دکتر قبادی در نشست خبری اختتامیه دومین کنگره شعر حجاب و عفاف(مستور): ماموریت ما هموار کردن مسیر فرهنگسازی است/ تقوای داخلی و پرهیزگاری خود به خود مانع از پرداختن به موضوعات غیرمتعارف خواهد شد

دبیر کارگروه مد و لباس کشور گفت: مدل و لباس زمینه‌های گسترده‌ای دارد و فرهنگسازی نیازمند تلاش و عمل است و کنگره شعر عفاف و حجاب گامی در فرهنگ‌سازی نوع پوشش است.

1953782

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی کافه دانش، نشست خبری اختتامیه دومین کنگره شعر حجاب و عفاف(مستور)، توسط کارگروه ساماندهی مد و لباس، صبح امروز دوشنبه ۱۳ دی ماه ۹۵، با حضور دکتر حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس کشور، سید حمیدرضا برقعی دبیر دومین کنگره شعر حجاب و عفاف و جمعی از اصحاب رسانه، در ساختمان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

53494_635580360901783173_m

 

دکتر حمید قبادی، دبیر کارگروه مد و لباس کشور

دکتر حمید قبادی، دبیر کارگروه مد و لباس کشور، در ابتدای این نشست خبری گفت: امروز شاهد توجه بیشتر به موضوع مد و لباس و حجاب و عفاف هستیم. مسئله‌ای که به صورت گسترده با آحاد جامعه در ارتباط است.

وی ادامه داد: کارگروه مد و لباس در تلاش است تا سیاست تغییر مفاهیم را دنبال کند بنابراین فعالان و دست‌اندرکاران این حوزه باید مورد صیانت فکری و نظری قرار گیرند.

13950517000537_photoa

 

دبیر کارگروه مد و لباس کشور، در ادامه همچنین گفت: بسیاری سوال کردند چرا از شعر برای فرهنگ‌ سازی عفاف استفاده کرده‌اید. اگر می‌خواهیم سبک پوششی خاصی را در جامعه نهادینه کنیم باید شرایط فکری جامعه را توسعه دهیم تا رفتار عفیفانه در جامعه گسترش پیدا کند. تقوای داخلی و پرهیزگاری خود به خود مانع از پرداختن به موضوعات غیرمتعارف خواهد شد سابقه تاریخی ما نشان می‌دهد شعر سرآمد حوزه‌های ادبی دیگر به ماندگاری موضوعات مختلف کمک کرده است.

دکتر قبادی، پیرامون برگزاری این کنگره گفت: پیشنهاد برگزاری جشنواره شعر عفاف و حجاب کاملاً غیردولتی و از سوی چهره‌های فرهنگی بوده است. این موضوع به صورت خودجوش انجام شده و دولت تنها از آن حمایت کرده است.

%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa%d8%aa%d8%ae%d8%b5%d8%b5%db%8c%d8%a8%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%b4%d8%a7%d8%b9%d8%b1%d9%88%db%8c%da%98%d9%87%d8%af%d9%88%d9%85%db%8c%d9%86%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1

 

وی ادامه داد: امسال شاهد افزایش ۳۰ درصدی آثار ارسالی به دبیرخانه بوده‌ایم و تعداد قابل توجهی از شعرا به این موضوع پرداخته‌اند و این نشانگر افزایش دغدغه در بین ادبیان و شاعران جامعه است. در این جشنواره اتفاقات خوبی ازجمله تولید موسیقی و سرود افتاد.

دبیر کارگروه مد و لباس کشور تصریح کرد: در تلاشیم باب نمایشنامه و فیلمنامه را در این موضوع باز کنیم. ماموریت ما هموار کردن مسیر فرهنگسازی است. مدل و لباس زمینه‌های گسترده‌ای دارد و فرهنگسازی نیازمند تلاش و عمل است و کنگره شعر عفاف و حجاب گامی در فرهنگ‌سازی نوع پوشش است.

دکتر قبادی، با اشاره به تاثیر مثبت حضور برقعی در این جشنواره گفت: به عنوان یک کارشناس فرهنگی باید بگویم بسیاری از کنگره‌هایی که در سال دو رقمی خود هستند نتوانسته‌اند به وسعت و کیفیت کنگره حجاب و عفاف دست پیدا کنند و این حاصل حضور یک شاعر در مقام دبیری جشنواره است.

