تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱:۰۲
کد خبر : 9565

الهی: مدیران سینمایی نسبت جشنواره فیلم فجر با بیانیه گام دوم انقلاب را تبیین کنند

الهی: مدیران سینمایی نسبت جشنواره فیلم فجر با بیانیه گام دوم انقلاب را تبیین کنند

الهی: مدیران سینمایی نسبت جشنواره فیلم فجر با بیانیه گام دوم انقلاب را تبیین کنند یک کارشناس فرهنگ و رسانه معتقد است فیلم‌های به نمایش درآمده در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر نسبت چندانی با مولفه‌های بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ندارد. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، سعید الهی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ضمن برشمردن برخی از شاخص‌های مهم بیانیه مدنظر رهبری نظام گفت: بی شک انقلاب اسلامی پس از گذران ۴۰ سال سخت و پرفراز و نشیب برای رسیدن به چشم اندازهای آرمانی خود نیاز به تدوین برنامه مدونی داشته که تبعیت ارکان نظام از آن الزامی است.
وی یادآور شد: طی پژوهش‌های صورت گرفته مولفه‌هایی چون معنویت و اخلاق، سبک زندگی، عدالت، ارتقای دانش و مرزبندی با دشمن از جمله موضوعات کلیدی استخراج شده از بیانیه است که باید با استفاده از ابزار و صنایع فرهنگی در جهت ترویج و تبیین آن کوشید.
این کارشناس سینمایی با ابراز نگرانی از مضامین فیلم‌های جشنواره فیلم فجر امسال اظهار داشت: آیا با توجه به اهمیت این بیانیه به عنوان نقشه راه و سیاست‌های کلان نظام در حوزه‌های مختلف..

الهی: مدیران سینمایی نسبت جشنواره فیلم فجر با بیانیه گام دوم انقلاب را تبیین کنند

یک کارشناس فرهنگ و رسانه معتقد است فیلم‌های به نمایش درآمده در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر نسبت چندانی با مولفه‌های بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ندارد.

الهی: مدیران سینمایی نسبت جشنواره فیلم فجر با بیانیه گام دوم انقلاب را تبیین کنند – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، سعید الهی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ضمن برشمردن برخی از شاخص‌های مهم بیانیه مدنظر رهبری نظام گفت: بی شک انقلاب اسلامی پس از گذران ۴۰ سال سخت و پرفراز و نشیب برای رسیدن به چشم اندازهای آرمانی خود نیاز به تدوین برنامه مدونی داشته که تبعیت ارکان نظام از آن الزامی است.

وی یادآور شد: طی پژوهش‌های صورت گرفته مولفه‌هایی چون معنویت و اخلاق، سبک زندگی، عدالت، ارتقای دانش و مرزبندی با دشمن از جمله موضوعات کلیدی استخراج شده از بیانیه است که باید با استفاده از ابزار و صنایع فرهنگی در جهت ترویج و تبیین آن کوشید.

این کارشناس سینمایی با ابراز نگرانی از مضامین فیلم‌های جشنواره فیلم فجر امسال اظهار داشت: آیا با توجه به اهمیت این بیانیه به عنوان نقشه راه و سیاست‌های کلان نظام در حوزه‌های مختلف آیا می‌توان به نقش سینمای پر از بغض و کنایه فعلی در این مسیر امیدوار بود؟

وی تصریح کرد: در حالیکه رهبری سینما را یکی از کلیدهای پیشرفت و توسعه کشور می‌دانند، چطور مدیران فرهنگی و سازمان سینمایی کشور با صدور مجوز و نمایش برخی فیلم‌ها در اولین سال از اجرای این بیانیه یعنی چهل و یکمین سال شکل گیری انقلاب منفعلانه رفتار می‌کنند؟

الهی گفت: بنده با تماشای تعداد زیادی از ۲۸ فیلم منتخب جشنواره که می‌‌تواند عصاره تولیدات سینمایی قابل اعتنا و به تعبیری مهم و ارزشمند کشور در سال جاری تلقی شود، متاسفانه غیر از چند فیلم بسیار نادر که آنهم اغلب با سرمایه‌گذاری و حمایت دستگاه‌هایی غیر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته است با اثر دیگری متناسب با مولفه‌های بیانیه گام دوم روبرو نشده‌ام.

این مدرس دانشگاه افزود: پیروی و سیاستگذاری و تعیین روش‌ها مبتنی بر یک راهبرد واحد و مشخص از اصول اولیه مدیریت در همه سازمان‌ها به خصوص دستگاه‌های تحت پوشش حاکمیت است. حال جای شگفت است که رئیس سازمان سینمایی مسئولیت محتوای تلخ و سیاه و بی‌بند و بار و اباحه‌گرانه بسیاری از فیلم‌ها را از خود و همکارانشان سلب می‌کنند و می‌فرمایند وجود این فیلم‌ها خواسته فیلمسازان است!

الهی ادامه داد: فیلمساز در حوزه فردی می‌تواند متمایل به تولید هر اثر باشد، اما مفهوم جامعی چون مسئولیت اجتماعی از اساس موجب خودکنترلی و نظارت برون فردی این قشر از جامعه خواهد شد. لذا هر فیلمی آنهم گهگاه خارج از چارچوب های قانونی، شرعی و فکری جامعه اسلامی حق عرضه در برابر اقشار مختلف مردم را ندارد.

وی به محتوای برخی فیلم ها اشاره کرد و بیان داشت: البته طبیعی است که مدیران برای ارائه گزارش دهی‌های خود به مراجع ذی‌صلاح تنها به چند فیلم انگشت شمار در باب فساد اقتصادی، مبارزه با تروریست، تاریخ انقلاب و…اشاره خواهند کرد اما دوره این روش نخ نماشده سپری شده و مطالبه جدی‌تری از سوی دلسوزان انقلاب در راه است.

وی تاکید کرد: متأسفانه در اکثریت فیلم‌ها نگاه منفعلانه و مسامحه‌گرانه نسبت به تقویت هنجارها و ارزش‌های حاکم بر جامعه و حذف ایدئولوژی و مبانی فکری انقلاب موج می‌زند و در این مسیر بی‌تردید بخش نظارتی وزارت ارشاد باید بطور جدی پاسخگو باشد.

سعید الهی در پایان گفت: بیانیه گام دوم انقلاب سرمشق دستگاه‌های حاکمیتی و مردم برای دهه‌های آتی است و عدول و یا بی تفاوتی نسبت به آن نوعی خروج از گفتمان انقلاب است. امیدوارم که مدیران سینمای کشور به ویژه جشنواره فیلم فجر با نمایش فیلم‌های هنجارشکن و حتی غیرانقلابی چنین هدفی را دنبال نکرده باشند.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.