تاریخ انتشار : یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۵
کد خبر : 57802

بهداد نجفی اسدالهی نمایشگاه‌گردان آثار هنرهای تجسمی: بشر در طول تاریخ حیات اجتماعی خود هیچگاه بدون هنر زندگی نکرده و هنر از آغاز زندگی تا به امروز همراه او بوده است

بهداد نجفی اسدالهی نمایشگاه‌گردان آثار هنرهای تجسمی: بشر در طول تاریخ حیات اجتماعی خود هیچگاه بدون هنر زندگی نکرده و هنر از آغاز زندگی تا به امروز همراه او بوده است

کافه دانش: همزمان با تداوم و گسترش روند فراگیری بیماری کووید-۱۹ در کشور، کسب و کارها و مشاغل مختلف نیز از روند صعودی شیوع این بیماری متأثر شدند و رفته رفته دامنه تحرکات و فعالیت‌هایشان محدود و محدودتر شد و در این میان، کسب و کار هنرمندان نیز از این قاعده مستثنی نبود. لزوم پیشگیری …

کافه دانش: همزمان با تداوم و گسترش روند فراگیری بیماری کووید-۱۹ در کشور، کسب و کارها و مشاغل مختلف نیز از روند صعودی شیوع این بیماری متأثر شدند و رفته رفته دامنه تحرکات و فعالیت‌هایشان محدود و محدودتر شد و در این میان، کسب و کار هنرمندان نیز از این قاعده مستثنی نبود.

لزوم پیشگیری و رعایت اصول و ملاحظات بهداشتی در دوران شیوع ویروس کرونا باعث شد فعالیت‌های هنری که غالباً در بسترهای مکانی معینی رخ می‌داد، کم‌کم از مدار رونق و توسعه خارج و متوقف شوند به شکلی که اواخر بهمن ماه سال ۹۸ و پس از نشانه هایی از بیماری کووید-۱۹ در کشور و به تبع آن در پایتخت، حتی نمایشگاه های هنرهای تجسمی آماده افتتاح نیز به تعطیلی کشیده شد.

این تعطیلی اگر چه ماهها و شاید یک سالی به درازا کشیده شد اما برخی هنرمندان را بر آن داشت تا با همراهی مسوولان و دست اندرکاران، به این تعطیلی ها پایان دهند،  هنرمندانی که نشان دادند که همزیستی هنر و این دوران با یکدیگر غیرممکن نیست.

بهداد نجفی اسدالهی نمایشگاه‌گردان آثار هنرهای تجسمی یکی از این هنرمندان است که با علاقه و پشت کار و با رعایت پروتکل های بهداشتی درطول ۶ ماه گذشته تلاش کرده است با برپایی هشت نمایشگاه شهروندان را  همراه خود سازد چرا که معتقد است بشر در طول تاریخ حیات اجتماعی خود هیچ وقت بدون هنر زندگی نکرده و هنر از آغاز زندگی تا به امروز با او و همراه او بوده است.

این هنرمند نقاش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه نیاز انسان امروز به هنر از جمله نیازهایی است که احتیاج به استدلال ندارد و هر انسانی، با هر سطحی از فرهنگ، فکر و اندیشه به این مساله توجه دارد، گفت که برپایی نمایشگاه با هدف خارج شدن از رکودی برگزار می شود که با شیوع ویروس کرونا بیش از یک سال و نیم دامن گیر هنر و بخصوص نمایشگاه ها شده است.

نگاهی به نمایشگاه های هنری تهران از بهار کرونایی تا خزان طلایی

نجفی با بیان اینکه بشر در طول تاریخ حیات اجتماعی خود هیچ وقت بدون هنر زندگی نکرده و هنر از آغاز زندگی تا به امروز با او و همراه او بوده، عنوان کرد: در نمایشگاههایش که آثار متنوعی از هنرهای تجسمی به نمایش عموم درآمده، تلاش شده است، بار دیگر رنگ و هنر و زیبایی به زندگی روزمره مردم آورده شود.

وی با بیان اینکه در مدت ۶ ماه نخست امسال با حمایت های همه جانبه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و همکاری سایر مدیران هشت نمایشگاه مختلف در پایتخت دایر کردم، گفت که برگزاری یک نمایشگاه هنری محصول ماه ها تفکر و ژرف اندیشی است. این امر پس از جمع بندی نیاز به برنامه ریزی دقیق اجرایی شامل تعیین اهداف، دعوت از هنرمندان، انتخاب گالری، انتخاب آثار، آماده سازی گالری، چیدمان و ارتباطات دارد.

