مهندس حاج ‌رسولی‌ها در نشست خبری با اصحاب رسانه: رکود حاکم بر پروژه‌های آبی ناشی از شرایط اقتصادی کشور است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در حال حاضر ۲۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب حجم آب پشت سدها بوده است که نسبت به سال گذشته حدود ۹ درصد کاهش داشته است.

isu-vzre-abof-94-13_1

 

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی کافه دانش، نشست خبری مهندس محمد حاج ‌رسولی‌ها، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، صبح امروز دوشنبه ۱۳ دی ماه ۹۵، با حضور جمعی از اصحاب رسانه، در سالن جلسات شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد.

148077043440707400

 

مهندس محمد حاج ‌رسولی‌ها، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران

مهندس محمد حاج ‌رسولی‌ها، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، در ابتدای این نشست خبری، آخرین وضعیت مخازن سدهای کشور را ۲۳ میلیاردو ۳۰۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: این میزان نسبت به سال گذشته در همین زمان، با ۹ درصد کاهش روبرو بوده است.

 
وی ادامه داد: اگر ۴۸ سال رتبه بارندگی را مبنا قرار دهیم، تا این لحظه رتبه دوم را به لحاظ بارندگی در ۴۸ سال گذشته دارا هستیم و دهمین سال است که بارندگی ما نسبت به میانگین دراز مدت از کاهش برخوردار است.

 
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، یاد آور شد: ممکن است در برخی سدهای کشور با ۱ تا ۲ درصد ورودی آب بیشتر مواجه باشیم ولی در مجموع در اکثر سدهای کشور، شاهد کاهش ورودی آب نسبت به سال گذشته بوده ایم.

مهندس حاج ‌رسولی‌ها افزود: ورودی ۵ سد استان تهران شامل سدهای، لار، طالقان، کرج، ‌لتیان و ماملو نیز در سال جاری ۱۵۱ میلیون متر مکعب بوده که در مقایسه با سال گذشته ۲۹ درصد کاهش داشته است.

 
وی تصریح کرد: سدهای حوضه خلیج فارس و دریای عمان نیز از ورودی ۳ میلیاردو ۳۴۲ میلیون متر مکعب برخوردار بودند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۳۶ درصد کاهش ورودی آب داشتند.

1329724860big

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، پیرامون اینکه آیا کارهای مطالعاتی برای توقف ساخت برخی سدها به پایان رسیده و یا اینکه قرار بود انجام برخی سدها کاهش یابد، این اقدام صورت گرفت یا خیر؟ گفت: به طور کلی ۱۲۸ سد بزرگ در ردیف اجرایی قرار داشت که از این تعداد ۵ سد کشور در حوضه دریاچه ارومیه متوقف شد.

مهندس حاج ‌رسولی‌ها افزود: از این تعداد حدود ۳۷ سد قرار شد با سرعت پایین‌تری پیش برود. یعنی مبانی آنها را قرار شد که تغییر بدهیم و احجام و ظرفیت این سدها قرار شد که کاهش یابد.

وی بیان داشت: حجم قابل تنظیم این ۳۷ سد ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب بود که با این بازنگری و تعقیب در مبانی آنها ۵۰۰ میلیون متر مکعب از حجم این سدها کم شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، در مورد رکود حاکم بر پروژه‌های آبی گفت: رکود حاکم بر پروژه‌های آبی ناشی از شرایط اقتصادی کشور است، بنابراین پروژه‌های آبی که کار ساخت آنها شروع شده و زخمی شده است، به طور کلی ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است.

مهندس حاج ‌رسولی‌ها افزود: برای اتمام این پروژه‌های نیمه تمام سالانه ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

4889819_305

 

وی پیرامون اینکه طرح تعادل‌ بخشی آب‌های زیرزمینی، در چه استان‌هایی آغاز شده است، گفت: طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی تقریبا در تمام استان‌ها شروع شده است، اعتباری که برای این طرح برای سال جاری در نظر گرفته شده است ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است، اما تاکنون هیچ وجهی برای این طرح تخصیص پیدا نکرده است و این طرح عمدتا از منابع داخلی شرکت‌های آب منطقه‌ای استفاده شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، بیان داشت: تاکنون ۱۵۰ میلیارد تومان برای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی هزینه شده است.

مهندس حاج ‌رسولی‌ها افزود: قرار است با اجرای این طرح تا پایان برنامه ششم ۱۱ میلیارد مترمکعب آب از کاهش از برداشت سفره‌های زیرزمینی صورت بگیرد.

وی ادامه داد: با آغاز اجرای طرح تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی تاکنون ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیون مترمکعب توانسته‌ایم، کاهش مصرف آب داشته باشیم که ۵۰ درصد این عدد با مسدود کردن چاه‌ها و ۵۰ درصد ناشی از کنترل اضافه برداشت‌ها بوده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، خاطرنشان کرد: تعداد چا‌ههایی که مجهز به کنترل شده‌اند حدود ۵۴ هزار حلقه بوده است.

wrm

مهندس حاج ‌رسولی‌ها، در مورد حجم آب پشت سدها نیز گفت: در حال حاضر ۲۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب حجم آب پشت سدها بوده است که نسبت به سال گذشته حدود ۹ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به میزان بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال جاری اذعان داشت: میزان بارش ها در حوضه آبریز ارومیه در مقایسه با متوسط بلند مدت از ۴ درصد افزایش بارش برخوردار بوده ولی حوضه های آبریز مرزی شرق و قره قوم با بیشترین کاهش بارش، ۹۵ درصد روبرو بودند؛ بطوریکه در حوضه آبریز شرق فقط یک تا دو میلیمتر بارندگی داشتیم.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، ادامه داد: حوضه های آبریز خلیج فارس و دریای عمان در مقایسه با مدت مشابه در بلندمدت ۳۷ درصد و حوضه آبریز فلات مرکزی ۳۴ درصد کاهش بارش داشته اند.

139505271617429768410144

مهندس حاج ‌رسولی‌ها، در پایان سخنان خود، میزان ورودی آب به مخازن سدها را در سال آبی جاری ۵ میلیاردو ۹۶۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: این میزان ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد کاهش داشته، ولی به دلیل نیاز کشاورزی برای کشت پائیزه خروجی سدها نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته و ۷٫۵ میلیارد متر مکعب آب از سدهای کشور خارج شده است.

image634509892137490203پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.