راهنمای خرید دوربین DSLR تا قیمت ۱/۵ میلیون تومان (تاریخ:۲۹/۲/۱۳۹۴)

دوربین های DSLR در محدوده قیمت ۱/۵ میلیون تومان به عنوان دوربین های سطح مبتدی شناخته میشوند , اصولا دوربین های سطح مبتدی و حرفه ای کراپ دار در کیفیت خروجی عکس با لنز کیت ( ۱۸-۵۵ ) چندان تفاوت فاحشی با یکدیگر ندارند , بیشترین چیزی که در این مدل دوربین ها بر روی کیفیت خروجی عکس تاثیر دارد لنز است که هرچه پول بیشتر بدهید کیفیت بهتری دریافت میکنید .

هنگام خرید دوربین دیجیتال در بازار ایران حتما متوجه شده اید که  ۲ مارک کانن و نیکون بیشترین محبوبیت را بین عکاسان دارند.

در این مطلب نیز دو دوربین nikon D5200 و canon 600D که در محدوده قیمت ۱/۵ میلیون تومان هستند را بررسی میکنیم .

اینکه کدام مارک بهتر است بیشتر سلیقه ای است و دلیل اصلی برای انتخاب دوربین در بین حرفه‌ای‌ها کلکسیون لنز آنها است , مثلا اگر فردی ۳ لنز کانن دارد مطمئنا برای خرید دوربین جدید در نیکون جستجو نمیکند به این دلیل که قیمت لنز در بعضی مواقع از خود دوربین گرانتر است .

راهنمای خرید دوربین DSLR تا قیمت 1/5 میلیون تومان (تاریخ:29/2/1394)

از نظر ابعاد دوربین کانن بزرگتر و سنگین تر است .

بدنه دوربین نیکون کلا فرم کلاسیک تری نسبت به کانن دارد و کانن اسپورت تر و به قول معروف خوش دست تر است .

در ادمه مطلب از نام بردن کامل مدل دوربین خودداری میکنیم و فقط از اسم کانن و نیکون استفاده میکنیم.

هر دو مدل ضد آب نیستند و مقاومت زیادی در مقابل گردو خاک نیز ندارند اما به این معنی نیست که با یک نم باران یا یک غبار دوربین خراب میشود , در کل بهتر است هنگام عکاسی در باران و کویر از کاور استفاده کنید .

راهنمای خرید دوربین DSLR تا قیمت 1/5 میلیون تومان (تاریخ:29/2/1394)

نوع حسگر هر دو دوربین cmos است و پردازند تصور کانن Digic 4  و نیکون Expeed 3 است که هر دو پردازنده اختصاصی و ساخت خود شرکت ها هستند . البته ورژن های جدید این پردازند ها تولید شده است و هر دو پردازنده به نوعی قدیمی شده اند.

پردازند تصور کانن Digic 4  و نیکون Expeed 3

 

پردازند تصور کانن Digic 4  و نیکون Expeed 3

دقت حسگر در کانن ۱۸ مگاپیکسل و در نیکون ۲۴ مگاپیکسل است که واقعا دلیل ۲۴ مگاپیکسل در نیکون را نفهمیدیم , چون رقم ۱۸مگاپیکسل برای این رده دوربین کافی است . بهر حال میتوان گفت چون ما رقم بالاتر را نشانه بهتر بودن میدانیم پس نیکون در این قسمت بهتر است.

دقت حسگر در کانن 18 مگاپیکسل و در نیکون 24 مگاپیکسل است که واقعا دلیل 24 مگاپیکسل در نیکون منطقی نیست

در عکس زیر میتوانید تفاوت ابعاد حسگر دوربین های کامپکت و APS-C ( کراپ دار ) و فول فریم را ببینید , هرچه ابعاد حسگر بزرگتر باشد کیفیت عکس نیز بیشتر است .

تفاوت ابعاد حسگر دوربین های کامپکت و APS-C ( کراپ دار ) و فول فریم را ببینید

سرعت شاتر هر دو دوربین ۱/۴۰۰۰ است و حداقل سرعت نیز ۳۰ ثانیه , زمان سنج خودکار ۲ تا ۱۰ ثانیه برای کانن و ۲ تا ۲۰ ثانیه برای نیکون که برتری محسوب نمیشود .

حداقل حساسیت در کانن ۱۰۰ و در نیکون ۲۰۰ و حداکثر هر دو دوربین ۱۲۸۰۰ است که در بخش حداقل حساسیت کانن بهتر است .

ایزو اتوماتیک هر ۲ دوربین از ۱۰۰ شروع میشود و در کانن تا ۱۲۸۰۰ و در نیکون تا ۲۵۶۰۰ میرسد که در این بخش نیکون بهتر است .

راهنمای خرید دوربین DSLR تا قیمت 1/5 میلیون تومان (تاریخ:29/2/1394)

در عکاسی پیاپی کانن با ۳٫۷ فریم بر ثانیه و نیکون با ۵ فریم بر ثانیه خیلی بهتر از کانن عمل میکند و در حد دوربین های گران قیمت ظاهر شده است .

در بخش نور هر دو دوربین فلاش بالاجهنده دارند و اصولا این مدل فلش کارایی چندانی ندارد , مگر از پخش کننده نور استفاده کنید که در آن حالت عکس های پرتره ای که میگیرید خیلی زیباتر میشوند , برای پخش کردن نور از یک آینه جیبی معمولی هم میتوانید استفاده کنید , آینه را با زاویه مقابل فلاش بگیرید که نور آن را به سمت عقب و کمی رو به بالا پرتاب کند .

هر دو دوربین قابلیت تشخیص چهره دارند و در کانن قابلیت تشخصی لبخند نیز وجود دارد که چندان کارایی ندارد و برتری محسوب نمیشود .

