تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ - ۷:۰۱
کد خبر : 593632

دوج کوین چیست؟ هر آنچه باید درباره این ارز دیجیتال بامزه بدانید + ویدیو

دوج کوین چیست؟ هر آنچه باید درباره این ارز دیجیتال بامزه بدانید + ویدیو

دوج کوین چیست؟ هر آنچه باید درباره این ارز دیجیتال بامزه بدانید + ویدیو دوج کوین (Dogecoin)؛ ارز دیجیتالی که برای شوخی ساخته شده بود، حالا با ارزش بازار چندده میلیارد دلاری در رده‌های بالای بازار ارزهای دیجیتال دیده می‌شود و افراد بزرگی مانند ایلان ماسک از آن حمایت می‌کنند. اگر شما هم به این

دوج کوین چیست؟ هر آنچه باید درباره این ارز دیجیتال بامزه بدانید + ویدیو

دوج کوین (Dogecoin)؛ ارز دیجیتالی که برای شوخی ساخته شده بود، حالا با ارزش بازار چندده میلیارد دلاری در رده‌های بالای بازار ارزهای دیجیتال دیده می‌شود و افراد بزرگی مانند ایلان ماسک از آن حمایت می‌کنند.

اگر شما هم به این ارز دیجیتال علاقه دارید یا برایتان جالب است بدانید این پروژه از کجا آمده است و چه ویژگی‌هایی دارد، این مقاله برای شما نوشته شده است.

در این مقاله، ابتدا داستان پیدایش این ارز دیجیتال بامزه را می‌خوانید و سپس نحوه کار آن و تاریخچه قیمتش را به‌طور مختصر مرور می‌کنیم.

در پایان، با بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره این ارز دیجیتال آشنا می‌شوید و یاد می‌گیرید که چطور دوج کوین بخرید.

دوج کوین چیست؟ از شوخی تا ارزش میلیارد دلاری

دوج کوین با واحد اختصاری «DOGE» به‌زبان ساده یک ارز دیجیتال و یک شبکه برای انتقال ارزش (پول) است؛ درست مانند بیت کوین.

با این حال، این ارز دیجیتال تفاوت‌های زیادی با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دارد که‌ مهم‌ترینش در هدف اولیه است؛ دوج کوین در ابتدا برای شوخی ساخته شده بود.

در دسامبر ۲۰۱۳ (آذر ۹۲)، قیمت هر واحد بیت کوین برای اولین بار به ۱۰۰۰ دلار رسید؛ جهان حالا نگاهی جدی به ارزهای دیجیتال داشت. در همان زمان که حدود چهارسال از پیدایش بیت کوین می‌گذشت، برنامه‌نویسی به‌نام بیلی مارکوس (Billy markus)،‌ ارز دیجیتال خودش را برنامه‌نویسی کرد. با کمک جکسون پالمر (Jackson Palmer)، مدیر محصول و تحلیل‌گر داده در شرکت ادوبی، دوج کوین در آخرین روزهای سال ۲۰۱۳ متولد شد.

بیلی مارکوس، خالق این ارز دیجیتال که با نام مستعار شیبتوشی ناکاموتو (Shibetoshi Nakamoto)، نامی طنز برگرفته از نام خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، شناخته می‌شود، بدون اهمیت‌دادن به‌ بازاریابی یا پذیرش آن از طرف مردم، فقط قصد داشت برای شوخی و تفریح، سیستم پرداختِ آنلاینی دوستانه و خودمانی ایجاد کند.

برای مشاهده اندازه کامل، روی تصویر بزنید.

نام

نام و ایدهٔ لوگوی دوج کوین از نژاد سگ «شیبا اینو» گرفته شده است.

درحقیقت، قبل از معرفی این ارز دیجیتال هم کلمه «دوج» (Doge) و تصویر سگ شیبا اینو به‌عنوان میم (meme) یا همان طنز اینترنتی شناخته شده بود و افراد برای نوشتن متن‌های خنده‌دار خود از این تصاویر استفاده می‌کردند.

