رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران: هزینه دندان‌پزشکی بالا نیست بلکه درآمد مردم پایین است/ بیمه‌ها برای حل مشکل باید وارد گود شوند

کافه دانش: رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، با اشاره به مبحث بیمه‌ها در حوزه دندان‌پزشکی گفت: بیمه‌های تکمیلی امروز ایمپلنت را تحت پوشش قرارداده‌اند، اما بطور کلی برای حل مشکلات دندان مردم باید بیمه‌ها وارد شوند. طیف وسیعی از مردم نمی‌توانند مشکلات دهان و دندان خود را حل کنند، چرا که توانایی لازم مالی در این زمینه را ندارند.

shahnizadeh

به گزارش روابط عمومی، دکتر باقر شهنی‌زاده رئیس انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران، در آستانه برگزاری کنگره علمی سالیانه انجمن  دندانپزشکان  عمومی ایران گفت: در انجمن دندان‌پزشکی عمومی ایران ۱۳ انجمن تخصصی با گرایش‌های مختلف دندانپپزشکی داریم.

وی در مورد یازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپپزشکان عمومی ایران که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود گفت: این کنگره در تاریخ ۲۱ الی ۲۴ دی‌ماه برگزار می‌شود.

رئیس انجمن دندانپپزشکان عمومی ایران در مورد وظیفه این انجمن گفت: وظیفه ما آموزش علم دندان‌پزشکی به فارغ‌التحصیلان حوزه دندان‌پزشکی است. این انجمن بزرگترین طیف دندان‌پزشکان کشور را که دندان‌پزشکان عمومی کشور هستند، پوشش می‌دهد.

وی با گلایه از تجاری‌سازی بحث آموزش در حوزه دندانپپزشکی گفت: یکی از معضلات حوزه کاری ما این است که عده‌ای از همکاران ما تجاری‌سازی را با‌ بحث آموزش خلط کرده‌اند. یعنی آمده‌اند آموزش خود را فدای کار تجاری کرده‌اند، بدین ترتیب که وقتی می‌خواهند جنس خاصی را بفروشند، آن‌را می‌اورند و آموزش می‌دهند تا بتوانند آن‌را بفروشند. اما رسالت انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران این است که آموزش را جدای کار تجاری انجام دهد. اینکه شرکت‌های تجاری می‌آیند کار تجاری انجام می‌دهند کار درستی نیست. شرکت‌های تجاری نباید به بهانه معرفی کالایشان وارد کار آموزش بشوند.

shahnizadeh1

 

شهنی‌زاده با اشاره به مبحث بیمه‌ها در حوزه دندان‌پزشکی گفت: بیمه‌های تکمیلی امروز ایمپلنت را تحت پوشش قرارداده‌اند، اما بطور کلی برای حل مشکلات دندان مردم باید بیمه‌ها وارد شوند. طیف وسیعی از مردم نمی‌توانند مشکلات دهان و دندان خود را حل کنند، چرا که توانایی لازم مالی در این زمینه را ندارند. من معتقدم هزینه دندان‌پزشکی بالا نیست بلکه این درآمد مردم است که پایین است. ما در عرصه دندان‌پزشکی در سال‌های اخیر افزایش قیمت نداشته‌ایم چرا که کشش آن میان مردم وجود ندارد.

وی در ادامه با معرفی علل سرطان‌های حوزه دهان گفت: استفاده از ناس، تابش اشعه خورشید در برخی مناطق، نگهداشتن سیگار بر روی لب، پک محکم زدن به سیگار، همه و همه می‌تواند باعث سرطان دهان شود.

رئیس انجمن دندانپپزشکان عمومی ایران در مورد خمیردندان‌های سفیدکننده که در رسانه‌های مختلف تبلیغ می‌شوند گفت: بجای استفاده از خمیردندان سفیدکننده باید به فکر جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها باشیم چرا که پوسیدگی است که باعث از بین رفتن سفیدی دندان‌ها می‌شود.

slideigda-jpg__thumbnail-231x510

 

