تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴
کد خبر : 62973

جشنواره موازی دیگری در زمینه قصه‌گویی نداریم/ اعتبارات بودجه‌ای خوبی برای تولید فیلم کودک و نوجوان دریافت می‌کنیم

جشنواره موازی دیگری در زمینه قصه‌گویی نداریم/ اعتبارات بودجه‌ای خوبی برای تولید فیلم کودک و نوجوان دریافت می‌کنیم

جشنواره موازی دیگری در زمینه قصه‌گویی نداریم/ اعتبارات بودجه‌ای خوبی برای تولید فیلم کودک و نوجوان دریافت می‌کنیم – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری بیست و سومین جشنوار..

جشنواره موازی دیگری در زمینه قصه‌گویی نداریم/ اعتبارات بودجه‌ای خوبی برای تولید فیلم کودک و نوجوان دریافت می‌کنیم – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری بیست و سومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی صبح امروز با حضور مهدی علی اکبرزاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و محمد گودرزی دهریزی دبیر این رویداد برگزار شد.

علی اکبرزاده در ابتدای این جلسه گفت: قصه مقوله‌ای است که با فرهنگ و روح جامعه ما گره خورده و از کوچک تا بزرگ قصه را دوست دارند. همه ما دوست داریم قصه بگوییم و قصه بشنویم. همچنین قصه محملی است که در آن می‌توانیم مفاهیم مورد نظر خود را راحت‌تر به دیگران منتقل کنیم و در این صورت است که هدف مورد نظر ما شیرین‌تر به جان مخاطب می‌نشیند.

وی با اشاره به اینکه قصه باعث تقویت خلاقیت در مخاطب می‌شود، گفت: قصه لقمه آماده نیست که همه آن را به چشم ببینند و یک مفهوم ثابت را از آن درک کنند، بلکه هر کس قصه‌ای را می‌شنود متناسب با علایق و فهم خود صحنه‌ها را تجسم کرده و این موضوع باعث تقویت خلاقیت در او می‌شود. به همین دلیل است که قصه شیرین است و هر کس با نرمش فکری و براساس فهم خود آن را درک می‌کند.

علی اکبرزاده با اشاره به برگزاری بیست و سومین جشنواره قصه‌گویی گفت: این جشنواره با توجه به شرایط کرونایی مجبور شد به صورت مجازی فعالیت کند و فعالیت خود را در بخش‌های استانی، منطقه‌ای، کشوری و بین‌المللی کارش را پیش ببرد. در مجموع حدود ۲۷‌ هزار اثر به دبیرخانه این جشنواره رسید که در مرحله اول از طریق فیلم‌های قصه‌گویی و به صورت کاملاً مجازی داوری‌ها انجام شد و سپس داوری‌ها به صورت زنده اما مجازی ادامه پیدا کرد. بدین معنی که فرد قصه‌گو داستانش را به صورت زنده تعریف می‌کرد و داوران هم به صورت برخط آن را گوش می‌دادند. این شیوه، ارتباط و تعامل مستقیم بین قصه‌گو و داوران را برقرار می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره از ۲۵ آذر شروع شده و تا ۳۰ آذرماه ادامه خواهد داشت، گفت: از ۲۵ آذرماه جشنواره را در شهر تهران به صورت حضوری اما محدود برگزار می‌کنیم و به صورت همزمان به صورت مجازی نیز پخش خواهیم داشت. از قابلیت‌های خوبی که این جشنواره به همراه داشت این بود که به دلیل مجازی بودن برد رسانه خوبی پیدا کرد و بسیاری از علاقه‌مندان توانستند آن را به صورت مجازی دنبال کند. علاوه بر این داوری‌ها متمرکز بود و این موضوع فرصت خوبی را برای ارزیابی آثار فراهم کرد. همچنین به دلیل آن که داوری‌ها در فضای مجازی انجام می‌شد از داوران غیر تهرانی هم استفاده کردیم.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بخش دیگری از سخنان خود جشنواره قصه‌گویی را برندی ویژه برای کانون دانست و گفت: تقریباً جشنواره موازی دیگری در زمینه قصه‌گویی نداریم؛ علاوه بر این، این جشنواره ۲۳ دوره است که برگزار شده و پیشینه بسیار خوبی دارد و به نظر می‌رسد که جشنواره آینده خوبی در پیش خواهد داشت. همچنین باید اشاره کنم که در دنیا نیز جشنواره قصه‌گویی کانون جایگاه خوبی پیدا کرده است؛ امسال از ۵ قاره دنیا شرکت‌کننده داشتیم که نشان‌دهنده استقبال قصه‌گویان جهانی از این جشنواره است. همچنین بسیاری از آنان تقاضای دریافت گواهینامه از جشنواره را داشتند که نشان می‌دهد این جشنواره در دنیا جایگاه خودش را پیدا کرده است.