بنابراین، دوج برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال، از اول برای هدف خاصی ساخته نشده بود و این ارز دیجیتال اکنون در دسته «میم‌ کوین‌ها» یا همان «سکه‌های طنزگونه» طبقه‌بندی می‌شود.

ازجلمه ارزهای دیجیتال دیگری که در این دسته قرار دارند می‌شود به ارز دیجیتال شیبا اینو اشاره کرد.

میم‌ها، تصاویر یا ویدیوهای خاصی هستند که پس از جلب توجه از سمت کاربران، به‌سرعت در فضای مجازی منتشر می‌شوند و محتوای خنده‌دار ایجاد می‌کنند. از میم‌ها برای اشاره کنایه‌آمیز و تولید محتوای طنز درباره اتفاقات مختلف استفاده می‌شود.

تصویر سگ شیبا اینو که به‌عنوان یک طنز اینترنتی گسترش پیدا کرد. کاربران اینترنت از این تصویر برای بیان طنزگونه احساسات عجیب خود درباره یک واقعیت یا رویداد استفاده می‌کنند.

لاکی کوین، لایت کوین و بیت کوین

توسعه‌دهندگان برای ایجاد دوج کوین از کد ارز دیجیتالی دیگر به‌نام لاکی کوین (Lucky Coin) استفاده کردند که در آن زمان شناخته‌شده بود. بنابراین، درحقیقت می‌شود گفت این ارز دیجیتال از لاکی کوین فورک شده است.

لاکی کوین هم خودش فورکی از لایت کوین و ارز دیجیتال لایت کوین هم خود انشعابی از بیت کوین است.

ازآنجاکه لاکی کوین سیستم پاداش بلاک تصادفی داشت (یعنی پاداش ماینرها مانند بیت کوین و لایت کوین ثابت نبود)، مشخص نبود که یک ماینر برای هر بلاک چقدر پاداش دریافت می‌کند؛ این عدد می‌توانست بین صفر تا هزاران واحد باشد.

برای اینکه دوج کوین شوخی باقی بماند، پالمر و مارکوس، دو بنیان‌گذار این پروژه، ویژگی بلاک‌های تصادفی در لاکی‌ کوین را در ارز دیجیتال خود پیاده‌ کردند، با این امید که تصادفی‌بودن، ماینر‌ها را آزرده می‌کند و مانع از آن می‌شود که آنها این توکن را به‌عنوان راهکار پرداخت بلندمدت استفاده کنند.

هدف بنیان‌گذارانِ این شوخی به هیچ عنوان این نبود که یک ارز دیجیتال چندمیلیارد دلاری بسازند؛ اما چندمیلیارد دلاری شد.

استخراج و عرضه

مانند بیت کوین، دوج کوین هم مبتنی بر اثبات کار (استخراج) است، با این تفاوت که در نهایت تنها ۲۱ میلیون واحد بیت کوین استخراج خواهد شد. اما دربارهٔ دوج کوین، برای ترویج استفاده از آن به‌عنوان روش پرداخت (پول)، محدودیت عرضه وجود ندارد و بنابراین واحدهای آن به‌طور نامحدود استخراج می‌شود.

اگرچه منتقدانِ این پروژه معتقدند نامحدودبودن عرضه، این ارز دیجیتال را به یک ارز تورمی تبدیل کرده است، نباید این نکته را فراموش کرد که تعداد واحدهایی که هر سال استخراج می‌شود محدود است و به این ترتیب این ارز دیجیتال نرخ تورم تقریباً ثابتی در سال دارد.

دوج کوین برای استخراج به شبکه لایت کوین وابسته است و ماینرها برای به دست آوردن این ارز دیجیتال، باید لایت کوین استخراج کنند تا مقداری هم دوج کوین به دست آورند. در ادامهٔ مقاله، درباره فناوری و چگونگی کار دوج کوین بیشتر می‌خوانید.