در ادامه دکتر پارسا آتش‌رزم با اشاره به هزینه‌های بالای پروتزهای مبتنی بر ایمپلت گفت: در کشور حدود ۵ الی ۶ میلیون نفر داریم که دچار بی‌دندانی کامل هستند. پروتزهای مبتنی بر ایمپلنت بدلیل هزینه‌های بالایی که دارند متاسفانه نمی‌توانند همه‌گیر باشند. حتی در کشوری مثل آمریکا حداکثر ۱۰% مردم می‌توانند این نوع پروتز را انجام دهند، باید توجه داشت که پروتزها هم مثل خود دندان‌ها نیاز به مسائل بهداشتی و نگهداری‌های خاص خود دارند. همچنین باید دانست که درمان‌های مبتنی بر ایمپلنت باید تا ۵ سال هر سال یکبار رادیگرافی شود تا استخوان آسیب نبیند.

دبیر علمی یازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در آستان برگزاری این کنگره  گفت: موضوع کنگره امسال  دندانپپزشکی دیجیتال، اصول، کارایی و محدودیت‌ها می‌باشد. علت استفاده از دندانپزشکی دیجیتال افزایش سرعت و دقت در دندان‌پزشکی است. در این کنگره آخرین فناوری‌های دندان‌پزشکی دیجیتال در تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به دندان بررسی خواهد شد. در این کنگره استفاده از اسکنرها برای قالبگیری و نرم‌افزارها در طراحی و ساخت ارائه خواهد شد.

آتش‌رزم در مورد سایر برنامه‌های کنگره اظهار داشت: یک سمپوزیسم یک روزه در مورد لیزر و کاربردهای آن، یک سمینار یک روزه در مورد سرامیک‌ها و نقش مهم آن در بازسازی و زیباسازی دندان‌ها خواهیم داشت. یک سمینار در مورد پروتزهای دندانی نیز خواهیم داشت. پروتزهای دندانی به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند و آن دسته که از دهان خارج می‌شوند جزء پروتزهای متحرک محسوب می‌شوند.

دبیر علمی یازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: عمر قابل قبول برای روکش‌های دندانی ۵ الی ۶ سال است که البته به نحوه نگهداری و اینکه آیا درمان دیگری بر روی آن دندان انجام شده است یا نه بستگی دارد.

11th-congress-jpg__thumbnail-231x510

 

در ادامه دکتر لیلا عطایی با انتقاد از تبلیغات تلویزیونی در مورد خمیردندان‌های سفیدکننده گفت: این تبلیغات متاسفانه یک امر اشتباه را رواج می‌دهد. خمیردندان‌هایی که ادعا می‌شود سفیدکننده است حتی در برخی موارد باعث حساس کردن دندان‌ها می‌شود، بصورتی‌که در برخی موارد آسیب‌های طولانی مدت را به دندان‌های افراد وارد کرده است.

دکتر لیلا عطایی دندانپپزشک عمومی در حوزه زیبایی در نشست خبری یازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپپزشکان عمومی ایران گفت: زیباسازی دندن‌ها اخیرا بین مردم ما رایج شده است. در فضای مجازی تبلیغاتی دیده می‌شود که بدون تراش، دندان‌ها را زیبا کنیم و چرا که اگر دندان تراش بخورد فاجعه درست می‌کند، اما برخی دیگر می‌گویند اگر دندان را تراش ندهیم لثه آسیب می‌بیند، لذا یکی از محورهای کنگره چالش بین این دو نگرش خواهد بود. البته اینکه اصلا زیباسازی دندان را انجام بدهیم یا نه، خود یک بحث مفصل دیگر است، اما اگر بخواهیم زیباسازی انجام بدهیم از چه روشی استفاده کنیم بهتر است در درجه بعدی مطرح می‌شود.

عطایی با انتقاد از تبلیغات تلویزیونی در مورد خمیردندان‌های سفیدکننده گفت: این تبلیغات متاسفانه یک امر اشتباه را رواج می‌دهد. خمیردندان‌هایی که ادعا می‌شود سفیدکننده است حتی در برخی موارد باعث حساس کردن دندان‌ها می‌شود، بصورتی‌که در برخی موارد آسیب‌های طولانی مدت را به دندان‌های افراد وارد کرده است.

igda_top

 

گفتنی است، یازدهمین کنگره سالانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با محوریت  دیجیتال؛ اصول، کارایی و محدودیت ها ۲۱ تا ۲۴ دی ماه با حضور متخصصان و محققان در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود.

telgramپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.