فضا نوردی طی حدود ۱ سال اقامتش در ایستگاه فضایی ۵ سانتی متر قد کشید

دانشمندان ناسا بعد از مطالعه بر روی دو فضا نورد دوقلو که یکی از آنها حدود ۱ سال را در ایستگاه فضایی بین المللی مستقر بود،متوجه شدند که برادری که ۱ سال را در فضا گذزانده دچار ۵ سانت افزایش قد گردیده است.

دانشمندان ناسا طی انجام مطالعات روی دو فضانورد دوقولو، با اعزام یکی از آنها به ایستگاه فضایی بین المللی، به بررسی نظریه ی اثرات احتمالی سفر بلند مدت فضایی روی بدن انسان اغقدام نمودند ، دانشمندان با انتخاب مارک و اسکات کلی دو برادر دوقولو و فرستادن اسکات به ایستگاه فضایی بین المللی بمدت ۳۴۲ روز و نگه داری مارک روی زمین به انجام آزمایشات روی تغییرات بر بدن این دو برادر دوقلوی فضانورد پرداختند.
آزمایش مذکور که در حدود یک سال طول کشید با ارسال نمونه های خون از فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی و قیاس آن با نمونه خون برادر وی در زمین انجام می شد.
در جریان این آزمایشات، ۱۰ آزمایش شاخص روی این دو فضانورد انجام شد که ۶ مورد آن در خصوص تغییر سلولی در نتیجه ی نیروی جاذبه پایین در فضا، مواجهه با سطح بالای تششعات و دیگر تغییرات مرتبط با فضا و همچنین اثرات محیط فضا در پیر شدن سلولی بدن، تغییرات ژنتیکی و دستگاه ایمنی بدن در سفرهای بلند مدت فضایی بوده است.
طبق آزمایشات انجام گرفته ،یکی از اولین تغییرات بوجود آمده در فضانورد هنگام بازگشت به زمین رشد ۵ سانتیمتری قد وی نسبت به برادر خود در طول ۳۴۲ روز اقامت در ایستگاه فضایی بین المللی می باشد.
اندرو فینبرگ دانشمند دانشکده ی پزشکی دانشگاه جان هاپکینز قبل از سفر  این فضانورد اذعان داشته است که با توجه به این مسئله که این آزمایشات تنها روی یک نمونه انجام گرفته اند تمام تغییرات صورت گرفته نمی تواند مستقیما به سفر بلند مدت این فضانورد منتسب شود و به همین دلیل این آزمایشات نمی تواند به عنوان سندی علمی تلقی گردد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.