محبوبیت دوج کوین

داده‌های گوگل نشان می‌دهد کاربران ایرانیِ فعال در ارزهای دیجیتال به دوج کوین علاقه‌ دارند؛ اما این علاقه در بین کاربران خارجی بیشتر هم هست.

محبوبیت این ارز دیجیتال می‌تواند ناشی از رتبهٔ تقریباً خوب این ارز دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال و همچنین قیمت بسیار پایین آن باشد که افراد زیادی را با رویای ثروتمندشدن، مجاب به سرمایه‌گذاری در آن می‌کند؛ بدون توجه به معیارهای مهمی مانند ارزش بازار (Market Cap) و تعداد واحدهای درگردش.

اما همه چیز به بحث سرمایه‌گذاری برنمی‌گردد؛ بعضی‌ها این ارز دیجیتال را به‌خاطر خودش و هدف پشت آن دوست دارند.

جامعهٔ خوب، ثروت اصلی دوج کوین است که ارزهای دیجیتال زیادی از آن بی‌بهره هستند؛ پر از مردم عادی از همه قشر.

کافی است به صفحه دوج کوین در شبکه اجتماعی ردیت سری بزنید که در زمان به‌روزرسانی این مقاله ۲.۴ میلیون عضو دارد (تعداد اعضای ردیت اتریوم حدود ۱.۷ میلیون است) یا در توییتر عبارت «Dogecoin» را جستجو کنید تا ببینید که چطور این ارز دیجیتالِ بامزه در قلب طرفدارانش جا دارد؛ آن‌ها دوج کوین را «پول خودمانی» یا «پول فقرا» می‌دانند؛ پولی «پاک» که به‌عقیده طرفدارانش «واقعاً برای مردم» است.

محبوبیت این ارز دیجیتال از همان ابتدا خود را نشان داد؛ به‌طوری که درست یک ماه بعد از معرفی پروژه، وب‌سایت رسمی آن بیش از یک میلیون بار بازدید شد.

این حُسن شهرت تا جایی است که برخی از حامیانش تمام لوازم شخصی و خانهٔ خود را به لوگوی آن منقش کرده‌اند.

چرا دوج کوین محبوب است؟

اگر بخواهیم برای پرطرفداربودنِ این میم کوین چند دلیل مهم ارائه کنیم، این دلایل عبارت‌اند از:

نام و لوگوی بامزه

نام و لوگوی جالب دوج کوین توجه هرکسی را به خود جلب می‌کند. درحقیقت، خیلی از کارشناسان معتقدند طنز موجود در نام و لوگوی این ارز دیجیتال نیروی محرکی است که باعث جذب هرچه بیشتر افراد به سمت این پروژه می‌شود.

شاید به‌همین دلیل است که طرفداران این میم کوین به آن لقب «پول خودمانی» را داده‌اند.

عرضه در زمان مناسب

در روزهای پایانی سال ۲۰۱۳، درست زمانی که بحث بر سر ممنوعیت بیت کوین در چین داغ بود و قیمت بیت کوین پس از رکوردشکنی، وارد روند نزولی شده بود، دوج کوین در شبکه اجتماعی ردیت مطرح شد و افراد زیادی را برای سرمایه‌گذاری جذب خود کرد.

در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳، زمانی که بیت کوین نصف ارزش خود را از دست داده بود، قیمت دوج کوین در همان روز ۴۵۰درصد رشد کرد.

کاربرد در خیریه و حمایت‌های مالی

اعضای جامعهٔ این ارز دیجیتال بارها با جمع‌آوری کمک مالی برای اهداف خیریه و حمایتی، نام این پروژه را وارد رسانه‌های بزرگ کرده‌اند و همین موضوع به پایداری رشد محبوبیت این پروژه کمک ویژه‌ای کرده است.

کاربرد در پرداخت‌های کوچک

همیشه از این ارز دیجیتال به‌عنوان یک روش پرداخت ارزان و سریع یاد شده است.

