تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۶:۵۳
کد خبر : 42758

روحانی: امیدوارم پاییز امسال واکسن داخلی آنفولانزا را استفاده کنیم

روحانی: امیدوارم پاییز امسال واکسن داخلی آنفولانزا را استفاده کنیم

در آیین بهره‌برداری از پنج طرح ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری روحانی: امیدوارم پاییز امسال واکسن داخلی آنفولانزا را استفاده کنیم رییس جمهوری گفت: تولید واکسن آنفلوانزا چیزی است که مورد نیاز جام..

در آیین بهره‌برداری از پنج طرح ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

روحانی: امیدوارم پاییز امسال واکسن داخلی آنفولانزا را استفاده کنیم

روحانی: امیدوارم پاییز امسال واکسن داخلی آنفولانزا را استفاده کنیم

رییس جمهوری گفت: تولید واکسن آنفلوانزا چیزی است که مورد نیاز جامعه‌ ما است و باید آن را می‌داشتیم چرا که همیشه این واکسن را وارد می‌کردیم اما امیدوارم در پاییز امسال بتوانیم از واکسن آنفلوانزا داخلی استفاده کنیم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز (پنجشنبه) در آیین بهره‌برداری از پنج طرح ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در بخش واکسن تحول بزرگی در کشور رخ داده است، اظهار کرد: ما هر ساله در فصل پاییز میلیون‌ها دوز واکسن را خریداری می‌کردیم و حالا گرچه آنفلوانزا در سال ۹۹ تحت الشعاع کرونا قرار گرفته است که در سال جاری هم همین خواهد بود اما تولید واکسن آنفلوانزا چیزی است که مورد نیاز جامعه‌ ما است و باید آن را می‌داشتیم چرا که همیشه این واکسن را وارد می‌کردیم.

وی افزود: امیدوارم در پاییز امسال از این واکسن آنفلوانزا داخلی بتوانیم استفاده کنیم. البته برای ما همیشه این موضوع وجود داشت که اگر تحریم‌ هم بشویم از لحاظ موارد نیاز پزشکی دچار مشکل نمی‌شویم چرا که رسم معمولاً بر این بود که حتی آن جلادانی که در طول تاریخ ما را تحریم می‌کردند در زمینه مسائل پزشکی و دارویی دست به این کار نمی‌زدند اما دیدیم که ترامپ روی دست همه این جلادان بلند شد و در این بخش هم تحریم داشتیم.

روحانی تاکید کرد: حتی در دوران کرونا هم ترامپ حاضر نشد در این زمینه استثنایی قائل شود و این کار را با قدرت در زمینه پزشکی و دارویی ادامه داد اما امروز می‌دانیم که به اعتراف خودشان و دولتی که امروز در آمریکا روی کار است این تحریم‌ها شکست خورده است و آن نتیجه‌ای که می‌خواستند و به قول خودشان دنبال سرنگونی جمهوری اسلامی بودند را به دست نیاوردند.

رییس جمهوری با بیان اینکه برای ما جای غرور است که قدم به قدم در زمینه‌های علمی و فناوری در حال خودکفا شدن هستیم، یادآور شد: این امر به ویژه در زمینه بهداشت و درمان که برای ما بسیار مهم است. در ذهن ما این بود در زمینه بهداشت و درمان هیچوقت در هیچ جایی فشار و تحریم بر ما وارد نمی‌شود. همیشه در دنیا مرسوم بود آنانی که تحریم‌کننده و در تاریخ بسیار جلاد بودند، معمولاً دارو غذا و نیازمندی‌های ضروری یک ملت و یک جامعه را استثنا می‌کردند.

وی با اشاره به تحریم‌های همه‌جانبه ترامپ در سال‌های گذشته اظهار کرد: اما ترامپ روی دست همه جلادان تاریخ زد و جنگی را که علیه ملت ایران شروع کرد که هیچ استثنایی نداشت. مانند جنگی با سلاح‌های شیمیایی، میکروبی و اتمی که مسکونی و غیرمسکونی سرش نمی شد و یک تحریم کامل و تمام عیار و یک جنگ بزرگ علیه ملت ما شروع کرد.

روحانی با بیان اینکه یکی از کشورهایی که صدمه فراوانی از کرونا خورد خود آمریکا بود، تاکید کرد: خود آنان با معضل بزرگی در این زمینه مواجه شدند اما دولت یاغی و ضدقانون آمریکا در دوران کرونا هم هیچ توجه نکرد، هیچ تسهیلی قائل نشد و هیچ تحریمی را برطرف نکرد و حتی برای خرید دارو و واکسن مورد نیاز ما هیچ‌گونه تسهیلاتی فراهم نشده و همه مشکلات، پیش روی ما بوده است.

رییس جمهوری گفت: برای خرید واکسن از کواکس با مشکلات عدیده‌ای برای جابجایی پول مواجه شده‌ایم. پول در بانک‌های خارجی داریم اما همه آنها توسط تحریم آمریکا قفل شده است.

وی تصریح کرد: امروز هم دولت جدید آمریکا به زبان کاملا مدعی است که ترامپ خطا کرد و به صراحت این را می‌گوید که ترامپ راه غلط را انتخاب کرده و فشار حداکثری شکست خورده است؛ همه دنیا این را اعتراف می‌کنند که فشار حداکثری نسبت به ملت ایران برای اهدافی که در نظر گرفته بوده اند، صددرصد شکست خورده است.