راهنمای خرید دوربین DSLR تا قیمت 1/5 میلیون تومان (تاریخ:29/2/1394)

صفحه نمایش هر دو دوربین ۳ اینچی است و قابلیت چرخش دارد که خیلی کاربردی است , دقت صفحه نمایش کانن بیشتر از نیکون است که باز هم چندان این اختلاف محسوس نیست .

چشمی هر دو دوربین ۹۵%  میدان دید را پوشش میدهند , یعنی وقتی عکس میگیرید و بعد نگاه میکنید کادر شما دقیق از آب در نیامده چون همیشه کادر عکس شما ۵% بزرگتر از چیزی میشود که در چشمی مشاهده کرده اید.

هر دو دوربین خروجی usd , hdmi و خروجی تلوزیون دارند و در کانن خروجی PictBridge نیز وجود دارد که در نیکون نیست اما این خروجی واقعا کاربرد خیلی کمی دارد و برای اتصال مستقیم به پرینتر و چاپ مستقیم عکس استفاده میشود که اصولا در ایران شاید ۹۹% از اما هیچگاه از این ویژگی استفاده نمیکنیم , پس برتری بحساب نمی آید .

هردو دوربین دارای اسپیکر داخلی و میکروفون استریو هستند که استریو بودن میکروفون برای فیلمبرداری خیلی ایده آل است , در نیکون امکان ثبت موقعیت جغرافیایی عکس نیز وجود دارد که در کانن وجود ندارد , اگر علاقه به عکاسی طبیعت دارید داشتن GPS یک مزیت است و اینکه نیکون از کارت حافظه یونیت وایرلس WU-1a نیز پشتیبانی میکند که امکان انتقال مستقیم دوربین به تبلت و لپ تاپ را دارد .

در بخش فوکوس دوربین نیکون کاملا از کانن پیشی گرفته است , کانن فکوس ۹ نقطه ای دارد که خیلی از فیدبک های کاربران نشان میدهد این فکوس در بعضی مواقع لنگ میزند و بخوبی عمل نمیکند , اما در مقابل نیکون فوکوس ۳۹ نقطه ای بسیار دقیق و سریع دارد  , فوکوس سریع بهمراه سیستم نورسنجی ۲,۰۱۶ pixel RGB و عکاسی ۵ فریم بر ثانیه این دوربین را برای عکاسی از سوژه های متحرک ورژشی یا عکاسی حیات وحش ایده‌آل کرده است.

در بخش ویدیو نیز نیکون خیلی پیشتاز تر از کانن عمل میکند و فیلمبرداری FULL HD با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه  را به کاربر ارئه میکند که بسیار عالی است , در حالی که کانن حداکثر سرعت ۳۰ فریم را برای فرمت FULL HD ارائه میکند , با استفاده از نرم افزار مخصوص میتوان از سرعت ۶۰ فریم برای نمایش آهسته فیلم ( اسلوموشن ) نیز استفاده کرد.

هر دو دروبین نیز قابلیت فوکوس دستی و زوم اپتیکال در حین فیلمبرداری و حالت ماکرو در عکاسی را دارند .

اگر بخواهیم بدون تعصب تصمیم بگیریم دوربین نیکون D5200 بهتر از کانن ۶۰۰D است هم در بخش عکاسی و هم فیلمبرداری .

راهنمای خرید دوربین DSLR تا قیمت 1/5 میلیون تومان (تاریخ:29/2/1394)

عکاسی سریعتر و فوکوس دقیق تر , نیکون در این دوربین از ویژگی های دوربین های گران قیمت خود استفاده کرده است که باعث شده نیکون ۵۲۰۰ نسبت به دوربین های هم رده خود از لحاظ قیمت کاملا پیشی بگیرد . از نظر ما این دوربین از کانن ۵۵۰D , ۶۶۰۰D و ۶۵۰D گزیده ایده آل تری برای خرید است و با توجه به آپدیت نه چندان زیاد در مدل نیکون D5300 بهتر است هزینه بیشتری نکرده و همان نیکون D5200 را خریداری کنید و مابقی پول خود را برای خرید یک لنز با کیفیت کنار بگذارید چون لنز کیت هر دو دوربین ۱۸-۵۵ است و نباید انتظار چندانی از آن داشته باشید .


3 دیدگاه برای “راهنمای خرید دوربین DSLR تا قیمت ۱/۵ میلیون تومان (تاریخ:۲۹/۲/۱۳۹۴)
  1. با سلام
    من یه دوربین ۶۰۰d کانن خریدم
    لطفا راهنمایی کنیداز کجا و چگونه نرم افزار یا برنامه اسلوموشن رو میتونم دانلود و نصب کنم راستش خیلی تلاش کردم اما جای خاصی رو پیدا نکردم…ممنو میشم اگه راهنمایی کنید

  2. سلام دوست عزیز – شما باید کیفیت فیلم رو روی HD قرار بدید با سرعت ۶۰ فریم . برای آهسته کردن فیلم بهترین نرم افزار افتر افکت هست که کمی زمان میبره باهاش آشنا بشید اما ارزشش رو داره از پلاگین twixtor در افتر افکت استفاده کنید .آموزش هاش در اینترت موجود است با کمی سرچ پیدا میکنید یا اگر حوصله ندارید از نرم افزار ProDAD ReSpeedrاستفاده کنید که خروجیش نسبت به نرم افزار های دیگه با کیفیت تر هست .

    • ممنون که جواب منو دادید ادمین عزیز اما این برنامه رو دانلود کردم اما کیفیت اسلو موشن خیلی پایین میاد با این نرم افزار ها راهی نداره این قابلیت رو روی خود دوربینم نصب کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.