حمایت افراد مشهور جهان

یکی دیگر از عواملی که در سال‌های اخیر سهم مهمی در محبوبیت جهانی دوج کوین داشت، فهرست درحال‌رشد سلبریتی‌های تأثیرگذار است که به‌طور مکرر حمایت خود را از این ارز دیجیتال در رسانه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند.

کارول باسکین، جین سیمونز، مارک کوبان، کای گرین، اسنوپ داگ و لیل یاچی در این فهرست قرار دارند. اما قابل‌توجه‌ترین سلبریتی تأثیرگذار بر این پروژه، کسی نیست جز مدیر‌عامل تسلا، توییتر، اسپیس‌اکس و ثروتمند‌ترین مرد جهان، ایلان ماسک.

چرا بزرگان از این پروژه حمایت می‌کنند؟

ساده‌تر بگوییم: دوج کوین دو چیز دارد که می‌تواند آن را تبدیل به برند می‌کند و این دو چیز در بیشتر ارزهای دیجیتال دیگر دیده نمی‌شود: داستان جذاب و جامعه پویا.

کارآفرینان و کسب‌وکارهای سراسر جهان هم عاشق محصولاتی هستند که همین دو ویژگی داستان جذاب و جامعه پویا را داشته باشند. این دو از اصلی‌ترین ارکان بازاریابی به شمار می‌روند.

برای اینکه درباره علت محوبیتِ این شوخیِ جدی بیشتر بخوانید، مقاله «چرا و چگونه دوج کوین محبوب شد؟» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

دوج کوین چگونه کار می‌کند؟

برای کار با دوج کوین یا سرمایه‌گذاری در آن، نیاز نیست بدانید که چطور کار می‌کند؛ همان طور که برای کار با اینترنت نیاز نیست متخصص زیرساخت‌های شبکه جهانی وب باشید.

توضیح دقیق و جز‌ءبه‌جزء کار این ارز دیجیتالِ بلاکچینی در این مقاله نمی‌گنجد و خود یک مقاله طولانی را می‌طلبد؛ اما در اینجای مقاله تلاش می‌کنیم که با بیانی ساده و به‌طور مختصر چگونگی کار این ارز دیجیتال را توضیح بدهیم.

همان طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، توسعه‌دهندگان دوج کوین برای توسعه این شبکه از کدهای شبکه‌ای به‌نام لاکی‌کوین (Luckycoin) استفاده کردند. بنابراین، به‌نوعی این ارز دیجیتال را می‌توان فورک یا انشعابی از لاکی‌کوین دانست و خود لاکی‌کوین هم فورکی از لایت کوین است. لایت کوین هم خودش فورکی از بیت کوین است.

بنابراین، شبکه‌های بیت کوین، لایت کوین و دوج کوین از نظر ساختاری و چگونگی کار شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند.

ازآنجاکه شبکه بیت کوین و دوج کوین از نظر ساختاری مشابه هستند، مطالعه مقاله «شبکه بیت کوین چگونه کار می‌کند؟» می‌تواند در درک بهتر کار دوج کوین هم به شما کمک کند.

فراموش نکنید کد دوج کوین مشابه کد لایت کوین است و کد لایت کوین هم خود مشابه کد بیت کوین است. از این رو، نحوه کار بیت کوین، لایت کوین و دوج کوین یکی است و فقط از برخی جنبه‌ها مانند زمان بلاک و عرضه کل متفاوت هستند.

بلاک چین در دوج کوین

دوج کوین مانند بیت کوین از فناوری بلاک چین برای حفظ تمرکززدایی خود استفاده می‌کند.

بلاکچین به‌زبان ساده، دفترچه‌ای یادداشت دیجیتالی (فرض کنید یک فایل متنی ورد) است. اطلاعات ثبت‌شده روی بلاکچین به‌طور تغییرناپذیری بین همه توزیع می‌شود و بنابراین کسی نمی‌تواند صحت اطلاعات را انکار کند؛ چون هرکس یک نسخه از آن را دارد.

