تاسیس نیروگاه خورشیدی ۵۰ مگاواتی در زاهدان با همکاری اسپانیا

عبدالرضا صمیمی معاون توسعه فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در نشستی خبری امروز از راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی با قدرت۵۰ مگاوات در زاهدان خبر داد و افزود: این طرح با همکاری یک شرکت اسپانیایی و یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی،در زاهدان اجرا خواهد شد.

صمیمی با تاکید بر این که زمینه انتقال فناوری نیروگاه خورشیدی به کشور آماده شده است  اضافه کرد: با همکاری‌هایی که میان ایران و اتحادیه اروپا انجام شده است، نیروگاهی خورشیدی ۵۰ مگاواتی  با همکاری یک شرکت دانش بنیان ایرانی و یک شرکت خصوصی از کشور اسپانیا و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی در زاهدان راه‌اندازی خواهد شد.

صمیمی گفت قرارداد این طرح به امضای ایران و کشور اسپانیا رسیده است،و افزود:هم اکنون  مطالعات امکان سنجی پروژه راه‌اندازی این نیروگاه خورشیدی در زاهدان در دستور کار قرار گرفته است.

وی بومی‌سازی این فناوری را از برنامه‌های سازمان بعد از انتقال فناوری دانست وتشریح کرد: در این طرح سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به عنوان مشاور در کنار شرکت دانش بنیان ایرانی قرار دارد.

صمیمی با بیان اینکه این نیروگاه، بزرگترین نیروگاه خورشیدی از نوع فتوولتائیک در کشور خواهد بود، یاد آور شد: دانشگاه سیستان و بلوچستان، با کمک خیرین زمینه ایجاد یک شرکت دانشگاهی را  فراهم کرده و این شرکت، نیمی از هزینه های احداث این نیروگاه را از طریق کمک های مردمی و اوقاف و سایر اعتبارات دیگر تامین خواهد کرد و ۵۰ درصد از هزینه نیز از توسط طرف اسپانیایی تامینخواهد شد.

وی در پایان گفت:اجرای این پروژه در انتقال فناوری انرژی های تجدیدپذیر به کشورمان، نقش کلیدی دارد و این پروژه برای ما اهمیت زیادی دارد که از دانش فنی حاصل از آن برای پیشرفت در پروژه های مشابه و بومی سازی این تکنولوژی در ایراناستفاده نماییم.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.