علی‌اکبرزاده در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امسال همکاران من تلاش کردند سنجه‌های داوری را تغییر داده و آن را به‌روزرسانی کنند، به گونه‌ای که کمترین خطا در داوری آثار وجود داشته باشد. ۲۱ قصه‌گو خارجی به بخش نهایی مسابقه راه یافتند که آثارشان را به صورت مجازی و از کشورشان ارائه خواهند داد. در این دوره از جشنواره این امکان فراهم شد که قصه‌گویان خارجی نیازی به طی مسافت و حضور در جشنواره نداشته باشند، البته از آنجا که این افراد از سراسر دنیا هستند، حتما مخاطبان زیادی خواهیم داشت. همچنین ۸۱ قصه ایرانی و خارجی به مرحله نهایی راه پیدا کرده‌اند.

وی با اشاره به نوآوری‌های این دوره از جشنواره گفت: یکی از ویژگی‌های بیست و سومین جشنواره قصه‌گویی این است که چند بخش جدید به جشنواره اضافه شده است؛ برای مثال قصه‌گویی به زبان اشاره برای اولین بار است که انجام می‌شود. در این بخش، قصه‌گویان می‌توانند با زبان اشاره قصه تعریف کنند. «جستارنویسی» هم رشته جدیدی است که به جشنواره قصه‌گویی امسال اضافه شده و در جشنواره‌های بعدی نیز ادامه خواهد داشت. این بخش کمک می‌کند تا جشنواره از حالت قصه‌گویی صرف خارج شده و به پژوهش در قصه‌گویی نیز توجه شود.

مدیرعامل کانون پرورش فکری در پایان گفت: بیست و سومین جشنواره قصه‌گویی در ۳۰ آذرماه که روز قصه‌گویی در تقویم رسمی کشور نامگذاری شده است، و در شب یلدا به اتمام می‌رسد؛ در مراسم اختتامیه آن از نفرات برتر تقدیر خواهد شد. هم‌چنین در این مراسم از پوستر ۲۴ امین جشنواره قصه‌گویی رونمایی می‌شود.

محمد گودرزی دهریزی، دبیر بیست و سومین جشنواره بین المللی قصه‌گویی در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: جشنواره امسال از دوبخش اصلی و الحاقی تشکیل شده است بخش اصلی، همان‌هایی است که در آن قصه گویی رخ می‌دهد که از آن جمله می‌توان به بخش «قصه‌گویی ملی»، «قصه‌گویی بین المللی»، «قصه‌های آیینی سنتی»، «قصه‌‌گویی به زبان اشاره»، «قصه‌گویی ۹۰ ثانیه» و «پادکست قصه‌گویی» اشاره کنیم. در بخش الحاقی که بخش علمی جشنواره است رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته‌ایم؛ معتقدیم که در جشنواره‌ای به این قدمت و بزرگی باید دانش قصه‌گویی رشد کند و رسالت بخش علمی نیز همین مسئله است.

