دکتر حسینی : کمیت و کیفیت مجموعه اقدامات بخش کاردرمانی در جایگاه این رشته تاثیرگذار است

کافه دانش: رییس مرکز امور هیات علمی و دبیرخانه جذب وزارت بهداشت، و رییس دپارتمان کاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مراسم افتتاحیه کنگره کاردرمانی ایران، کمیت و کیفیت مجموعه اقدامات بخش کاردرمانی را در جایگاه این رشته تاثیرگذار دانست.

photo_2016-12-23_21-59-27

به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر سیدعلی حسینی شاخص کمیت را یکی از محورهای توسعه معرفی کرد و گفت: مسلما جایگاه رشته ای که خدمت دهندگان آن صدهزار نفر است با جامعه ای که ارائه دهندگان خدمات آن ، ۲۰ هزار نفر است ، متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه جایگاه رشته کاردرمانی ، به مجموعه اقداماتی که تک تک ما انجام می دهیم ، برمی گردد افزود: شاید برخی افراد می گویند که رشته کاردرمانی هنوز برای بخشی از جامعه شناخته شده نیست ، اما بخشی از این مساله به کمیت ما برمی گردد و نیروهای کاردرمانگر در جامعه ما آنقدر زیاد نیستند که قابل ارزیابی با دیگر رشته ها که از قدمت و تعداد بسیار بیشتری برخوردارند، باشد.

وی گفت، مهمتر از کمیت ، کیفیت خدمات کاردرمانی است که اگر بخوبی خدمت ارائه بشود ، این رشته بهتر در جامعه شناخته می شود.

دکتر حسینی افزود: به تازگی وزارت بهداشت و وزارت رفاه ، جایگاه علمی و خدماتی رشته های توانبخشی ، از جمله ” کاردرمانی ” را مورد توجه قرار داده و اعلام کرده اند که آمادگی دارند تا ۲۷ بسته مربوط به راهنمای خدمات کاردرمانی را مورد بررسی و تصویب قرار داده و در شورایعالی بیمه، جهت تحت پوشش قرار دادن خدمات این رشته ، مطرح کنند.

وی با اشاره به اینکه در تمام دنیا ، هزینه زیادی بابت خدمات توانبخشی به مردم تحمیل می شود، اظهارداشت: هرچه وضعیت اقتصادی کشور دچار نوسان شود ، در تحت پوشش قرار دادن بخشی از خدمات توانبخشی تاثیر گذار است.

رییس بیست و یکمین کنگره کاردرمانی ایران همچنین افزود: مجموعه فعالیت هایی که طی سالهای اخیر توسط کاردرمانگران ارائه شد ، حرکت رو به جلو بوده و سبب تقویت این رشته شده است.

دکتر حسینی تاکید کرد: پرداختن به اینکه کاردرمانی به جد می تواند در خانه ، مدرسه و محل کار، ورود پیدا کند تا مشارکت جدی خدمت گیرندگان ما را توسعه بدهد ، نشان می دهد که این فعالیت های ما ، جواب داده است.

وی در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرد که فعالیت های تخصصی برگرفته از علم کاردرمانی گسترش یابد و اگر تداخلی در برخی مواقع با بعضی از رشته ها بوجود می آید ، می توان آن را مدیریت کرد تا خدمت گیرندگان بیشترین بهره را از خدمات ببرند.

tm-aspx

 

رییس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران: کاردرمانی ، ترکیب دانش و هنر است

رییس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در مراسم افتتاحیه کنگره کاردرمانی ایران گفت : تمام هنر کاردرمانگر بطور خاص ، در دستانش است که علم کاردرمانی ، برای دستیابی به این هنر کسب می شود.

دکتر ” ابراهیمی ” افزود: این رشته وابسته به تکنولوژی و مسایل تلفیقی دیگر نیست یا بسیار کم است و حرفه ای است که سبب می شود تا فرد کم توان به زندگی برگردد و از داشته های او استفاده می کند تا بتواند به زندگی مستقلی با توجه به توانمندیهایش برسد.

وی در عین حال یادآوری کرد: متخصصان توانبخشی در بسیاری از مواقع محدود هستند و باید فعالیت ما به این سمت برود که در حیطه بستر و با توجه به شرایط بیمار ، خدمات ارائه شود ، وگرنه علاوه بر اینکه هزینه زیادی را به بیمار تحمیل می کند ، تاثیر لازم را بر بیمار نخواهد داشت.

وی تاکید کرد که یکی از هنرهای کاردرمانگر ، یافتن مشکل در بیمار است تا براساس آن بتواند اقدام کند و بهترین نتیجه را بگیرد.

وی نگاه کاردرمانگران امروز را با کارشناسان ده سال پیش ، متفاوت دانست و افزود: آنقدر این رشته رشد داشته که باید این کنگره ها و نشست های علمی گسترش یابد.

رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران در بخش دیگری از سخنانش ، ورود دکتر سیدعلی حسینی متخصص کاردرمانی به مجموعه مسئولان وزارت بهداشت را باعث افتخار و فرصت خوبی برای کاردرمانگران ذکر کرد و گفت : بواسطه ایشان ، نظر مقام وزارت بهداشت مبنی بر جلوگیری از ورود افراد غیر کاردرمان بویژه کارشناسان تربیت بدنی ، به حرفه کاردرمانی ، اجرایی خواهد شد.

دکتر ابراهیمی به تمامی کاردرمانگران توصیه کرد که آنچه حق مردم ماست و شایسته آن هستیم در رشته خود بیاموزیم ، رشد و ارتقا پیدا کنیم و از تمام پتانسیلی که در کشور است ، بخوبی استفاده کنیم.

بیست و یکمین کنگره کاردرمانی ایران ، از امروز ( اول دی ماه جاری) با حضور متخصصان ، کارشناسان و دانشجویان رشته کاردرمانی و رشته های مرتبط ، در سالن اجتماعات شهید احمدی روشن دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آغاز به کار کرد.

کنگره کاردرمانی که برای کاردرمانگران شرکت کننده دارای ۱۵ امتیاز بازآموزی است ، با شعار ” کاردرمانی ، تلفیق و مشارکت در جامعه ” ، تازه ترین یافته های علم کاردرمانی را در جهت توانمندسازی افراد کم توان برای حضور آنان در جامعه و در کنار افراد عادی را ارائه می دهد.

محورهایی مانند ” مداخله کاردرمانی مبتنی بر شبکه ، کاردرمانی در اختلالات روانی و اجتماعی ، کاردرمانی و سرطان ، کاردرمانی و اعتیاد ، کاردرمانی و سالمندان ، توانبخشی مبتنی بر جامعه ، توانبخشی حرفه ای ” در این کنگره سه روزه مطرح خواهد شد.

“مدلهای جدید در کاردرمانی ، طب مکمل برای کاردرمانی ، اخلاق حرفه ای ، پزشکی قانونی و پیشگیری از بروز ناتوانی در کودکان و بزرگسالان “، از جمله رویکردهای نوین کنگره کاردرمانی است.

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

تهیه و تنظیم عکس : صحت – قنبری

 

 

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.