تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳
کد خبر : 61381

خزاعی : سینمای ایران باید بازتاب صدای مظلومیت مردم ما در جهان باشد/خطیب‌زاده: باید به نقشه مشترک با وزارت ارشاد برسیم

خزاعی : سینمای ایران باید بازتاب صدای مظلومیت مردم ما در جهان باشد/خطیب‌زاده: باید به نقشه مشترک با وزارت ارشاد برسیم

خزاعی : سینمای ایران باید بازتاب صدای مظلومیت مردم ما در جهان باشد/خطیب‌زاده: باید به نقشه مشترک با وزارت ارشاد برسیم – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سین..

خزاعی : سینمای ایران باید بازتاب صدای مظلومیت مردم ما در جهان باشد/خطیب‌زاده: باید به نقشه مشترک با وزارت ارشاد برسیم – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی ضمن تشکر از همکاری‌های فی‌مابین وزارت امور خارجه و سازمان سینمایی، گفت: سینمای ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از شاخصه‌های فرهنگی، معنوی و شاعرانه منحصر بفردی برخوردار است که امروز جهان ما را با آن می‌شناسد.

وی ادامه داد: در کنار رشد تکنولوژی نظامی و جهش‌های علمی، بالندگی سینمای فرهنگی ایران از جمله شاخصه‌های مهم جمهوری اسلامی است. این سینما با افتخارات و دستاوردهایش سفیر نافذ و فرصت‌سازی برای معرفی و تبیین فرهنگ ایرانی اسلامی در جهان بوده است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در سپهر افکار عمومی جهان فیلم‌های ایرانی شناخته شده است افزود: در سفرهایی که به شخصه داشته‌ام در بسیاری از کشورها، ایران را با سینمایش می‌شناسند.

به گفته وی، این وضعیت البته به معنای وضعیت مطلوب و ایده‌ال نیست و هنوز سینمای ما در دیپلماسی عمومی و فرهنگی جایگاه و شأنیت خودش را پیدا نکرده است.

وی خاطرنشان ساخت: فعالیت‌های خوبی در دوره‌های مختلف جشنواره‌های بین المللی و جهانی فیلم فجر صورت گرفته که جا دارد از تلاش‌های همه عزیزان- از جمله آقایان: علیرضا رضاداد، رضا میرکریمی و محمدمهدی عسگرپور و … قدردانی کنم. امیدواریم با برنامه‌ریزی و طراحی متمرکزتر و منسجم‌تر این ویترین فرهنگی و استفاده از همه تجربه‌ها و دستاوردها، شاهد تأثیرگذاری گسترده تر و نافذتر جشنواره و سینمای ایران در ابعاد ملی و بین الملل در سال‌های آتی باشیم.

خزاعی معتقد است هنوز کارهای بر زمین مانده بسیاری در بخش بین الملل سینمای ایران داریم که باید به آنها رسیدگی کنیم و در زمینه مشترکات فرهنگی، آرمانی و آئینی با کشورهای دیگر تلاش‌های زیادی باید صورت گیرد.

خزاعی ادامه داد: متأسفانه به دلایل مختلف سطح نفوذ سینمای ایران در کشورهای منطقه نسبت به سایر کشورها بسیار کم است که علت‌های مختلفی دارد و طبعاً بخشی از این علت‌ها به عملکرد خودمان و بخشی دیگر به ساختار فرهنگی آن کشورها مربوط می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید بخش خصوصی را تقویت کرد، بیان داشت: متأسفانه، چرخه اقتصادی و گردش مالی سینمای ایران بسیار ضعیف است و بسیاری از تهیه‌کنندگان در بخش خصوصی حتی، توان معرفی آثارشان را در بازارهای جهانی ندارند. از سوی دیگر دولت نیز، فرصت چنین برنامه‌هایی برای تولید مشترک نداشته است.

خزاعی با اشاره به اینکه فعالیت‌ها و حرکت‌های فرهنگی باید باعث تقویت و توسعه مناسبات با کشورهای همسایه شود، ادامه داد: آنچه در سینما مانند سایر عرصه‌ها اهمیت دارد بحث عرضه و تقاضا است و اگر فیلمی این قابلیت را داشته باشد که بتواند مورد استقبال قرار گیرد و به فروش خوبی برسد قطعاً، از طرف شرکت‌های سینمایی منطقه مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: امروز سینما تبدیل به یک مسأله مهم شده است و مسئولان سیاسی می‌توانند در مراودات خود خواستار همکاری و تعامل کشورها در زمینه نمایش فیلم‌های ایرانی و تولیدات مشترک باشند. اگر بتوانیم در بازارها و سالن‌های سینمایی دیگر کشورها همچون چین حضور داشته باشیم علاوه بر نفوذ گستره فرهنگی می‌توانیم از نظر اقتصادی نیز درآمدهای خوبی برای رونق سینمای ایران بدست آوریم.

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به دغدغه‌های مشترک وزارت امور خارجه و سازمان سینمایی بیان داشت: طبیعی است که از نظر شما ساخت آثار سینمایی در باره برخی موضوعات سیاسی، منطقه‌ای و جهانی می‌تواند به حل مشکلات و پیشبرد اهداف کمک کند و در این راه، ما آماده هر نوع همکاری هستیم.

