زرویی نصرآباد در نشست خبری نهمین جشنواره طنز سوره: موتور محرکه زندگی انسانی نشاط است/ در طول این سالها از تعریف جشنواره فاصله گرفته ایم و عملا در ایران جشنواره برگزار نمی‌شود!

دبیر هنری نهمین جشنواره طنز سوره گفت: هدف از برگزاری این جشنواره کشف استعدادها در زمینه طنز و پس از آن آموزش و معرفی آنها به فضای رسانه‌ ای کشور است.

139510191556062919647954

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی – کتاب و ادبیات کافه دانش، نشست خبری نهمین جشنواره طنز سوره، عصر امروز یکشنبه ۱۹ دی ماه ۹۵، با حضور حامد رهنما مدیرعامل موسسه سپهر سوره هنر، ابوالفضل زرویی نصرآباد دبیر هنری جشنواره و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن زنده یاد امیرحسین فردی برگزار شد.

up_43f91586482bced218395b69a4d7797e

 

ابوالفضل زرویی نصرآباد، دبیر نهمین جشنواره طنز سوره

ابوالفضل زرویی نصرآباد، دبیر نهمین جشنواره طنز سوره، در ابتدای این نشست حبری گفت: زندگی بدون نشاط معنا ندارد. موتور محرکه زندگی انسانی نشاط است؛ اما معمولا به اشتباه نشاط با خنده یکی دانسته می شود، در صورتی که به باور من نشاط امری است قلبی و طنز هنری.

وی در ادامه، ضمن بیان اینکه ۲۴ دی سال ۶۳ صابری برای اولین بار دو کلمه حرف حساب را منتشر کرد، توضیح داد: جشنواره امسال همزمان با سالگرد انتشار نخستین شماره از ستون دو کلمه حرف حساب در روزنامه اطلاعات برگزار می شود. این ستون در شرایطی نوشته و منتشر می شد که فضای کشور تحت تاثیر دوران جنگ و ناامنی حاصل از آن بود، دولت هم تحت تاثیر فضای کشور توقع انتقاد نداشت و از سویی کوچکترین نقد به معنای زیرسوال بردن نظام عنوان می‌شد، در چنین فضایی بود که آقای صابری شروع به نوشتن طنز انتقادی کرد و شخصیت های سیاسی را در آثارش به نوعی وارد می کرد که باعث ایجاد وجد و نشاط ملی در میان مردم شد و می شود از آن به عنوان یک معجزه یاد کرد.

%d9%86%d9%87%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%ac%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b7%d9%86%d8%b2-%d8%b3%d9%88%d8%b1%d9%87

 

دبیر نهمین جشنواره طنز سوره، بیان داشت: هدف از برگزاری این جشنواره کشف استعدادها در زمینه طنز و پس از آن آموزش و معرفی آنها به فضای رسانه‌ ای کشور است.

زرویی نصرآباد، ادامه داد: باید تحمل حضور استعدادهای جوان را داشته باشیم و اجازه بدهیم کار کنند. اگر همه نشریات کشور بر اساس آمارهای موجود هر تعدادشان بخواهند یک صفحه طنز داشته باشند ما هنوز به این تعداد طنزنویس نداریم به همین خاطر نباید نگران فعالیت طنزپردازان بود و باید از حضور جوانان در این عرصه استقبال کرد.

وی با تذکر اینکه امروز از تعریف جشنواره فاصله گرفته ایم، گفت: معتقدم در طول این سالها از تعریف جشنواره فاصله گرفته ایم و عملا در ایران جشنواره برگزار نمی‌شود و جشنواره فجر هم به دلیل این تنگناها اینگونه است. اما اگر بگوییم مسابقه و یا مجموعه‌ای از استعدادها بر سر موضوعی ذوق آزمایی می‌کنند در این حد هم باعث نشاط جمعی در برخی گروه‌ها می‌شود.

69919380_74996344bbfdb

 

دبیر نهمین جشنواره طنز سوره، در پایان سخنان خود اظهار داشت: ۲ هزار و ۶۷ اثر به دبیرخانه جشنواره از سراسر کشور واصل شده است که ۱۸۴۰ اثر مربوط به بخش آزاد و ۲۲۷ اثر مربوط به بخش ویژه یعنی اقتصاد مقاومتی است. در بخش نثر ۳۴۳ اثر، نظم ۵۸۹ اثر، داستان کوتاه ۳۷۸ اثر، مقالات پژوهشی ۳۷ اثر، عکس ۳۴۹ اثر، کاریکاتور ۳۳۷ اثر، استندآپ کمدی ۳۴ اثر واصل شده است.

13951019155605259647954

 

حامد رهنما، مدیرعامل موسسه سپهر سوره هنر

حامد رهنما، مدیرعامل موسسه سپهر سوره هنر، در ادامه این نشست خبری، پیرامون رویکرد این جشنواره اظهار داشت: سعی ما این است که کار جشنواره بعد از برگزاری مراسم اختتامیه به اتمام نرسد. به همین دلیل طی مذاکراتی که با سازمان زیباسازی، صدا و سیما و سایر مجموعه‌هایی که ظرفیت‌های رسانه‌ای داشته‌اند، آثار برگزیده در آینده از سوی این مجموعه‌ها به نمایش درخواهد آمد تا تمام مردم از آن‌ها بهره ببرند.

وی ادامه داد: رویکرد این جشنواره، کشف استعدادهایی است که می‌توانند رفته رفته جای اساتیدی که دیگر حرف‌هایشان را در طول سال‌های فعالیت حرفه‌ای خود زده‌اند، بگیرند. این امر، به هر حال یک واقعیت است و به آن نیاز داریم.

مدیرعامل موسسه سپهر سوره هنر، درباره تاریخ برگزاری جشنواره نیز اظهار داشت: «نهمین دوره از جشنواره طنز سوره، ۲۹ اردیبهشت‌ماه فراخوان داد و تا ۱۵ آذر، مهلت برای ارسال آثار وجود داشت. در این فاصله، مجموعا ۲ هزار و ۶۷ اصر در گرایش‌های شعر، نظم، داستان‌کوتاه، انیمیشن، کاریکاتور، مقاله و استندآپ‌کمدی به دبیرخانه ارسال شده که ۲۲۷ اثر از این آثار، در بخش ویژه جشنواره که به موضوع اقتصاد مقاومتی اختصاص دارد، ارائه شده‌اند.

رهنما، خاطرنشان کرد: با آغاز به کار گالری های عکس و کاریکاتور در حوزه هنری شروع و روز بیست و ششم دی ماه با گردهمایی بزرگ طنزپردازان کشور در تالار اندیشه حوزه هنری به کار خود پایان می دهند.

139510191556051819647954

 

وی در پایان سخنان خود، درباره برگزاری کارگاه‌ها نیز اظهار داشت: ما کارگاه‌هایی را برای استعدادهای جوان در حوزه طنز در نظر گرفته‌ایم که فیلم این کارگاه‌ها نیز در فضای مجازی منتشر خواهند شد.»

tanzhoze2016-588x0

گفتنی است، نهمین جشنواره طنز سوره در روزهای ۲۵ و ۲۶ دی ماه سالجاری، در حوزه هنری برگزار می‌شود. اختتامیه ساعت ۱۸ روز ۲۶ دی ماه در تالار اندیشه با اجرای داریوش کاردان برپا می‌ گردد.

tanzsoureh-588x0

 

 

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.