تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۳:۵۵
کد خبر : 610632

در مقوله «کتاب» و «کتابخوانی» نگاه ایران و دولت سیزدهم یک «نگاه راهبردی» است

در مقوله «کتاب» و «کتابخوانی» نگاه ایران و دولت سیزدهم یک «نگاه راهبردی» است

در مقوله «کتاب» و «کتابخوانی» نگاه ایران و دولت سیزدهم یک «نگاه راهبردی» است سینماپرس: سخنگوی دولت در بازدید از نمایشگاه کتاب در جمع خبرنگاران گفت: مقوله کتاب و کتابخوانی در دولت و نظام مقوله ای حکمرانی نیست، بلکه کاملا یک مقوله راهبردی است. به گزارش سینماپرس، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت صبح سه شنبه

در مقوله «کتاب» و «کتابخوانی» نگاه ایران و دولت سیزدهم یک «نگاه راهبردی» است

سینماپرس: سخنگوی دولت در بازدید از نمایشگاه کتاب در جمع خبرنگاران گفت: مقوله کتاب و کتابخوانی در دولت و نظام مقوله ای حکمرانی نیست، بلکه کاملا یک مقوله راهبردی است.

به گزارش سینماپرس، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت صبح سه شنبه ۲۵ اردیبهشت با حضور در مصلی تهران از سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کرد.

جهرمی پس از این بازدید در نشستی با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه دقایقی را سخنرانی کرد و به پرسش های اصحاب رسانه پاسخ داد.

علی بهادری جهرمی در این نشست در سخنانی گفت: در مقوله کتاب و کتابخوانی نگاه ایران و دولت سیزدهم یک نگاه راهبردی است. کتاب و کتابخوانی یک مسأله از مسائل نظام حکمرانی نیست، مقوله ای کاملا راهبردی است.
وی به بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت: شخص اول نظام مستمر خودشان موضوع کتاب و کتابخوانی را به نوعی راهبری و حمایت می کنند، کتاب را ترویج و تبلیغ می کنند، این یک بحث سلیقه ای، عادی و شخصی نیست. یک مسأله راهبردی است.

جهرمی با اشاره به شعار نمایشگاه کتاب گفت: امسال به زیبایی در شعار نمایشگاه این مفهوم متبلور شده که برای ساختن آینده باید مطالعه کرد. لازمه ساختن آینده ای در خور شأن جوان ایرانی مطالعه کردن است، طبیعتاً برای حرکت در این مسیر باید شاخص را توجه رهبر انقلاب بگذاریم، و خود را در میزان توجه و تمرکز بر کتاب و کتابخوانی مقایسه کنیم.

جهرمی گفت: به نظر من در حوزه حکمرانی شخصی مانند رهبر انقلاب پیدا نخواهد شد که به این حجم از توجه و تخصصی که رهبری در حوزه کتاب و کتابخوانی دارند، برسد، امیدوارم با توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بتوانیم جامعه را به درجه ای که مدنظر رهبری در این حوزه است، نزدیک کنیم.

جهرمی در بخش دوم این نشست در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه دولت علی رغم رسیدن به خود کفایی در تولید کاغذ کتاب های درسی در حوزه کاغذ نشر همچنان با چالش مواجه است و اعتبارات ورود کارخانه های موجود به این حوزه فراهم نشده است، در این زمینه چه اقداماتی انجام شده، گفت: تولید کاغذ تحریر در ابتدای دولت ۵ هزار تن بود که امسال به ۸۰ هزار تن رسیده است. این با حمایت‌های مستمر رئیس جمهور و معاون اول و وزیر فرهنگ و ارشاد بوده است.
وی ادامه داد: با این حمایت ها در تولید کاغذ درسی خودکفا شده ایم، این آدرس در همین سطح در مسیر خودکفایی در حوزه نشر هم پیش می رود، فناوری ها، تجهیزات و کارخانه ها به کار گرفته شده اند. تا از مسیر منابعی که هدر می رفت و آسیبی برای محیط زیست ندارد هم در حوزه تامین کاغذ استفاده شود.

وی به شورای کاغذ در دولت اشاره کرد و گفت: در این شورا تلاش می کنیم تا مانع ها رفع و رجوع شود.

وی در پاسخ به پرسش دوم تسنیم مبنی بر بن کتاب کارمندان دولت و تامین اعتبار لازم در این خصوص گفت: وزیر ارشاد زمینه خوبی را فراهم کرده است که کارکنان دولت بتوانند در صوزت توافق دستگاه ها از بن کتاب استفاده کنند، در این زمینه هماهنگ شده تا هر دستگاه در توافق با وزارت ارشاد بتواند از این بن ها استفاده کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره ورود دولت به گسترش شبکه توزیع کتاب در کشور گفت: در حوزه عرضه و نشر نگاه دولت این است که ما از همه ظرفیت های موجود برای عرضه کتاب استفاده کنیم، اکنون فرودگاه ها، ترمینال ها، کافه رستوران ها و… می توانند به محلی برای عرضه و مطالعه کتاب نیز تبدیل شوند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.