اعضای شبکه دوج کوین که به آنها نود (node) می‌گوییم و شامل ماینرها می‌شوند، تاریخچه‌ تراکنش‌ها را پیش خود نگه می‌دارند.

زمانی که کسی بخواهد با نرم‌افزار کیف پول خود مقداری DOGE به دیگری بفرستد، با ارسال درخواست خود در قالب تراکنش نودها را با خبر می‌کند. نودها هم دفترچه‌های دیجیتالی‌شان را ورق می‌زنند و موجودی فرستنده را به دست می‌آورند تا از امکان‌پذیربودن انجام این تراکنش اطمینان حاصل کنند.

دفترچه دیجیتالی نودها از برگه‌هایی تشکیل می‌شود که در بلاک چین آنها را با نام «بلاک» (block) می‌شناسیم و درون آن‌ها اطلاعات و داده‌ها قرار می‌گیرند.

درصورتی‌که تراکنش با قوانین شبکه مغایرتی نداشته باشد، معتبر شناخته می‌شود و همانند خط تولید یک کارخانه، منتظر واردشدن به مرحله بعدی، یعنی فرایند تأیید تراکنش می‌شود.

نحوه استخراج DOGE

دوج کوین هم مثل بیتکوین بر اساس الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) یا همان استخراج (ماینینگ) کار می‌کند. به‌عبارت دیگر، این شبکه هم مثل بیت کوین به ماینرهایی متکی است که تراکنش‌های آن را تأیید می‌کنند و با قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود جلوی تقلب و دستکاری شبکه را می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: آموزش استخراج دوج کوین؛ هرآنچه باید بدانید

ماینرها پس از انتخاب تراکنش و قراردادن آن در بلاک‌هایشان، در رقابتی که استخراج نام دارد و لازمه‌اش مصرف انرژی و صرف توان پردازشی است، مشغول حل‌کردن معمای ریاضی بلاک می‌شوند.

حل‌کردن این معماها کار دشواری است که با سخت‌افزارهای کامپیوتری و دستگاه‌های مخصوصی که ماینر نام دارند، انجام می‌شود. پس از اینکه پاسخ این مسئله ریاضی پیدا شد، در نهایت تراکنش‌های قرارگرفته در آن بلاک تأیید می‌شوند.

پس از پیداشدن جواب، بلاک ساخته‌شده با ترتیب زمانی مشخص در کنار سایر بلاک‌ها قرار می‌گیرد. به این ترتیب، زنجیره‌ای به‌هم‌پیوسته از بلاک‌ها شکل می‌گیرد که همان بلاکچین یا زنجیره بلاک‌ها است. ماینرها با این کار پاداش دریافت می‌کنند که همان واحدهای دوج کوین است.

وابستگی به لایت کوین

دوج کوین در استخراج خود از الگوریتم رمزنگاری Scrypt بهره می‌برد که نسبت به الگوریتم رمزنگاری SHA-256 (در بیت کوین) مصرف برق ماینینگ را کاهش می‌دهد. لایت کوین اولین بار از این الگوریتم استفاده کرده بود.

اواسط سال ۲۰۱۴ با سقوط قیمت دوج، سودآوری استخراج به‌شدت کاهش پیدا کرد و جامعه را نگران می‌کرد که به این شبکه حمله شود. به‌همین دلیل، این شبکه به «استخراج ترکیبی» (Merge mining) روی آورد.

اکنون این ارز دیجیتال از قدرت پردازش شبکه لایت کوین استفاده می‌کند و اگر کسی بخواهد DOGE استخراج کند، باید به‌سراغ استخراج لایت کوین برود. ماینرهای لایت کوین در هنگام استخراج علاوه‌ بر لایت کوین، واحدهای DOGE هم به‌ دست می‌آورند.

برای مشاهده اندازه کامل، روی تصویر بزنید.

