کلاهی در نشست خبری رونمایی از بیانیه ۱۴ تشکل صنعتی خطاب به رئیس جمهور ایران پیرامون «چالش تامین مواد اولیه صنایع تکمیلی ایران»: سیاست های فعلی کشور را به سوی خام فروشی بیشتر سوق می دهد

رئیس سندیکای صنعت برق کشور گفت: اصلی ترین راه برون رفت اقتصاد از رکود، توسعه صادرات است و اگر می خواهیم تحریک صادرات و ایجاد تقاضای برون مرزی اتفاق بیفتد، باید به تقویت زنجیره ارزش افزوده و تکمیل زنجیره تولید بپردازیم.

alireza-kolahi1

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی کافه دانش، نشست خبری و رونمایی از بیانیه ۱۴ تشکل صنعتی خطاب به رئیس جمهور ایران، جهت تعادل تامین و زنجیره ارزش در صنایع بالا دستی و پایین دستی و ارائه پیشنهاد و درخواست تشکلها در خصوص تشکل کارگروه ویژه زنجیره تامین در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور، «چالش تامین مواد اولیه صنایع تکمیلی  ایران»، صبح امروز شنبه ۴ دی ماه ۹۵، با حضور اعضای این تشکلهای صنعتی و جمعی از اصحاب رسانه، در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.

در ابتدا یادآوری می شود: اجرای ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید و اولویت قرار دادن صنایع و زنجیره ارزش افزوده داخلی با لغو معافیت مالیاتی صادرات مواد خام و در صورت نیاز اخذ عوارض و استفاده از منابع حاصله در راستای تشویق صادرات محصولات نهایی و با ارزش افزوده و اشتغال زایی بالا، اجرایی شدن مواد ۲ و ۳ قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار در حوزه سیاست گذاری برای مواد اولیه و صنایع پایین دستی و استفاده از ظرفیت های اتاق بازرگانی و تشکل های ذیربط، اصلاح تعرفه واردات مواد اولیه و کاهش آن به حداقل ممکن برای ایجاد فضای رقابتی در حوزه مواد اولیه با توجه به انحصاری بودن بسیاری از صنایع مادر و برخوردار بودن آنها از یارانه های گوناگون، اجرایی شدن آیین نامه های متعدد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر لزوم اعطای تخفیف پنج درصدی بر قیمت های صادراتی برای صنایع بومی کشور و انجام صادرات شرکت های بالادستی صرفا از طریق رینگ صادراتی بورس کالای ایران به منظور ایجاد شفافیت در قیمت و نحوه صادرات مواد اولیه، مهمترین خواسته های اعضاء و تشکل های صنعتی را در این نامه تشکیل می دهد.

بنا به این گزارش، در نشست خبری صبح امروز، نمایندگان این ۱۴ تشکل صنعتی، کلیه مطالبات خود را پیرامون «عدم تامین مواد اولیه این صنایع»، در قالب بیانیه‌ای خطاب به رئیس جمهور اعلام نمودند و خواستار جلوگیری از ارزان فروشی مواد اولیه صادراتی مورد نیاز در داخل کشور شدند.

kolahi

علیرضا کلاهی، رئیس سندیکای صنعت برق کشور

علیرضا کلاهی، رئیس سندیکای صنعت برق کشور، در ابتدای این نشست خبری گفت: عدم تامین مواد اولیه صنایع داخلی و خام فروشی این مواد به مشتریان خارجی، مخالف اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی که بر تشویق بخش خصوصی واقعی و واحدهای کوچک و متوسط تولیدی و صنعتی اشاره دارد، اظهار داشت: سیاست های فعلی، کشور را به سوی خام فروشی بیشتر سوق می دهد.

b7af3b2d_9065_4202_8a5e_062818866652_552x999

رئیس سندیکای صنعت برق کشور، افزود: در ۱۰ سال گذشته با شعار مبارزه با رانت و آزادسازی قیمت ها، امتیازهای زیادی از صنایع کشور سلب شد.

 
کلاهی، بیان داشت: در حالی که خام فروشی در جهان با حاشیه سود دو تا سه درصد همراه است اما در ایران حاشیه ۲۰ تا ۳۰ درصدی دارد و رانت ها به سمت صنایع مادر و بالادستی متمرکز شده است.

