واکنش اردوغان به آمریکا:شریک خود را انتخاب کنید.

اردوغان با اشاره به مخالفت مجلس ترکیه برای صدور مجوز به دولت حزب عدالت در ماجرای لشکرکشی آمریکا به عراق توضیح داده است: اگر  ماه مارس به دولت اجازه یاعزام نیرو به عراق داده می شد، ترکیه در میز مذاکره بود و وضعیت عراق اکنون این چنین نمی شد.
او با خطا توصیف کردن تصمیم مجلساین کشور تصریح کرد:  نمیخواهیم اشتباهی را که در عراق کردیم،در سوریه مرتکب شویم.
اردوغان گفت: در آن زمان جرج بوش رئیس جمهور آمریکا از وی برای مشارکت ترکیه در نیروی اعزامی به عراق درخواست کمککرده بود که  در مجلس با مخالفت نمایندگان حزب عدالت و توسعه مجوز اعزام نیرو به عراق صدور نیافت.
وی اضافه کرد: البته بعدا زمانی نخست وزیر شدم و مجوز اعزام نیرو به عراق از مجلس گرفته شد که دیگر دیر بود و دوستان کرد عراقی با ورود ارتش ترکیه به منطقه مخالف بودند.
رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به اینکه آیا در کشور سوریه، در مقابل عمل انجام شده قرار گرفتیم؟ گفت: به زودی با تشکیل یک جلسه ی امنیتی موضوع را مورد ارزیابی قرار می دهیم؛ در سوریه تا یک حدی وضعیت تحمل می شود؛ ترکیه مجبور به حفظ حساسیت های خود در سوریه می باشد؛ حریم هوایی ترکیه صرف حریم هوایی این کشور نیست، در عین حال حریم هوایی ناتو نیز محسوب می شود.! ناتو نیز باید گام هایی را بر دارد.
اردوغان گفت: همه چیزها را نمی توان گفت، ولی ترکیه به موقع اقدام مقتضی را انجام خواهد داد؛ ترکیه با تمام قوا خود را برای مقابله با همه احتمالات آماده می کند.
اردوغان در خصوص دیدار نماینده  اوباما رئیس جمهوری آمریکا با مسوولان پ.ی.د، نیز اظهار کرد: از نظر ترکیه پ.ک.ک و پ.ی.د. یکی است و هر دو  تروریستی هستند.
وی با انتقاد از آمریکا گفت: ما چطور به آمریکا اعتماد کنیم؛  شریک آمریکا، ترکیه است یا تروریست های در کوبانی؟
اردوغان با ادعای اینکه آمریکا بالاخره به چرایی اصرار های ترکیه در خصوص تشکیل منطقه امن در داخل خاک سوریه، رسیده است،گفت: ترکیه هم اکنون  با تشدید حملات روسیه و نیروهای دولتی سوریه در حلب با موج جدیدی از پناهجویان سوری روبرو است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.