چگونه یک پسورد قوی برای حساب های اینترنتی خود بسازیم ؟

با توجه به استفاده روزافزون مردم از اینترنت و انجام بسیاری از کارهای روزانه از این بستر مانند تبادلات مالی , گفتگو ها , ارسال و دریافت ایمیل و مدارک و بسیاری دیگر از این موارد ما را ملزم میکند که برای حساب های اینترنتی خود پسورد قوی که به راحتی قابل حدس زدن نباشد ایجاد کنیم .

بسیاری از افراد دارای چند حساب کاربری در سایتهای مختلف اینترنتی هستند و مجبور هستند برای هر سایت یک رمز جدید بسازند که انتخاب چند پسورد قوی که مشابه هم نباشند کار آسانی نیست .

در ادامه مطلب با تک زوم همراه باشید .

شما می‌توانید از حساب یاهو , فیسبوک یا گوگل خود برای عضویت در سایتها و اپلیکیشن‌ها استفاده کنید , مثلا در اینستاگرام می‌توانید با اکانت فیسبوک خود لاگین کنید و نیازی به ساخت یک اکانت با رمز جدید نیست , به این ترتیب شما نیاز دارید فقط از اکانت فیسبوک خود بخوبی محافظت کنید

همچنین می‌توانید با استفاده از یک راه بسیار آسان چندین پسورد بلند را ساخته و حفظ کنید بدون اینکه آنها را از یاد ببرید . خریدها, مسافرت ها و  فعالیت های روزمره شما می‌تواند ایده داشتن یک پسورد قوی را به شما بدهد , اما به چه صورت !

در زیر یک مثال برای شما میزنم :

مثلا شما یا برادر یا دوستتان در سال ۱۳۸۸ یک ۲۰۶ خریداری کرده اید , پس این مورد یک اتفاق معمولی نیست که راحت از یادتان برورد و می توان از آن برای ساخت یک پسورد کمک گرفت : علی در سال ۱۳۸۸ یک ۲۰۶ خرید

یک پسورد قوی ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ , اعداد و نمادها و علائم مختلف روی کیبورد است .

پسورد ما به این صورت میشود :

.A@1388 buy206 حدس زدن این پسورد کار هر هکری نیست مگر شخصی آشنا مثل یک دوست بسیار صمیمی داشته باشید که به نحوه ساخت رمز شما آشنا باشد . نوع کلمات و نماد ها میتوانید متفاوت استفاده شود , در بین کلمه buy و ۱۳۸۸ فاصله وجود دارد . در آخر پسورد بهتر است از فاصله استفاده شود .

بعضی از سایتها فاصله را قبول ندارد  که به جای آن میتوانید از یک نماد استفاده کرد.

یک مثال دیگر : من و حمید در سال ۱۳۹۳ به ماسوله رفتیم . مطمئنا شما سفر خود با دوست خود را فراموش نخواهید کرد .

پسورد میتواند به این شکل باشد :

I&H@ 1393tm که اصل متن به این صورت میشود :  I & hamid at 1393 travel masooleh متن  انگلیسی به صورتی نوشته شده که در ذهن شما ساده باشد بدون رعایت اصول و قواعد .

در سایت  https://howsecureismypassword.net  شما میتوانید کیفیت رمز خود را مشاهده کنید .

در یک بررسی که سال گذشته در فیسبوک انجام دادیم با استفاده از یک صفحه ورود جعلی و دامنه نزدیک به فیسبوک از هر ۱۰ ایرانی که تبلیغ سایت را برای آنها ایمیل کرده بودیم ۴ نفر به تبلیغات دروغین اعتماد کرده و به سایت لاگین کردند و به راحتی ایمیل و پسورد خود را برای ورود به فیسبوک جعلی وارد کردند . اکثر پسوردها یا عدد بودند یا بخشی از اسم و شماره تلفن یا شماره شناسنامه فرد و متاسفانه خانمها بدترین پسوردها را انتخاب کرده بودند . و بدتر از همه اینکه بیشتر موارد پسورد فیسبوک آنها با پسورد ایمیل آنها یکی بود . ۴ روز زمان برد تا این صفحه قلابی از طرف مرورگر شناسایی شود و هنگام ورود به آن به کاربر اخطار دهد که این صفحه امکان دارد اطلاعات شما را سرقت کند . که در این مدت اندک نزدیک به ۱۰۰ اکانت فیسبوک با تبلیغ کم هک شدند . نرم افزارهایی نیز در اینترنت وجود دارد که توانایی ساخت پسورد به تعداد بسیاز زیاد و تست آنها بر روی اکانت شما را دارند تا بتواند به صورت تصادفی پسورد شما را پیدا کند  , برای همین باید پسوردهایی انتخاب کردکه احتمال حدس زدن آنها بسیار کم باشد . مثلا یکی از اکانت ها دارای پسورد sara1393  بود بنظر شما کیفیت این پسورد چقدر است ؟ این پسورد را در سایت بالا قرار دادیم و نتیجه بسیار جالب بود , در تصویر زیر می توانید نتیجه را مشاهده کنید :

چگونه یک پسورد قوی برای حساب های اینترنتی خود بسازیم ؟

در تست دوم پسورد اولی که از طریق اتفاقات روزمره ساخته بودیم و بخشی از خاطرات ما بود را به این سایت دادیم و نتیجه خیلی متفاوت با تست قبلی بود :

چگونه یک پسورد قوی برای حساب های اینترنتی خود بسازیم ؟

با توجه به دو تست بالا تصمیم با خود شما است که برای ساخت یک پسورد خوب کمی وقت بگذارید یا از پسوردهایی استفاده کنید که با دانستن مقدار کمی از خصوصیات اخلاقی و اطلاعات شخصی شما براحتی قابل حدس باشد .پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.