خزاعی با اشاره به اینکه به وسیله سینما می‌توان حقانیت و مظلومیت ایران را در جهان نشان داد، گفت: موضوعات و سوژه‌های بسیاری پیرامون مشکلات ایرانیان در دنیا و آزار آن‌ها توسط آمریکا و برخی کشورها وجود دارد که اگر هرکدام ساخته شوند می‌تواند بازتاب صدای مظلومیت و حقانیت مردم ایران باشد.

وی با بیان اینکه نقش سفرا و رایزن‌های فرهنگی در روابط کشورها بسیار مهم است، ادامه داد: اگر وزارت امور خارجه سینما را در تعاملات بین المللی، حضور در بازارهای منطقه‌ای و ساخت فیلم و تولیدات مشترک کمک کند می‌توانیم گام‌های مؤثرتری برداریم.

خزاعی، سینما را یک دیپلماسی عمومی برای کشورها در جهان امروز خواند و افزود: وزارت امور خارجه ظرفیت‌های کشورهای مختلف را به خوبی می‌شناسد و می‌تواند به ما کمک کند و بگوید که با کدام کشورها می‌توانیم تعامل و همکاری‌ بیشتری داشته باشیم و باید برای این همکاری‌ها به یک برنامه جامع برسیم.

رئیس سازمان سینمایی از تشکیل شورای‌ همکاری بین‌الملل سینما در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: وظایف این شورا آسیب شناسی حضور سینمای ایران در منطقه و جهان و همچنین، ارائه راهکارهایی برای استفاده از فرصت‌ها با هدف اکران و نمایش فیلم‌های ایرانی و تولیدات مشترک به صورت تخصصی است.

در این نشست، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه سینما می‌تواند نقش پررنگی در حوزه ایران فرهنگی داشته باشد، گفت: در بحث محور مقاومت و ایران فرهنگی باید محصولات سینمایی بیشتری تولید کنیم تا از کیفیت خوبی برخوردار باشد. به طور مثال، ما فقط یک فیلم «بازمانده» را در این زمینه تولید کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه امروز باید نگاه راهبری در حوزه ایران فرهنگی داشته باشیم، افزود: نگاه وزارت امور خارجه به سینما و سازمان سینمایی نگاهی راهبردی و محتوایی است و ما نیز، آمادگی هرگونه همکاری را برای ارتقاء سینمای ایران داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: وظیفه ذاتی ما این است که برای رفع نیازهای کشور شرایطی را برای همکاری نهادهای داخلی با همتایان بین‌المللی فراهم کنیم اما لازم است کلیتی از نیازها و خواسته‌های سازمان سینمایی و فیلمسازان را ترسیم کنید.

وی ادامه داد: همچنین، از سینماگران تقاضا داریم ما را در اتفاقات مهم منطقه‌ای و بین المللی کمک و حمایت کنند. همینکه یک فیلمساز در باره یک شخصیت مهم فرهنگی مانند نظامی گنجوی، مولوی یا رودکی اثری بسازد برای ما کفایت می‌کند.

خطیب زاده با اشاره به اینکه هر تصمیمی برای رسیدن به نتیجه درست نیاز به نقشه دارد، گفت: برای همکاری‌های مشترک می‌توانیم یک نقشه مشترک تحت عنوان "پروژه راهبردی تقویت حضور پررنگ سینمای ایران در خارج از کشور" طراحی کنیم و بر اساس این نقشه یک سند بالادستی تدوین کنیم و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام بدهیم.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم یک کارگروه مشترک از سوی سازمان سینمایی تشکیل شود و در این کارگروه نقشه مورد نظر برای حضور پررنگ سینمای ایران طی چهارسال آینده در سطح بین‌المللی برنامه‌ریزی شود و ما نیز در این راه آماده هر نوع کمک و همکاری هستیم.

خطیب زاده با اشاره به سهم ایران از بازار منطقه‌ای و جهانی محصولات فرهنگی، گفت: متأسفانه سهم ایران در این بخش بسیار ناچیز است و ما تلاش داریم با تشکیل بازارچه‌های فرهنگی حضور آثار فرهنگی هنری ایران را در بازارهای بین‌المللی تقویت کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: نیاز است برای بخش‌های بین‌المللی تصمیمات درستی بگیریم و به نظر من معرفی فیلم «قهرمان» به اسکار یک انتخاب خوب و درستی بود.

وی ادامه داد: برگزاری هفته‌های فیلم در خارج از کشور بسیار مهم است و ما انتظار داریم این هفته‌های فیلم با قدرت برگزار شود؛ در این زمینه می‌توانید روی کمک ما و سفرا حساب کنید.

نگاهی به "قهرمان" | پرواز با بال‌های زخمیمراسم اختتامیه تصویر دهم برگزار شد/ مجیدی: شاهد فقدان رویدادهایی با مضامین حسینی هستیم

انتهای پیام/

منبع خبر

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.