افرادی که دارای حساب‌های معاملاتی بزرگ هستند، بهتر عمل می‌کند؛ زیرا معامله‌گر باید پس از هر باخت، شرط‌بندی خود را افزایش دهد. به عبارتی، معامله‌گر برای افزایش شانس بازیابی ضرر، به پول زیادی نیاز دارد. علاوه بر این، اگر معامله‌گری با درصد کمی از حساب خود شروع به کار کند، به این معنی است که فقط با مقدار کمی معامله خواهد کرد و در نتیجه سود کمی هم خواهد داشت.

مزایا و معایب روش مارتینگل

در ادامه، برخی از مزایا و معایب استفاده از سیستم مارتینگل آمده است:

مزایا

۱. امکان انجام معاملات سودآور: اگر تجربه تجارت دارید و از یک استراتژی معاملاتی قابل‌اعتماد استفاده می‌کنید، روش Martingale می‌تواند به شما کمک کند تا به سود خود ادامه دهید؛ البته تا زمانی که آن را به درستی اعمال کنید. اگر همچنان به تصمیم‌گیری آگاهانه ادامه دهید، بازیابی زیان فقط با یک معامله موفق امکان‌پذیر خواهد بود.

روش Martingale

۲. سهولت استفاده: یادگیری و استفاده از سیستم Martingale ساده است. چه در معاملات ارزهای دیجیتال تازه‌کار باشید، چه یک معامله‌گر با تجربه بالا، پیاده‌سازی این استراتژی آسان است و امکان استفاده از آن در بازارهای مختلف وجود دارد.

۳. معامله بدون احساسات: داشتن یک برنامه مدیریت ریسک به این معنی است که تصمیمات خود را بر اساس مجموعه‌ای از قوانین خواهید گرفت. این امر احتمال انجام معاملات هیجانی را که ممکن است بعداً پشیمانتان کند، کاهش می‌دهد.

معایب

۱. خطر ضررهای قابل‌توجه: باید توجه داشته باشید که شرایط بازار و معاملات می‌تواند تغییر کند و استراتژی‌ای که قبلاً مؤثر بود، ممکن است دیگر به خوبی کار نکند. به عبارت دیگر، دستاوردهای قبلی در معاملات کریپتو، تکرار موفقیت در آینده را تضمین نمی‌کند. بنابراین، یک استراتژی که قبلاً جواب می‌داد، ممکن است شکست بخورد و اگر بعد از هر باخت به دو برابر کردن شرط‌بندی خود ادامه دهید، پول زیادی از دست خواهید داد. کاهش قابل‌توجه موجودی معاملاتی شما می‌تواند باعث شود که اعتماد به استراتژی معاملاتی خود را از دست بدهید و تصمیمات احساسی بگیرید. علاوه بر این، از آنجایی که باید سرمایه‌گذاری را تا رسیدن به سود ادامه دهید، ممکن است قبل از رسیدن به سوددهی، پولتان تمام شود.

همچنین ببینید: حد ضرر یا استاپ لاس (Stop Loss) راهکار جلوگیری از زیان در ترید ارز دیجیتال

۲. ساده نبودن انجام معامله: برخی از استراتژی‌های معاملاتی ممکن است در تئوری آسان به نظر برسند، اما در عمل این‌طور نیستند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید در هر معامله حداقل ۱٫۵ درصد سود داشته باشید، مواقعی وجود دارد که به دلایلی باید یک معامله سودآور را قبل از رسیدن به هدف ببندید. این بدان معنا است که معاملات سودآور شما ممکن است آنقدر که انتظار داشتید، درآمد نداشته باشند. با این وجود، معامله‌گران باتجربه گام‌های بیشتری برای کارآمد نگه داشتن استراتژی‌های خود برمی‌دارند.

خلاصه مطلب

در این مقاله به معرفی روش مارتینگل پرداختیم. با توجه به همه مطالبی که گفته شد، سیستم مارتینگل را در کل می‌توان یک استراتژی مخاطره‌آمیز و در عین حال، مؤثر دانست. شما می‌توانید به طور مؤثر از روش Martingale برای جلوگیری از ضرر در معاملات ارزهای دیجیتال استفاده کنید، اما این کار بدون خطر نیست. در صورت استفاده از این استراتژی، اگرچه انجام یک معامله موفق می‌تواند سود زیادی به همراه داشته باشد، اما در صورت ادامه باخت، معامله‌گر ممکن است با ضررهای قابل‌توجهی نیز مواجه شود.

به دلایل مختلفی، مانند محدودیت‌های اندازه معامله که توسط بسیاری از صرافی‌ها تحمیل می‌شود و تداوم معاملات ناموفق، که در نهایت دو برابر کردن اندازه سرمایه‌گذاری پس از چندین ضرر را غیرممکن می‌کند، سیستم Martingale ممکن است موفقیت‌آمیز نباشد. بنابراین، روش مارتینگل یک رویکرد پرریسک است که باید با احتیاط اعمال شود و معامله‌گران باید اقدامات احتیاطی را برای مدیریت ریسک و جلوگیری از ضرر انجام دهند. در کل، با تعیین قوانین و اقدامات سختگیرانه است که معامله‌گران می‌توانند از روش مارتینگل در معاملات ارزهای دیجیتال به نفع خود استفاده کنند.

نوشته روش مارتینگل چیست؟ کم کردن ضرر با سیستم Martingale اولین بار در رمز ارز نیوز. پدیدار شد.

منبع خبر

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.