شهرهای آینده در چین دوستدار محیط زیست

techzoom.ir تک‌زوم : قدم زدن در پیاده‌روهایی که زیر سایه درختان قرار دارند، شاید این فکر را به ذهن برساند که شهر دوستدار محیط زیست تیانجین چین هم یکی دیگر از مناطق مسکونی متعدد این کشور است. اما اگر دقیق‌تر به بررسی این شهر بپردازیم متوجه خواهیم شد که این مکان، متفاوت از سایر مناطق مسکونی است. سطل‌های زباله این شهر با پانل‌های خورشیدی پوشیده شده‌اند تا اینکه شب‌ها نور از خود تششع کنند؛ اتوبوس‌های برقی رایگان، مناطق مختلف شهر را به یکدیگر متصل می‌کنند؛‌ و چاه‌های فاضلاب کنار جدول‌ها جاسازی شده‌اند.

البته ویژگی‌های دیگری که کمتر بدیهی هستند نیز در این شهر به چشم می‌خورد. پیاده‌روها با آجرهای قدیمی ماسه‌‌ای سنگفرش شده‌اند تا اینکه زه‌کشی بهتری داشته باشند، و شبکه توزیع آب به گونه‌ای طراحی شده تا کمترین نشتی را داشته باشد. آب باران و فاضلاب به صورت جداگانه جمع‌آوری می‌شوند و ۱۸ پمپ زیر آبی، که قادر به پمپاژ ۴۲٫۱ متر مکعب آب در ثانیه هستند، آب باران را به تالاب‌های مصنوعی هدایت می‌کنند.

اینجا در زمینی که نصف مساحت منهتن است، چین، گام‌های اولیه را برای توسعه پایدار شهری برداشته است. چین قصد دارد با این پروژه به دو مشکل بزرگ خود واکنش مناسبی نشان بدهد؛ افزایش شدید مهاجرت جمعیت که فشار زیادی را به شهرهای بزرگ چین وارد کرده و همچنین رشد جمعیت و افزایش مشکلات زیست محیطی. دولت چین از این پروژه به عنوان یک پروژه موفق یاد کرده است اما تا کنون تنها ۲۰ هزار نفر حاضر به زندگی در این آنه شده‌اند در حالیکه هدف مسئولان شهر، اسکان ۳۵۰ هزار نفر در این منطقه تا سال ۲۰۲۰ است.

پروژه شهر دوستدار محیط زیست، یک پروژه مشترک میان چین و سنگاپور است که محل اجرای آن مرز شرقی شهر تیانجین است؛ یک شهر صنعتی که حدود ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد. میزان سرمایه‌گذاری در این پروژه مشخص نشده اما مقامات می‌گویند که تا سال ۲۰۱۲ حدود ۶٫۵ میلیارد دلار در قالب دارای‌های ثابت در این پروژه سرمایه‌گذاری انجام شده بود. تیانجین یکی از ۴ شهری است که به صورت مستقیم زیر نظر دولت مرکزی چین اداره می‌شود و شهر دوستدار محیط زیست در نخستین «منطقه اصلاحات جامع و نوآوری» واقع است که در این مناطق سیاست‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری و تجارت در نظر گرفته خواهد شد.

اگر این پروژه با موفقیت همراه باشد، آنگاه تبدیل به یک الگو می‌شود.

چین دارای ۱۷۱ شهر با جمعیت بالای یک میلیون نفر است و مجموع جمعیت شهری آن تا سال ۲۰۱۳ به بیش از یک میلیارد نفر خواهد رسید. تا آن زمان، نزدیک به ۷۰ درصد جمعیت چین در شهرها زندگی خواهند کرد. زندگی در شهرهای چین دشوار است. غبار شهر پکن شهرت جهانی پیدا کرده است. همچنین این شهر با مشکل آب مواجه است. به گزارش وزارت حفاظت از محیط زیست چین، ۵۷ درصد از آب‌های زمینی آزمایش شده از ۱۹۸ شهر چین در سال ۲۰۱۲، در طبقه‌بندی «بد» یا «بسیار بد» قرار داشتند.

اهداف تعیین شده برای شهر دوستدار محیط زیست شامل،‌ از بین رفتن صفر درصدی تالاب‌های طبیعی،‌ دست یافتن به نرخ بازیافت حداقل ۶۰ درصدی، و حداقل ۱۲ متر مربع سرانه فضای سبز است. ۶ سال پس از آغاز این پروژه، ‌مسئولان آن می‌گویند که آنها به بیشتر اهداف از پیش تعیین شده دست یافته‌اند اما لیو ژو مدیر مرکز نظارت زیست محیطی در کمیته اجرایی شهر دوستدار محیط زیست اعتراف می‌کند که از استاندارهای کیفیت هوا در این منطقه به صورت موقت انحراف صورت گرفته و این انحراف به دلیل شرایط محیطی اطراف شهر است.

جمعیت اندک این شهر نگران کننده است اما باو کانکان، استاد علوم زیست محیطی در دانشگاه فودان می‌گوید در ساختن شهرهای دوستدار محیط از پایه، معمولا به عنصر انسانی توجه نمی‌شود و با واقعیت پیوندی ندارند.

تنها زمانی که خیابان‌های این شهر دوستدار محیط زیست شلوغ می‌شود، زمانی است که والدین برای بازگرداندن ۲۳۰۰ دانش‌آموزن این شهر به مدارس و مهد کودک‌ها مراجعه می‌کنند.

در واقع این مدارس بودند که فن هون‌ کین ۳۸ ساله را یک سال قبل متقاعد کردند که به این شهر نقل مکان کند نه برنامه‌های زیست محیطی. دختر وی کلاس دوم یک مدرسه است که تاکید خاصی بر یادگیری زبان خارجی دارد. این شهر برای جلب دانش‌آموزان، سرویس مدرسه و غذای رایگان عرضه می‌کند و همچنین ۱۶۳ دلار کمک هزینه به والدینی بچه‌های مهد کودکی که در این شهر ساکن هستند می‌پردازد. فن می‌گوید:« محیط زیست اینجا قابل سکونت‌تر است اما از همه جا دور است و برای خرید لباس باید به بخش دیگری از شهر تیانجین مراجعه کنیم چون مرکز شده نیم ساعت با اینجا فاصله دارد.»

بدون تردید احداث شهر دوستدار محیط زیست، پیشرفت زیست محیطی بزرگی برای این منطقه بوده که قبلا محل جمع‌آوری فاضلاب بود. این منطقه به دلیل آلاینده‌هایی چون جیوه و DDT تولید شده توسط صنایع، ‌تمام کارکرد زیست محیطی خود را از دست داده بود. اما هم‌اکنون به یک شهر سرسبز تبدیل شده است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.