عرضه نامحدود

در ابتدا تعداد دوج‌های موجود به ۱۰۰ میلیارد واحد محدود بود؛ اما در سال ۲۰۱۴ که شهرت این ارز دیجیتال بیشتر شد، توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند خاصیت ضدتورمی را از این ارز دیجیتال حذف کنند تا بتواند به‌عنوان روش پرداخت کاربرد مؤثرتری داشته باشد.

بنابراین، برخلاف بیت کوین که فقط ۲۱ میلیون واحد از آن استخراج خواهد شد، استخراج واحدهای DOGE به‌طور نامحدود ادامه دارد.

البته واحدهای دوج کوینی که هر سال عرضه می‌شود، محدود است. درحقیقت، پاداش بلاک این شبکه ۱۰,۰۰۰ واحد DOGE است و ثابت باقی خواهد ماند.

استخراج نامحدود در این پروژه و در نتیجه قیمت پایین آن باعث می‌شود که کارمزد تراکنش‌های این ارز دیجیتال بسیار پایین باشد.

پاداش بلاک و میزان استخراج واحدهای جدید دوج کوین؛ از سال ۲۰۱۴ واحدهای این ارز دیجیتال بدون محدویت تولید می‌شود.

توسعه ضعیف؛ در دست تعمیر!

تا سال ۲۰۱۴ پنج نفر از توسعه‌دهندگان و اعضای اولیه جامعهٔ دوج کوین، با تشکیل «بنیاد دوج کوین» این پروژه را رهبری کردند. اما با سقوط قیمت‌ها و نبود انگیزه مالی برای ادامه پروژه، این بنیاد در اواسط سال ۲۰۱۴ منحل شد.

طی این سال‌ها، توسعه‌ چندانی روی این پروژه شکل نگرفت و روند پیشرفت فناوری آن کاملاً نامعلوم بود. همچنین، مدت‌ها به‌روزرسانی مهمی در گیت‌هاب آن انجام نشد و بخش بزرگی از مدیریت جامعه را افراد داوطلب برعهده گرفت. جکسون پالمر، فردی که دوج کوین را با کمک بیلی مارکوس ساخته بود هم از توسعه این ارز دیجیتال کنار کشید.

حتی پالمر در سال ۲۰۱۸ که قیمت‌ها رکوردشکنی کرد، در ویدیویی در یوتیوب گفت که عاشق این پروژه است؛ اما آن جهش را حباب دانست. او خودش اعتراف کرد برای ارزی که به‌مدت سه سال به‌روزرسانی نشده، چنین افزایش قیمتی منطقی نیست.

سال ۲۰۲۱، شروع کار مجدد

در سال ۲۰۲۱ اما ورق برگشت. با حمایت ایلان ماسک و ده‌ها فرد مشهور دیگر از این ارز دیجیتال، افزایش شدید قیمت این ارز دیجیتال و جذب میلیون‌ها نفر به این پروژه، بنیاد دوج کوین دوباره کار خود را آغاز کرد. این بار در فهرست مشاوران این پروژه نام ویتالیک بوترین، خالق اتریوم و ایلان ماسک، کارآفرین افسانه‌ای هم به چشم می‌خورد.

تیم اصلی دوج کوین

اگرچه تلاش‌ها برای ارتقای فنی دوج کوین آغاز شده است؛ اما در زمان به‌روزرسانی این مقاله بنیاد دوج کوین هنوز ارتقای مهمی روی این شبکه نداده‌ است.

قیمت دوج کوین

اوج‌گیری اصلی قیمت دوج کوین بین سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ رقم خورد که قیمت دلاریِ DOGE بیش از ۱۰,۰۰۰درصد رشد کرد. این جهش خیره‌کننده درحالی است که ما رشد قیمت دلار را در ایران در نظر نگرفته‌ایم.

این ارز دیجیتال اگرچه ارزش بازار تقریباً خوبی دارد و در رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال برحسب ارزش بازار، در جای خوبی است، قیمت نسبتاً پایینی دارد. دلیل اصلی آن‌ هم یک چیز است: تعداد بالای توکن‌های درگردش؛ تولید DOGE تا ابد ادامه خواهد داشت!

