نوابی در نشست خبری با اصحاب رسانه: حمایت از تولید داخلی نباید به زیان مصرف کننده باشد و این موضوع را وزارت جهاد کشاورزی باید بداند

مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: با مدیریت بانک مرکزی و اقتصادیون دولت، نرخ ارز مدیریت می‌شود، تا بهانه‌ای نباشد، برای اینکه برخی با هر تکانه ی کوچکی بخواهند سودی کسب نمایند.

1479563304-contentimages-2399

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی کافه دانش، نشست خبری محمود نوابی، معاون وزیر صنعت و معدن و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، صبح امروز یکشنبه ۱۲ دی ماه ۹۵، با حضور جمعی از اصحاب رسانه، در محل وزارت، صنعت و معدن و تجارت برگزار شد.

%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%a8%d9%8a_1_4373

 

محمود نوابی، معاون وزیر صنعت و معدن و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان

محمود نوابی، معاون وزیر صنعت و معدن و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، در ابتدای این نشست خبری، در مورد افزایش ۲ تا ۶ میلیون تومانی قیمت خودروهای وارداتی بعد از گرانی اخیر دلار گفت: خودروهای وارداتی که قبل از گرانی دلار ثبت سفارش انجام شده و یا خودروهایی که در راه هستند، تا به کشور وارد شود، قطعا اعتقادی به افزایش قیمت نداریم و این موضوع تضییع حق مصرف کننده و قابل رسیدگی است.

وی اظهار داشت: البته با مدیریت بانک مرکزی و اقتصادیون دولت، نرخ ارز مدیریت می‌شود، تا بهانه‌ای نباشد، برای اینکه برخی با هر تکانه کوچکی بخواهند سودی کسب کنند.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، در مورد گران شدن تا ۲۰ هزار تومان در هر کیلو گوشت قرمز گفت: در سال ۹۱ برمبنای قانون تمرکز بخشی از وظایف بازرگانی در حوزه صنعت و معدن به وزارت جهاد کشاورزی محول شد و بنابراین تامین و صادرات فرآورده‌های کشاورزی از جمله گوشت قرمز به عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

نوابی تصریح کرد: نرخ گوشت قرمز در بازار متصل به نرخ عرضه دام است و باید دید عرضه دام به چه قیمتی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه با رصدهای انجام شده با این نتیجه دست یافته‌ایم که عرضه دام زنده کافی نیست، بیان داشت: بنابراین اگر جاهایی لازم است، باید با واردات کاهش تولیدات داخلی جبران شود.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، بیان داشت: اگر تقاضا بیش از عرضه باشد، یک گرانی طبیعی به وجود می‌آید و قطعا این گرانی گرانفروشی نخواهد بود.

hemayat

نوابی تصریح کرد: حمایت از تولید داخلی نباید به زیان مصرف کننده باشد و این موضوع را وزارت جهاد کشاورزی باید بداند.

وی بیان کرد: نمونه این گرانی را در ابتدای امسال در بازار شکر مشاهده کردیم، زیرا میزان مصرف و واردات این کالا مشخص است، اما با تاخیر سه ماهه وزارت جهاد کشاورزی در واردات این کالا گرانی آن در بازار مشاهده شد.

مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، درمورد قیمت روغن گفت: در مورد روغن از سال ۹۲ افزایش قیمت نداشتیم، در حالی که واحدهای تولیدی درخواست افزایش قیمت داده بودند.

نوابی، بیان داشت: با درخواست انجمن روغن به کارگروه تنظیم بازار موضوع افزایش قیمت مورد بررسی قرار گرفت و کارگروه تنظیم بازار که زیر مجموعه ستاد هدفمندی یارانه‌ها است، با افزایش حداکثر ۹ درصدی آن موافقت کرد.

وی در مورد افزایش قیمت خرید شیر خام از دامداران گفت: متاسفانه واحدهای لبنی به تعهدی کمه داده بودند، مبنی بر اینکه قیمت شیر خام را هر کیلو صد تومان افزایش دهند و سپس ۶ درصد کالای تولیدیشان را گران کنند، عمل نکردند.

معاون وزیر صنعت و معدن تصریح کرد: برای ۹ واحد لبنی سال گذشته به دلیل اینکه بدون افزایش قیمت خرید شیر خام از دامداران در کالای تولیدی‌شان افزایش قیمت داده بودند پرونده تشکیل شد و پرونده آنها به تعزیرات ارسال شد.

images

 

مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، در پایان سخنان خود، در مورد بحث قاچاق گفت: در ۸ ماهه ابتدای امسال در حوزه بازرسی ۱۲ درصد، در حوزه تشکیل پرونده ۹ درصد و در حوزه کشف ریالی ۴۸۷ درصد سازمان حمایت نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

image634882239495178750

 

سید داوود موسوی، عضو هیات مدیره و معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت

سید داوود موسوی، عضو هیات مدیره و معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت، در ادامه این نشست خبری گفت: ما در بحث تامین گوشت قرمز احساس خطر کردیم.

وی بیان داشت: علی‌رغم اینکه صادرات دام زنده آزاد است، اما افزایش قیمت ارز هم به انگیزه صادرات می‌افزاید.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت گفت: آمارها نشان می‌دهد ۲٫۲ درصد در صادرات دام زنده نسبت به سال گذشته افزایش داشته‌ایم و با رقم افزایش قیمت ارز این افزایش می‌تواند به ۵ درصد هم برسد.

موسوی، تصریح کرد: اعتقاد ما این است که در عرضه دام زنده مشکل وجود دارد و اگر به موقع تامین شود می‌تواند قیمت‌ها را پایین بیاورد.

وی در ادامه گفت: در سازمان حمایت همواره امر نظارت صورت می‌گیرد و حتی برای تنظیم بازار گزارش‌های مربوطه قبل از وقوع بحران به سازمان‌های مربوطه ارسال می‌شود.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت بیان داشت: نمونه آن در بحث شکر صورت گرفت و قبل از گرانی شکر کمبود آن را به وزارت جهاد کشاورزی اطلاع داده بودیم و مدارک آن اکنون موجود است.

موسوی، درمورد گرانی کره نیز اظهار داشت: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قبل از گران شدن این کالا این موضوع را متذکر شده بودیم که با توجه به بهای تمام شده و نرخ تعرفه با معضل گرانی کره مواجه می‌شویم.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی واحدهای تولیدی بی‌دقتی کردند و قیمت جدید را بر محصولات تولیدی‌شان درج کردند.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت بیان داشت: در این مورد سازمان حمایت هشدارهای لازم را به تولیدکنندگان داده است و آنها موظف به برگرداندن قیمت‌ها به قبل هستند و در مواردی که این اقدام صورت نگرفته و واحدهای تولیدی قیمت‌شان را به قیمت قبل باز نگردانند، از سازمان تعزیرات حکومتی کمک گرفته‌ایم.

موسوی، تصریح کرد: براساس مجوز در سال ۹۳ حداکثر قیمت برای کره صد گرمی ۲۵۰۰ تومان است.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت، در پایان سخنان خود بیان داشت: در هر صورت مانمی‌خواهیم وظایفمان را نفی کنیم، ولی در بحث تامین ما به عنوان سازمان حمایت نمی‌توانیم کاری انجام دهیم و فقط گزارشات مربوطه را به سازمان‌های مربوطه ارائه می‌دهیم.

253228_446پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.