وی با اشاره به تفاوت‌های جشنواره بیست و سوم با دوره‌های قبلی گفت: روند برگزاری بیست و سومین جشنواره قصه‌گویی با ۲۲ دوره قبل متفاوت است و آن هم به دلیل ماهیت مجازی بودن آن است. روند کار به این شکل بود که در مرحله استانی داوری‌ها از روی فیلم بوده و در بخش منطقه‌ای اجرای مجازی زنده داشتند. همچنین در مرحله نهایی نیز نفرات برتر اجرای زنده حضوری خواهند داشت. در حقیقت در هر مرحله تلاش کردیم اجراها را به حالت واقعی نزدیک‌تر کنیم.

او به جزئیاتی از برگزاری جشنواره در شش روز برگزاری آن اشاره کرد و گفت: بخش قصه‌گویی بین‌الملل متشکل از قصه‌گویان ایرانی و خارجی است. در این بخش ۱۹ قصه‌گوی ایرانی به صورت حضوری و ۲۱ قصه‌گوی خارجی از ۵ قاره در قالب فیلم داوری می‌شوند. همچنین در بخش قصه‌گویی ملی ۲۶ اجرای حضوری خواهیم داشت. بخش دیگر قصه‌گویی آیین سنتی است که در یک روز داوری آنها انجام می‌شود. همچنین در بخش قصه‌گویی به زبان اشاره ۴ قصه‌گو اجرا می‌کنند. بخش دیگری که به جشنواره امسال اضافه شده است بخش غیر رقابتی است. بسیاری از قصه گویان خارجی به ما می‌گفتند که چون این جشنواره رقابتی است حضور پیدا نمی‌کنیم و اگر غیر رقابتی باشد حتما شرکت می‌کنیم؛ از این روی بخش غیررقابتی را ایجاد کردیم و بنده پیشنهاد دادم که از سال آینده بخش بین الملل را به صورت کامل غیررقابتی برگزار کنیم که تناسب بهتری خواهد داشت. همچنین در مراسم اختتامیه از برگزیدگان بخش صوتی و ۹۰ ثانیه‌ای نیز تقدیر می‌شود.

گودرزی دهریزی با اشاره به نوآوری‌های جشنواره امسال گفت: اولاً داوری تمام بخش‌های جشنواره تفکیک شده است و اجرای هر بخش داوران جداگانه‌ای دارد. نوآوری دیگری که داشتیم این است که در سال‌های گذشته نشست‌های قصه گویی برگزار می‌شد اما امسال فقط یک نشست در بخش بین‌الملل با یک قصه‌گو از کشور برزیل داریم و به جای بقیه نشست‌ها، جلسات نقد و بررسی داستان‌ها را خواهیم داشت.

علی اکبرزاده در پایان این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره برنامه‌های کانون برای نمایش قصه‌گویی‌ها در قالب فیلم و هنرهای نمایشی گفت: آقایان مجیدی و افشین علا عضو هیئت مدیره ما هستند که در امور بخش‌های مختلف دخیل‌اند. در بخش تولید فیلم ارتباط تنگاتنگی با آقای مجیدی داریم و با حضور ایشان به این سمت رفتیم که اعتبارات بودجه‌ای خوبی را برای تولید فیلم برای کودکان و نوجوانان دریافت کنیم. قول‌های خوبی گرفتیم تا بتوانیم آنها را در آینده نزدیک تبدیل به فرآیند اجرایی کنیم.

او هم‌چنین درباره اهمیت دادن به تصویرگران در کتاب‌های قصه گفت: جلسات خوبی را با تصویرگران کتاب‌های کودک و نوجوان داشتیم و امیدواریم این جلسات ادامه پیدا کند تا با مشکلات آنان آشنا شده و دغدغه‌های آنان را بدانیم.

انتهای پیام/

منبع خبر

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.