البته تورم دوج کوین مانند تورم پول‌های رایج افسارگسیخته نیست و نرخ مشخصی دارد و هر سال تقریباً ۵.۲ میلیارد واحد از این ارز دیجیتال استخراج می‌شود.

خیلی از منتقدان دوج کوین عرضه نامحدود این پروژه را عیب بزرگی در نظر می‌گیرند و آن را گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری نمی‌دانند.

اما از دیدگاه بسیاری از کارشناسان، استخراج نامحدود جنبه مثبت هم دارد و این شبکه را برای تراکنش‌های کوچک کارآمد می‌کند.

طرفداران دوج استدلال می‌کنند که پاداش بلاک نامحدود برای استخراج این ارز دیجیتال، کارمزدهای شبکه را افزایش نمی‌دهد و این ارز دیجیتال می‌تواند همچنان گزینه‌ای محبوب برای پرداخت‌های خرد، هدیه، انعام و امور خیریه باشد.

سال ۲۰۲۱ و رشد چندهزار درصدی این ارز دیجیتال هم نشان داد نامحدودبودن تعداد واحدهای این ارز دیجیتال، همیشه به این معنی نیست که سرمایه‌گذاران نمی‌توانند سود ببرند.

سال ۲۰۲۱، سال انفجار قیمت

چرا قیمت DOGE در سال ۲۰۲۱ منفجر شد؟ دوج‌ کوین از قدیمی‌های بازار ارزهای دیجیتال است و فراز و فرودهای زیادی در نمودار قیمت آن دیده می‌شود. با این حال، اگر بخواهیم خیلی از حال دور نشویم و روند اصلی قیمت را مرور کنیم، همه چیز از ایلان ماسک شروع می‌‌شود.

از ۲ آوریل ۲۰۱۹ تاکنون ایلان ماسک به‌طور مرتب در توییتر و برنامه‌های تلویزیونی به دوج کوین اشاره کرده است که بیشتر درباره جنبه‌های مثبت آن بوده است. به همین ترتیب، قیمت این ارز دیجیتال هم با هر توییت این کارآفرین افسانه‌ای چندده درصد در یک روز تغییر کرده است. پس از ایلان ماسک، کارآفرینان و سلبریتی‌های مشهور دیگری هم به جریان حمایت از دوج کوین پیوستند.

اگر تمایل دارید درباره علت رشد دوج کوین بیشتر بخوانید، مطالعه مقاله «رشد ۷,۰۰۰ درصدی قیمت دوج کوین در یک سال؛ از شوخی تا پول آینده» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

قیمت DOGE پس از اوج‌گیری و رسیدن به رکورد ۰.۷۳ دلار، با بیش از ۸۰‌درصد، در زمان به‌روزرسانی این مقاله حدود ۰.۱ دلار است. البته نباید فراموش کرد که هنوز در مقایسه با سال‌های گذشته قیمت این ارز دیجیتال چندین‌هزار درصد رشد را نشان می‌دهد.

کیف پول‌های دوج

همان‌طور که احتمالاً تاکنون متوجه شده‌اید، دوج فیزیکی نیست و نوعی دارایی دیجیتال است. پس باید آن را روی کیف پول‌های دیجیتال ذخیره کنید.

با نرم‌افزارهای رایگانی که تعدادشان بسیار زیاد است، به‌راحتی می‌توانید این ارز دیجیتال را روی کامپیوتر شخصی یا گوشی تلفن همراه خود ذخیره، دریافت و ارسال کنید.

برای جلوگیری از خطر بدافزار و سرقت، حتماً کیف پول‌ها را از منابع معتبر دریافت کنید و از آنهایی استفاده کنید که کاربران زیادی دارند و امتحان خود را پس داده‌اند.

در جدول زیر نام چند مورد از بهترین کیف پول‌های موجود برای DOGE را مشاهده می‌کنید.