 
وی اظهار کرد: با اینکه صنایع پایین دستی حلقه اصلی زنجیره تامین و تولید بوده و اقتصاد و اشتغال واقعی را شکل می دهند، اما میلیاردها دلار در قالب امتیازات معدنی، گاز، برق و آب ارزان به صنایع بالادستی منتقل می شود.

e7de92e2582fa80ad21e61567c6d6c51

 

رئیس سندیکای صنعت برق کشور، ادامه داد: بطور نمونه شرکت فولاد مبارکه اصفهان و پتروشیمی ها از اختلاف نرخ گاز مورد استفاده به ترتیب ۱٫۳ میلیارد دلار و ۳۰۰ میلیون دلار یارانه و صنایع آلومنیوم ایران در ازای هر کیلوگرم تولید خود ۴۰ سنت یارانه برق دریافت می کنند.

 
کلاهی ادامه داد: در حوزه صنایع مس و به رغم دریافت یارانه های زیاد انرژی و مواد اولیه، در مقاطعی مس ۲۷ درصد بیش از قیمت های جهانی در بازار داخل عرضه شده و این صنایع بالادستی یک رفتار سوداگرانه و یکطرفه با مشتریان در پیش گرفته اند.

 
وی با اشاره به رتبه هفتاد و دوم اقتصاد ایران، خاطر نشان کرد: با این وجود، رتبه های بازارهای سرمایه، زنجیره تامین تولید و فضای کسب و کار ایران بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ در بین کشورهای جهان است.

 
رئیس سندیکای صنعت برق کشور، با اشاره به سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، یادآوری کرد: در این سیاست ها بر تشویق بخش خصوصی واقعی و واحدهای کوچک و متوسط تولیدی و صنعتی تاکید شده است، اما سیاست های موجود کشور را به سمت خام فروشی بیشتر سوق می دهد؛ به طوری که اکثر مواد اولیه موجود کشور با قیمتی پایین تر از قیمت های جهانی روانه بازارهای بین المللی می شود.

 
کلاهی، ادامه داد: یکی از دلایل افزایش شدت مصرف انرژی در کشور، تمرکز بر صنایع بالادستی اقتصاد می باشد.

وی افزود: این صنایع به مواد اولیه و مصرف انرژی بالا نیاز دارند.

 
رئیس سندیکای صنعت برق کشور، بیان داشت: صنایع مادر و بالادستی با صرف هزینه های زیاد و دسترسی راحت به مقامات و مسوولان، اهداف خود را به پیش می برند و بر این اساس، خواستار در پیش گرفته شدن سیاست های منطقی و توزیع عادلانه همه منابع کشور هستیم.
281625

 

کلاهی، با اشاره به رونمایی از بیانیه تشکل های صنعتی خطاب به رییس جمهوری، تصریح کرد: این بیانیه برای تعادل زنجیره تامین و زنجیره ارزش در صنایع بالادستی و پایین دستی و ارایه درخواست تشکل ها درخصوص تشکیل کارگروه ویژه زنجیره تامین در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور تهیه شده و مطالبه ای آنی و فوری برای کمک به وضعیت فعلی است و هیچ نیازی به قانونگذاری ندارد.
وی خاطرنشان کرد: برای دوره زمانی بلندمدت، نیازمند یک نهاد تنظیم کننده رگولاتوری برای نظارت هستیم تا رانت ها و امتیازات صنایع مادر و بالادستی را محاسبه کند.

رئیس سندیکای صنعت برق کشور، تاکید کرد: در صورت تحقق این مهم، قیمت واقعی برای مصرف کنندگان کاهش می یابد و صادرات واقعی با ارزش افزوده بالا شکل می گیرد.

635973560405497776
کلاهی، در پایان سخنان خود گفت: اصلی ترین راه برون رفت اقتصاد از رکود، توسعه صادرات است و اگر می خواهیم تحریک صادرات و ایجاد تقاضای برون مرزی اتفاق بیفتد، باید به تقویت زنجیره ارزش افزوده و تکمیل زنجیره تولید بپردازیم.

r_8_140713151006-400x175

 

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.