اسلامی در نشست خبری یازدهمین همایش سراسری اتحادیه صادر کنندگان: نام اتحادیه و هدف آن بهتر شدن صادرات کشور است/ دولت باید تکلیف را مشخص کند اگر صادرات خوب است چرا حمایتی از صادر کننده صورت نمی گیرد؟

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران گفت: طبق آمار ۹ ماهه گمرک در سال جاری حدود ۱۴ میلیارد دلار در حوزه پتروشیمی و فرآورده های نفتی صادرات انجام شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۶ درصد رشد را از نظر حجم تجربه کرده است.

img_2415

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی – نفت و انرژی کافه دانش، نشست خبری یازدهمین همایش سراسری اتحادیه صادر کنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران، صبح امروز یکشنبه ۱۹ دی ماه ۹۵، با حضور عباسعلی اسلامی نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران، محمد تاجیک عضو هیئت مدیره اتحادیه و جمعی از اصحاب رسانه، در محل سالن جلسات اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران برگزار شد.

 
عباسعلی اسلامی، نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران

عباسعلی اسلامی، نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران، در ابتدای این نشست خبری گفت: نام اتحادیه و هدف آن بهتر شدن صادرات کشور است؛ اما قوانین و مقرراتی که بتواند صادرات را تصویب کند دیده نمی‌شود و به نظر من دولت باید تکلیف را مشخص کند، اگر صادرات خوب است، چرا حمایتی از صادرکننده صورت نمی گیرد؟

%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%86%d9%81%d8%aa%db%8c

 

وی افزود: در بحث مشوق های صادراتی تسهیل و رفع موانع تولید تنها حرف زده شده و اقدامات چشمگیری صورت نگرفته است.

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران، پیرامون میزان صادرات فرآورده های نفتی گفت: طبق آمار ۹ ماهه گمرک در سال جاری حدود ۱۴ میلیارد دلار در حوزه پتروشیمی و فرآورده های نفتی صادرات انجام شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۶ درصد رشد را از نظر حجم تجربه کرده است.

tccimir_950506_44992

 

اسلامی افزود: به ‌طور کلی به غیر از میعانات گازی حجم صادرات ۹ ماهه ۱۱ درصد رشد داشته است. البته صادرات از نظر تناژ افزایش داشته است، اما از نظر دلاری کاهش داشته است.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: علت اینکه صادرات از نظر ارزش دلاری رشد بسزایی نداشته، کاهش قیمت نفت و به تبع آن فرآورده های نفتی طی سال های گذشته است.

img_2396

 

محمد تاجیک، عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران

محمد تاجیک، عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران، در ادامه این نشست خبری، پیرامون آخرین وضعیت فعالیت صادرکنندگان گفت: دولت به درستی از صادر کنندگان حمایت نکرده و نتوانسته آنطور که باید زمینه توسعه این بخش را فراهم کند.

104588_712
وی افزود: مصداق بارز موارد مذکور اجرای ناصحیح برنامه های پنج ساله و سیاست های کلی اصل ۴۴ است بطوریکه نفوذ دولتی ها در شرکت های خصوصی به حدی زیاد می شود که دیگر نمیتوان نام شرکت خصوصی را روی آن مجموعه گذاشت.

این عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران، اذعان داشت: همچنین وجود قوانین محصور کننده و پیچیده مانع دیگری بر توسعه فعالیت های صادراتی فرآورده های نفتی شده است، بطوریکه نه سرمایه گذاران و نه تولیدکنندگان نمی توانند با اطمینان در این بازار ها فعالیت کنند.

638301_134

 

تاجیک، یادآور شد: نوسانات روزانه نرخ ارز و سرکوب ناگهانی آن نه تنها ریسک سرمایه گذاری خارجی را افزایش داده بلکه تولید را نیز دچار مشکل کرده است، چراکه به سبب بی ثباتی بازار تامین کننده خوراک و تولید کننده از استرس ناشی از زیان های احتمالی فعالیت خود را تا حد چشمگیری کاهش داده اند.

وی در پایان سخنان خود، با اشاره به نوسانات قیمتی بازار بویژه نرخ خوراک اظهار داشت: بازار جهانی تغییرات گسترده در قیمت محصولات پتروشیمی را پذیرا نیست، اما بازار ظرفیت تغییر قیمت در حوزه نفت را دارا است؛برهمین اساس تمام توجه دولت باید بر ایجاد ثبات در زنجیره مزبور که شامل بازار ارز و خوراک می شود را معطوف کند.
638310_461
گفتنی است، یازدهمین همایش سراسری صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران، یک شنبه ۲۷ دی ماه سالجاری، با شعار برنامه ششم، پیشران رونق اقتصادی، در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود.

1460453446672_opex950124-th4پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.