نامنوعلینک دانلود/دسترسی
تراست والتنرم‌افزاری/ موبایلدانلود
اتمیکنرم‌افزاری/ موبایل – کامپیوتردانلود
اکسودوسنرم‌افزاری/موبایل – کامپیوتردانلود
کیف پول موبایل دوج کوین (رسمی)نرم‌افزاری/ موبایل (فقط اندروید)دانلود
کیف پول لجرسخت‌افزاریفیزیکی
کیف پول ترزورسخت‌افزاریفیزیکی

فراموش نکنید قبل از استفاده از کیف پول یک ارز دیجیتال، حتماً از آن نسخه پشتیبان (بک‌آپ) تهیه کنید. معمولاً کیف پول‌ها برای بک‌آپ به کاربر یک مجموعه ۱۲ تایی از کلمات انگلیسی نمایش می‌دهند که باید آنها را در جایی امن یادداشت کرد. در صورت حذ‌ف‌شدن کیف پول یا هر مشکل دیگری، کاربر می‌تواند دارایی‌های خود را دوباره بازیابی کند. اگر از کیف پول خود بک‌آپ نگیرید، با حذف شدن کیف پول، سرقت و یا خرابی دستگاه، هرگز نمی‌توانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید.

خرید دوج کوین در ایران

برای خرید دوج کوین، بهترین کار مراجعه به وب‌سایت‌های صرافی ارز دیجیتال است. کاربران ساکن ایران برای خرید دوج کوین از صرافی‌های آنلاین معمولاً به یکی از دو روش زیر عمل می‌کنند:

  • خرید مستقیم دوج از وب‌سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی
  • خرید بیت کوین یا تتر از وب‌سایت‌های ایرانی و سپس تبدیل آن به دوج کوین در صرافی‌های خارجی مانند کوکوین

خوشبختانه بیشتر صرافی‌های ایرانی از این ارز پشتیبانی می‌کنند و اگر می‌خواهید فقط بر روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، صرافی‌های داخلی گزینه مناسبی هستند.

خرید دوج کوین از صرافی ارز دیجیتال ایرانی

با جست‌وجوی «خرید دوج کوین» در گوگل، به‌راحتی می‌توانید صرافی‌های ایرانی را پیدا کنید و به‌طور‌مستقیم با کارت بانکی خود دوج بخرید.

با‌این‌حال، گاهی اوقات که نقدینگی صرافی‌های داخلی اندک یا هزینه تمام‌شده خرید زیاد است، سرمایه‌گذاران می‌توانند از روش دوم استفاده کنند؛ یعنی خرید تتر یا ارزهای دیجیتال دیگر از وب‌سایت‌های داخلی و سپس تبدیل آن به دوج کوین در صرافی‌های خارجی مانند کوکوین.

خرید دوج کوین از صرافی‌های خارجی

درباره دوج کوین و آینده این ارز دیجیتال چه فکر می‌کنید؟ آیا آینده‌ای برای این ارز دیجیتال متصور هستید یا حاضر هستید در آن سرمایه‌گذاری کنید؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات همین مقاله بنویسید.

چند پرسش متداول درباره دوج کوین

هدف دوج کوین چیست؟

هدف اولیه دوج کوین شوخی و سرگرمی بود؛ اما اکنون از این ارز دیجیتال در پرداخت‌های خرد و کوچک استفاده می‌شود.

آیا در دوج کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

دوج کوین هم مانند سایر ارزهای دیجیتال می‌تواند گزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری باشد. آنچه مهم است این است که قبل از سرمایه‌گذاری از ریسک‌ها آگاه باشد و با پول منطقی سرمایه‌گذاری کنید. فراموش نکنید بازار دوج کوین بسیار پرنوسان است و همان طور که احتمال سود وجود دارد، باید آماده زیان‌های سنگین هم باشد.

چطور دوج کوین استخراج کنیم؟

برای استخراج دوج کوین باید دستگاه استخراج لایت کوین داشته باشید. یادتان باشد ماینینگ فعالیتی پرریسک است.

منبع خبر

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.