روحانی ادامه داد: هدف آنان به هم ریختن اقتصاد ایران و جامعه ایران و در تصور خودشان سرنگونی نظام بود که در این هدف خود صد درصد شکست خورده‌اند. البته مردم ما در این سالها فشار، رنج و زحمت فراوانی متحمل شده‌اند اما اینکه ما در یک جنگ در برابر قدرتی مانند آمریکا مواجه شویم، سه سال مبارزه و ایستادگی کنیم و به طور قطعی پیروز شویم، یکی از افتخارات بزرگ ملت و دولت ایران و همچنین افتخار برای رهبر انقلاب است که هدایت های لازم را از اول نسبت به دولت و مسیری که باید انتخاب کنیم ارشاد کردند و امروز هم ارشاد می کنند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه امروز بسیار خوشحالیم که در زمینه واکسن آنفلوانزا قدم به قدم در حال رسیدن به خودکفایی کامل هستیم، تصریح کرد: امیدوارم در زمینه کرونا هم در ماه های پیش رو به نقطه‌ای برسیم که بتوانیم به توان داخلی خود تکیه کنیم. البته امروز رسانه های ضد ایران مداوم حرف می زنند و ادعا می‌کنند که ایران نتوانست به موقع واکسن را به مردم برساند یا اینکه کم رسیده اما این درحالی است که کشورهایی که توانستند به نسبت، واکسن‌های قابل قبولی ارائه کنند به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسد.

روحانی ادامه داد: همه کشورها در حال حاضر گرفتار واکسن هستند، چون تولید واکسن در دنیا کم است و به اندازه نیاز نیست. به اندازه یک جمعیت چند میلیاردی در دنیا، نیاز به واکسن وجود دارد. از سوی دیگر واکسن کرونا هم دومرحله‌ای است پس دوبرابر دوزهای تولیدی، واکسن نیاز می‌شود.

وی با اشاره به تلاش‌های دولت برای خرید واکسن و اقدام برای تولید، یادآور شد: ما جزو کشورهای سرآمدی هستیم که به موقع سفارش خرید دادیم. این که آمریکا مانع شده است و انتقال پول ما را یکی دو ماه معطل کرده است به همین دلیل در مجموعه کواکس نوبت ما کمی عقب افتاده است؛ مقصر آن آمریکا است و باید فحش آن را به ترامپ بدهند.

رییس جمهوری تصریح کرد: اما به جای این که شهامت داشته باشند در برابر آمریکا بایستند و حرف خود را بزنند، به ملت و بخش بهداشت و درمان ما یا به بخش سیاسی دولت و بانک مرکزی حمله می‌کنند که اینها همه دروغ و فریب و تحریف رسانه‌های ضدایرانی و ضدملت ایران است و مربوط به جمهوری اسلامی و مسئولان و رهبری نیست.

روحانی یادآور شد: با کشوری قرارداد واکسن بستیم، آمریکایی‌ها مانع شده‌اند. یعنی آمدند و به شرکت‌هایی که بخش‌هایی از واکسن را از بیرون تامین می کنند، فشار آوردند و ۱۰ میلیون دوز واکسنی که قرار بود وارد کشور کنیم را قفل کردند.

وی ادامه داد: ما ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسنی که از کواکس خریداری کرده بودیم، به تدریج بخش کوچکی از آن وارد شده است و بقیه هم وارد کشور می‌شود. پس ما اقدامات خود را انجام داده‌ایم، ما از هند واکسن خریده‌ایم و پول آن را هم پرداخت کرده‌ایم اما می‌گویند که قوه قضاییه ما مانع شده است و نمی‌توانیم واکسن را به شما بدهیم. بنابراین می‌خواهم بگویم این مسئله ساده‌ای نیست؛ دولت، وزارت بهداشت و درمان و بانک مرکزی همه اقدامات لازم را انجام دادند و من از روز نخست تاکید کرده‌ام و دستور داده‌ام و الان هم تاکید می‌کنم چیزی برای ما مقدم بر مسئله واکسن نیست. هر جا واکسن باشد ما بلافاصله پول آن را تامین و خریداری می‌کنیم تا وارد کشور شود.

رییس جمهوری با بیان اینکه مدافعان سلامت از واکسن‌های موجود استفاده می‌کنند، اظهار کرد: این بخش مهم است و در اولویت دریافت واکسن هستند. در مرحله بعد هم آنانی که در سن بالاتر هستند و بیماری زمینه ای دارند از واکسن استفاده خواهند کرد. در کنارش تلاش خواهد شد واکسن داخلی هم به ثمر بنشیند و وارد بازار شود. اما بدانید دو ماه دیگر وقتی به اندازه کافی واکسن آمد و واکسن داخلی ما هم تولید شد آنها شرمنده ملت ایران می‌شوند و روسیاهی برای زغال خواهد ماند.

وی با اشاره به افتتاح طرح‌های ملی در این مراسم، تاکید کرد: بخشی از افتتاحیه امروز به تولید یک رام با هفت واگن مترو اختصاص داشت که جزو نیازهای فوری ما در کلان شهرها است. امروز این قدرت پیدا شده بتوانیم واگن های مورد نیاز را تولید کنیم و به تدریج روی پای خود بایستیم و خودکفا شویم.

روحانی در پایان با اشاره به افتتاح ناحیه نوآوری دانشگاه شریف، گفت: این شتاب‌دهنده‌ها هستند که دانشگاه را به تولید باید وصل کنند و این اتصال را به بازار فروش برسانند تا شاهد یک تحول بزرگ باشیم.

انتهای پیام

منبع خبر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.