نجفی با اشاره به همکاری مدیران نگارخانه های رسول مهر، گل نرگس اداره کل ارشاد و شلمان با مالکیت و مدیریت بخش خصوصی که با انعطاف پذیری ویژه در مدیریت، برنامه ریزی و اجرای امور، برپایی این نمایشگاهها را با رعایت تمامی قوانین و حفظ پروتکل های بهداشتی میسر ساختند، تاکید کرد: برگزاری این نمایشگاه ها، احساس شور، نشاط و تحرک و انرژی وصف ناپذیری در خود من ایجاد کرد که قسمت اعظم این حس به علت استقبال خارج از حد انتظار هنرمندان و علاقه مندان به هنر، حمایت مدیران؛ و کیفیت اجرایی بالای نمایشگاه است.

وی در این گفت و گو سه هدف عمده از برگزاری منظم و پیوسته این رویدادهای هنری را رونق و گسترش هر چه بیشتر فعالیت های هنری، پیوند و ارتباط روز افزون هنرمندان و جامعه مخاطب آنها و نیز افزایش خلاقیت و نوآوری با گردهمایی و تلاقی محتوی و ایده های متنوع در زیر یک سقف عنوان کرد و در تشریح ۶ نمایشگاه برپا شده گفت که نمایشگاه ” بهارنگ” که با توجه به محدودیت های ناشی از پاندمی کرونا ابتدا به صورت مجازی در نگارخانه مجازی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان تهران در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ آغاز به کار کرد.

وی گفت : در این نمایشگاه ۹ هنرمند با آثار نقاشی و نقاشی خط در سبک ها و تکنیک های گوناگون با مجموع ۵۱ اثر شرکت کردند.

نگاهی به نمایشگاه های هنری تهران از بهار کرونایی تا خزان طلایی

به گفته نجفی در تاریخ ۱۸ خرداد ماه ۱۴۰۰ با مساعد شدن شرایط و با اضافه شدن یک هنرمند به جمع هنرمندان “بهارنگ”، این نمایشگاه به صورت حضوری در نگارخانه رسول مهر توسط احد جاودانی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان تهران  گشایش یافت و تا تاریخ ۲۱ خرداد ماه در مجموع با ۵۳ اثر میزبان هنرمندان و هنردوستان بود.

نجفی ادامه داد” نمایشگاه دوم به نام “رنگ و زندگی ” نیز ابتدا در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ به صورت مجازی در نگارخانه مجازی اداره فرهنگ و ارشاد شهر تهران و سپس از تاریخ ۸ الی ۱۱ تیرماه در نگارخانه گل نرگس به صورت حضوری به نمایش ۲۸ اثر در سبک و تکنیک های آزاد و متنوع از ۹ هنرمند پرداخت.
به گفته وی در ادامه برگزاری این سلسله رویدادهای هنری، نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان “تموز” هم در تاریخ هشتم مرداد ماه ۱۴۰۰ گشایش یافت که این نمایشگاه تا ۱۳ مرداد ماه به کار خود ادامه داد.

در نمایشگاه تموز ۲۱ اثر نقاشی از ۸ هنرمند در سبک و تکنیک های متنوع به نمایش درآمد.

نگاهی به نمایشگاه های هنری تهران از بهار کرونایی تا خزان طلایی

“رنگ تابستان” هم عنوان نمایشگاه دیگری بود که نجفی به آن اشاره کرد و گفت که این نمایشگاه در تاریخ ۱۲ مرداد ماه ۱۴۰۰ همزمان به صورت حضوری در نگارخانه رسول مهر و شکل مجازی در نگارخانه مجازی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان تهران گشایش یافت.

بخش حضوری نمایشگاه تا تاریخ ۱۷ مرداد ماه به کار خود ادامه داد و به نمایش ۲۸ اثر از ۱۰ هنرمند پرداخت.
این هنرمند هنرهای تجسمی به “خزان” هشتمین نمایشگاه هم اشاره کرد و گفت که با نزدیک شدن به فصل زیبای پاییز آخرین نمایشگاه نیمه نخست سال با عنوان “خزان” در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۴۰۰ در نگارخانه شلمان گشایش یافت.

به گفته نجفی این نمایشگاه با نمایش آثار متنوع از ۱۰ هنرمند تا تاریخ ۴ مهر ماه پذیرای هنرمندان و هنردوستان  بود.

این روزها و با تسریع واکسیناسیون که از یک ماهه گذشته روند صعودی را به خود گرفته، این احتمال و امید را در دل همه ایجاد کرده است که در فصل خزان که اکنون در روزهای نخستینش هستیم، تمامی مردم واکسینه شوند و زنجیره کرونا قطع گردد.

امیدی که برای هنرمندان ره آورد نمایشگاه های غیر مجازی را دارد. هر چند در این دوران به ثبوت رساندند که می توان در فضای مجازی نیز گالری بر پا کرد و در دل مردم هنر را زنده نگه داشت.

منبع: خبرگزاری ایرنا

انتشار: کوروش جم

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.