محسنی در نشست خبری تشریح روش بوک بیلدینگ «ثبت سفارش»: روش جدید عرضه اولیه سهام «ثبت سفارش» به کار گرفته می شود/ شرکت «مبین وان کیش بزودی در فرابورس عرضه می شود

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس گفت: عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ، یک روش استاندارد در همه بورس‌ها به شمار می رود و سبب نزدیکی قیمت‌های عرضه اولیه به قیمت‌های واقعی سهام می شود.

96648_438

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی کافه دانش، نشست خبری تشریح روش بوک بیلدینگ «ثبت سفارش»، ظهر امروز شنبه ۱۸ دی ماه ۹۵، با حضور افسانه اروجی مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس ایران، بهنام محسنی معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس و جمعی از اصحاب رسانه، در محل ساختمان فرابورس ایران برگزار شد.

636130799939146700

 

بهنام محسنی، معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس

بهنام محسنی، معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس، در ابتدای این نشست خبری گفت: فردا روش جدید عرضه اولیه سهام (ثبت سفارش) به کار گرفته می شود.

وی تصریح کرد: با روش جدید، از رفتارهای هیجانی خریداران در عرضه های اولیه سهام جدید، جلوگیری می شود.

13940309145019465543

 

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس، افزود: عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ، یک روش استاندارد در همه بورس‌ها به شمار می رود و سبب نزدیکی قیمت‌های عرضه اولیه به قیمت‌های واقعی سهام می شود.

 
محسنی، به جزئیات روش جدید اشاره کرد و بیان داشت: در دوره ثبت سفارش سهام برای اعمال تعهد، یک کف سفارش یا کف دامنه برای هر متعهد وجود دارد که نباید بیش از پنج درصد باشد، همچنین در دوره ثبت سفارش مواردی از قبیل حجم، قیمت سفارش و اسامی متقاضیان خرید برای هیچکس قابل دسترسی نیست.

 
وی یادآور شد: در این روش از عرضه‌ اولیه، امکان یک بار بازنگری داده شده ‌است و می‌توان دامنه قیمت تعیین‌شده را اصلاح کرد.

 
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس، ادامه داد: چنانچه عرضه اولیه انجام نشود باید آن را به زمان دیگری موکول کرد و کارگزاران موظف هستند در دوره زمانی تعیین‌شده، نسبت به ثبت سفارش‌ ها اقدام کنند.

محسنی افزود: در روش ثبت سفارش، یک زمان دو ساعته در نظر گرفته شده است در حالی که در روش کنونی، همه سفارش ها در یک لحظه (حدود یک ثانیه) ثبت می شد که مشکلاتی را ایجاد می کرد.

showimage-aspx
وی اظهار داشت: در روش ثبت سفارش، اولویت زمانی ورود سفارش وجود ندارد و اولویت‌ها براساس قیمت تعیین می شود، اما در روش کنونی یا حراج، براساس اولویت زمانی و اولویت قیمتی، خرید انجام می شود.

 
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس، بیان کرد: در روش ثبت سفارش برای هر عرضه، یک مدیر عرضه تعیین خواهد شد که براساس وضعیت شرکت، مدیر عرضه باید پیش از آن که ثبت سفارش آغاز شود، آنها را مشخص کند.

 
محسنی، با بیان اینکه بزرگ ‌ترین مزیت روش ثبت سفارش، فراهم شدن امکان ارزیابی سهام است، افزود: از مزیت های این روش این است که سفارش متقاضیان نمایش داده نمی‌شود که این موضوع کمک می‌کند تا افراد به سمت ارزیابی سهام بروند.

1395022110023556291053
وی با بیان اینکه فردا ۱۰ درصد شرکت «پاکدیس» به این روش، عرضه می شود، گفت: در روش جدید، همه فعالان بازار از معامله‌گران آنلاین که در سمت تقاضای عرضه اولیه قرار دارند هم‌ زمان ورود سفارش را انجام می‌دهند و مانند روش پیشین، محدودیتی برای افراد نخواهد بود.

302168_614
گفتنی است، در بخشی از این نشست خبری، نشست معرفی مربوط به عرضه یک شرکت جدید در بازار سرمایه کشور برگزار شد. بر این اساس قرار است شرکت «مبین وان کیش»، فعال در زمینه فناوری اطلاعات، بزودی در فرابورس عرضه شود. این شرکت در ۱۳ شهریورماه امسال در بازار دوم فرابورس پذیرش و پس از کسب همه شرایط لازم به‌عنوان یکصد و چهل و ششمین نماد معاملاتی در فهرست نرخ‌های فرابورس درج شده است.

635960732999901597پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.