35774_728

 

دبیر کارگروه مد و لباس کشور، در پایان سخنان خود، آثار رسیده در حوزه کودک و نوجوان را بسیار قوی خواند و گفت: به دنبال این هستیم تا بخشی از اشعار رسیده در حوزه کودک و نوجوان به دبیرخانه را وارد کتاب‌های درسی کنیم.

jamnewsimage10171950

 

سید حمیدرضا برقعی، دبیر دومین کنگره شعر حجاب و عفاف

سید حمیدرضا برقعی، دبیر دومین کنگره شعر حجاب و عفاف، در ادامه این نشست خبری گفت: امسال، نزدیک به ۲ هزار اثر به دبیرخانه رسید و نکته قابل توجه پیشرفت کیفی آثار رسیده در قیاس با سال گذشته بود. ما در مرحله نخست به غربالگری شعرها پرداختیم. در دومین و سومین مرحله هم شعرهایی را برای انتشار آماده کردیم و داوری نهایی را انجام دادیم.

وی اعضای هیئت داوران را معرفی کرد و اظهار داشت: محمود پوروهاب بخش کودک، حمیدرضا شکارسری، شعر سپید و نیمایی، محمدعلی مجاهدی، سعید بیابانکی و اسماعیل امینی شعر کلاسیک و جواد محمدزمانی و محمدجواد شرافت داوری بخش سرود و ترانه و نوحه را برعهده داشتند.

دبیر دومین کنگره شعر حجاب و عفاف، بیان داشت: توجه ویژه دومین کنگره شعر عفاف و حجاب به بخش سرود و نغمات آئینی، دریافت و انتخاب حجم قابل قبولی از آثار رسیده در بخش‌های شعر کلاسیک، سپید و نیمایی و کودک و نوجوان، انتخاب حدود ۶۰۰ اثر برای مرحله دوم داوری از میان آثار دریافتی و نبود کیفیت قابل قبول در بخش طنز شعر عفاف و حجاب، می توان در این دوره اشاره کرد.

865987cd1e221f017e3279e6c231ceba1446586867

 

برقعی، از اجرای شعر برگزیده نخستین دوره کنگره و اجرای آن به شکل ترانه از سوی حجت اشرف ‌زاده خبر داد و گفت: شعر برگزیده دوره قبل، اثری از رضا نیکوکار بود که مقررشد توسط حجت اشرف‌زاده خوانده شده و در مراسم اختتامیه کنگره اجرا شود.

وی درباره کمیت آثار برگزیده و معرفی در مراسم اختتامیه نیز گفت: قرار است در این مراسم، ۶ اثر به عنوان آثار برگزیده و ۶ اثر شایسته تقدیر شوند. همچنین حضور عنصر عاطفه در این دوره از کنگره، چررنگ تر از دوره قبل است و شعرها، بیش از این که کوششی باشند جوششی هستند.

دبیر دومین کنگره شعر حجاب و عفاف، پیرامون اینکه چرا در این کنگره از وجود شاعران زن به عنوان داور وعضو شورای سیاست گذاری بهره گرفته نشده، گفت: ما براین باوریم که موضوع حجاب و عفاف تنها به بانوان تعلق ندارد. از این رو نیمی از برگزیدگان ما زن و نیمی مرد هستند. ضمن این که همزمان با میلاد حضرت معصومه(س)، ۵۰ نفر از بانوان شاعر را دعوت کردیم و از آنها خواستیم تا شعرخوانی کنند.

2243937

 

برقعی، در پایان سخنان خود، توجه به شاعران را مهم تر از هر چیز دیگر دانست و گفت: سال گذشته، مجموعه اشعار برگزیده منتشر و اسماعل آذر یک برنامه مشاعره تلویزیونی را به شعر حجاب و عفاف اختصاص داد. همچنین شعرهای برگزیده در قالب کتاب منتشر و در نمایشگاه عرضه شد. امسال هم سه سرود و یک ترانه بر مبنای اشعار برگزیده ساخته می شود و همه اینها حرکت در جهت کاربردی کردن کنگره شعر حجاب و عفاف و ترویج این فرهنگ است.

photo_2016-08-02_11-08-37-1

 

گفتنی است، اختتامیه دومین کنگره عفاف و حجاب (مستور)، روز سه ‌شنبه ۱۴ دی ماه ۹۵، از ساعت ۱۵ الی ۱۷، در تالار رودکی تهران برگزار خواهد شد.

تهیه خبر: هاشم رحیمی

photo_2016-08-02_11-08-37پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.